About: Corporeality and Study of Somatisms intThe Perspective of Anthropology Linguistics     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Antropologická lingvistika klade do popředí humanitní orientaci jazykovědného uvažování. Výrazná je její dimenze kognitivní a kulturní. Podle kognitivismu je základem lidského přístupu ke světu tělesná zkušenost; jádro antropocentrismu představuje %22bodycentrismus%22 (A. Wierzbicka) a to se výrazně promítá i do sémantické struktury jazyka. Filosofickou bází pro lingvistické studium tělesnosti může být fenomenologie. Podle J. Patočky je já možné jen jako tělesné; tělo je %22centrem perspektiv%22 a jako jediný fenomén má rozměr afektivní, senzuální a kinestetický. Situuje subjekt do prostoru i do celku světa, a také do společenství, resp. do vztahu k druhému: je osou personálních situačních struktur (já - ty - on), které zakládají jazyk a komunikaci. Na počátku systematického zkoumání českého jazykového obrazu světa může stát slovní zásoba spojená s lidským tělem, zejména somatismy (názvy částí lidského těla). S východiskem v teorii pojmových profilů J. Bartmińského se pokoušíme nalézt soubor kritérií, která budou při popisu a interpretaci tohoto okruhu lexika relevantní, tj. které plasticky a strukturovaně ukážou dané pojmy ve světle jejich jednotlivých významových center (profilů), z nichž se odvíjejí významové extenze. Ty se prostřednictvím metafory a metonymie vážou ke konceptualizací prostoru a pohybu, kvantity (velikosti, výšky, počtu, míry), ale též různých poloh vnitřních prožitků, hodnocení, komunikace apod. Lze předpokládat (v souladu s některými polskými autory) že i v češtině budou u somatismů aktivovány především profily vzhledu, funkce a umístění; ostatní je zatím otázkou.
  • Antropologická lingvistika klade do popředí humanitní orientaci jazykovědného uvažování. Výrazná je její dimenze kognitivní a kulturní. Podle kognitivismu je základem lidského přístupu ke světu tělesná zkušenost; jádro antropocentrismu představuje %22bodycentrismus%22 (A. Wierzbicka) a to se výrazně promítá i do sémantické struktury jazyka. Filosofickou bází pro lingvistické studium tělesnosti může být fenomenologie. Podle J. Patočky je já možné jen jako tělesné; tělo je %22centrem perspektiv%22 a jako jediný fenomén má rozměr afektivní, senzuální a kinestetický. Situuje subjekt do prostoru i do celku světa, a také do společenství, resp. do vztahu k druhému: je osou personálních situačních struktur (já - ty - on), které zakládají jazyk a komunikaci. Na počátku systematického zkoumání českého jazykového obrazu světa může stát slovní zásoba spojená s lidským tělem, zejména somatismy (názvy částí lidského těla). S východiskem v teorii pojmových profilů J. Bartmińského se pokoušíme nalézt soubor kritérií, která budou při popisu a interpretaci tohoto okruhu lexika relevantní, tj. které plasticky a strukturovaně ukážou dané pojmy ve světle jejich jednotlivých významových center (profilů), z nichž se odvíjejí významové extenze. Ty se prostřednictvím metafory a metonymie vážou ke konceptualizací prostoru a pohybu, kvantity (velikosti, výšky, počtu, míry), ale též různých poloh vnitřních prožitků, hodnocení, komunikace apod. Lze předpokládat (v souladu s některými polskými autory) že i v češtině budou u somatismů aktivovány především profily vzhledu, funkce a umístění; ostatní je zatím otázkou. (cs)
  • Anthropology linguistics emphasizes human orientation of linguistics thinking. Its cognitive and cultural dimensions are significant. According to cognitivism, the basis of human approach to the world is formed by body experience; the core of anthropocentrism is represented by %22bodycentrism%22 (A. Wierzbicka) and it is strongly reflected in semantic structure of the language. The philosophical base of the linguistic study of corporeality can be formed by phenomenology. According to J. Patočka, I is possible only as a body; a body is the %22centre of perspectives%22 and as the only phenomenon it has an emotional, sensual and kinetic dimensions. It situates the object within the space and the whole of the world as well as within society, or as the case may be, in relation with the other: it is the axis of personal situation structures (I - you - he) which are based on language and communication. Systematic research of Czech language image of the world can start with vocabulary connected with human body, especially with somatisms (names of human-body parts). Following the theory of conceptual profiles by J. Bartmiński we try to find the group of kriteria which will be relevant for the description and interpretation of that lexicon, that is which can show given concepts in the light of their individual meaningful centres (profiles), from which meaningful extensions start, in a corporeal and structural way. These extensions are connected via metaphor and metonymy with conceptualization of the space and movement, quantity (size, height, number, measure) but also with various positions of inner experience, evaluation, communication etc. It can be predicted (and it corresponds with opinions of some Polish authors) that especially profiles of appearance, function and location will be activated with somatisms also in Czech; the rest still remains open. (en)
Title
  • Corporeality and Study of Somatisms intThe Perspective of Anthropology Linguistics (en)
  • Tělesnost a studium somatismů v perspektivě antropologické lingvistiky
  • Tělesnost a studium somatismů v perspektivě antropologické lingvistiky (cs)
skos:prefLabel
  • Corporeality and Study of Somatisms intThe Perspective of Anthropology Linguistics (en)
  • Tělesnost a studium somatismů v perspektivě antropologické lingvistiky
  • Tělesnost a studium somatismů v perspektivě antropologické lingvistiky (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11210/12:10133145!RIV13-MSM-11210___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 173650
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11210/12:10133145
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Linguistics; Anthropology; Perspective; Somatisms; Study; Corporeality (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [C3BE03CCC903]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...vEdiceCisloSvazku
  • neuveden
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Tělo, smysly, emoce v literatuře; Tělo, smysly, emoce v jazyce
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Vaňková, Irena
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Univerzita Karlova v Praze. Filozofická fakulta
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7308-443-1
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11210
is http://linked.open...avai/riv/vysledek of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 19 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software