Proposed project is focused on the transition from laminar to turbulent flow modeling. Actual CFD methods practically neglect such kind of problems. The only exception represents a code ANSYS CFX 10.0 using local interpretation of experimentally obtaineddates. There are feasible another locally formulated approaches, frequently preferably physical-founded. The intended model of transition from laminar to the turbulent flow will be implemented into the program code. Selected applications will be verifiedby the comparison with an experiment. The mentioned turbulence transition processes frequently affect the economy of numerous technical solutions. Numerical transient model implementation can facilitate construction of newly developed units already in the course of design and enables to qualify modifications needed to efficiency improving of an existing installations operation. (en)
Projekt je zaměřen na modelování přechodu do turbulence. Nové CFD metody tuto skupinu úloh prakticky pomíjejí. Jedinou výjimkou je komerční program ANSYS CFX~10.0, který využívá lokální interpretaci experimentálně získaných dat.Lokálně lze formulovat i jiné, často lépe fyzikálně podložené, přístupy. V rámci navrhovaného projektu bude sestaven model přechodu do turbulence, který bude převeden do programového kódu. Dále bude ověřena použitelnost uvedeného modelu při řešení vybraných aplikací a výsledky budou porovnány s experimentem.Ekonomika řady technických řešení je často ovlivňována procesy přechodu do turbulence. Možnost numerického modelování přechodu usnadní konstrukci nově vyvíjených celků již v etapěprojektu a umožní i posoudit modifikace potřebné pro zefektivnění provozu stávajících zařízení.
Projekt řešený na dvou pracovištích beze zbytku splnil očekávání a cíle plánované v původním návrhu. Těžištěm bylo numerické řešení problémů přechodu do turbulentního režimu proudění. Simulace probíhaly v prostředí několika systémů. Výsledky řešení turbul (cs)