Sex chromosomes and their differentiation belong to most interesting questions of evolutionary genetics. We propose to study evolutionary history of the sex chromosomes in Lepidoptera using methods of molecular cytogenetics and by isolation, characterization and synteny mapping of sex-linked sequences. We intend to test synteny of Z chromosomes by isolation of orthologous genes, known from the silkworm Z chromosome, and their mapping in primitive and advanced species. Furthermore, we propose to develop first Z-chromosome painting probes and use them for comparative chromosome painting. Both approaches should confirm or refuse hypothesis on homeology of Z chromosomes in different taxa and hypothesis on the origin of the W chromosome. Finally, we will survey the sex chromosome systems in less studied groups to complete the scarce data and potentially discover new interesting systems. The expected results will contribute to knowledge of general mechanisms of the sex chromosome evolution. (en)
Pohlavní chromosomy a jejich diferenciace patří k nejzajímavějším otázkám evoluční genetiky. Navrhujeme prozkoumat evoluční historii pohlavních chromosomů W a Z motýlů metodami molekulární cytogenetiky a izolací, charakterizací a mapováním pohlavně vázaných genů a sekvencí. Navrhujeme studovat syntenii chromosomu Z izolací genů, ortologních ke genům chromosomu Z bource morušového (Bombyx mori), a jejich mapovánín u primitivních i odvozených druhů motýlů. Dále plánujeme vyvinout první malovací sondy z chromosomu Z u motýlů a použít je pro komparativní chromosomovou hybridizaci. Oba přístupy by měly dokázat nebo vyvrátit hypotézu o homeologii chromosomů Z u různých motýlích skupin a hypotézu o původu chromosomu W. Kromě toho chceme prozkoumat systémy pohlavních chromosomů u méně studovaných skupin a zaplnit tak chybějící údaje či potenciálně odhalit nové zajímavé systémy. Očekáváme, že získané výsledky významně přispějí k poznání obecných mechanismů evoluce pohlavní chromosomů.
Project provided new insight into evolutionary history of lepidopteran sex chromosomes. Results supported overall stasis of Lepidoptera genomes and revealed high incidence of neo-sex chromosomes with possible role in ecological adaptation and speciation. (en)
Projekt přinesl nové poznatky o evoluční historii pohlavních chromosomů motýlů. Získané výsledky potvrdily evoluční stabilitu genomů motýlů a odhalily vysoký výskyt neo-pohlavních chromosomů a jejich možný význam v ekologické adaptaci a speciaci motýlů. (cs)