About: Dual category in the Slavonic languages     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The article deals with the category of dual in the Slavonic languages. Its aim is to explore the inner semantic and paradigmatic structure of the dual category and to offer a plausible explanation for the way in which these two aspects, semantics and paradigm of the dual, interact. The core assumption is that the category of dual is a prototype category with a center and peripheral members. One may expect that the core members of a category are the most resistant to regressive changes, which may ultimately lead to the complete loss of a grammatical category. Thus, the loss of the dual category in the Slavonic languages allows us to reveal its inner organization and its core semantics. (en)
  • Cílem příspěvku je přiblížit sémantickou i paradigmatickou strukturu kategorie duálu ve slovanských jazycích. Kategorie duálu je nazírána jako kategorie prototypová, vnitřně členěná, s jádrovými a periferními členy. Lze předpokládat, že jádrové členy gramatické kategorie budou nejrezistentnější vůči případným regresivním změnám, které kategorii v různé míře zasahují - a v případě duálu ve většině slovanských jazyků vedou dokonce až k jejímu úplnému zániku. Zánik duálu ve slovanských jazycích a zejména jeho průběh nám tak dovolují odhalit vnitřní organizaci této kategorie a její jádrový význam. Zbytky (etymologicky) duálové flexe se z hlediska sémantického soustředí kolem dvou oblastí lexikálních jednotek - párových tělesných orgánů a nižších číslovek (2, 3, 4). Po stránce paradigmatické jsou nejslabšími pády dativ a lokál, jednoznačně nejsilnějším pádem je instrumentál. Vysvětlení pro pádové preference (a dispreference) duálu je možné hledat právě v sémantice jeho prototypických nositelů - párových částí těla. Ty v rámci větných vztahů charakteristicky zaujímají pozici prostředku završení děje, typicky vyjadřovaného právě instrumentálem.
  • Cílem příspěvku je přiblížit sémantickou i paradigmatickou strukturu kategorie duálu ve slovanských jazycích. Kategorie duálu je nazírána jako kategorie prototypová, vnitřně členěná, s jádrovými a periferními členy. Lze předpokládat, že jádrové členy gramatické kategorie budou nejrezistentnější vůči případným regresivním změnám, které kategorii v různé míře zasahují - a v případě duálu ve většině slovanských jazyků vedou dokonce až k jejímu úplnému zániku. Zánik duálu ve slovanských jazycích a zejména jeho průběh nám tak dovolují odhalit vnitřní organizaci této kategorie a její jádrový význam. Zbytky (etymologicky) duálové flexe se z hlediska sémantického soustředí kolem dvou oblastí lexikálních jednotek - párových tělesných orgánů a nižších číslovek (2, 3, 4). Po stránce paradigmatické jsou nejslabšími pády dativ a lokál, jednoznačně nejsilnějším pádem je instrumentál. Vysvětlení pro pádové preference (a dispreference) duálu je možné hledat právě v sémantice jeho prototypických nositelů - párových částí těla. Ty v rámci větných vztahů charakteristicky zaujímají pozici prostředku završení děje, typicky vyjadřovaného právě instrumentálem. (cs)
Title
  • Dual category in the Slavonic languages (en)
  • Duál ve slovanských jazycích
  • Duál ve slovanských jazycích (cs)
skos:prefLabel
  • Dual category in the Slavonic languages (en)
  • Duál ve slovanských jazycích
  • Duál ve slovanských jazycích (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11210/11:10109509!RIV12-MSM-11210___
http://linked.open...avai/predkladatel
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • V
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 195552
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11210/11:10109509
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • case semantics; prototype category; Slavonic languages; dual (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [13E2585876D2]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Salzburg
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Muenchen
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • m*OST 2009
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Zíková, Magdalena
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Verlag Otto Sagner
https://schema.org/isbn
  • 978-3-86688-124-2
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11210
is http://linked.open...avai/riv/vysledek of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 77 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software