About: Intelligent retrieval in document information systems     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Projekt, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The topic of intelligent retrieval from large texts belongs to the most important problems of accessing information sources placed both in Internet and in local information centers. Current tools based mainly on the Boolean model of retrieval are not ablto reach the evaluating a query with the high precision and simultaneously with the high recall. The aim of the proposed research is to contribute to the processing uncertain information in document information systems (DIS) with stress to combination ofalgebraic and logic approach. The main theoretic goal is to work up the Dempster-Shafer theory of evidence, i.e. the work with interval weights for query, for the query evaluation in DIS. It is supposed that this evaluation will be based on principal component approach. Because an algorithmic basis is not effective enough here, we will try to use neural network approach, which seems to be more effective for this purpose. To be able to compare the theoretical results in practice it is supposed that (en)
  • Problematika inteligentního vyhledávání v rozsáhlých textech patří k nejzávažnějším problémům přístupu k informačním zdrojům umístěným jak na Internetu, tak v lokálních informačních centrech. Dosavadní nástroje založené hlavně na Boolském vyhledávání nejsou schopné dosáhnout vyhodnocení dotazu s vysokou přesností a současně vysokou úplností. Cílem výzkumu je přispět k rozvoji zpracování nejisté informace v dokumentografických informačních systémech (DIS) se zaměřením na algebraicko-logický přístup. Teoretickým cílem výzkumu je rozpracování Dempster Shaferovy teorie evidence, tedy práce s intervalovými vahami, pro vyhodnocení dotazu v DIS. Pro vyhodnocení váženého dotazu je nezbytné provést valuaci dokumentů. Tato valuace bude prováděna s využitím metody hlavních komponent, která bude realizována pomocí přístupu založeném na paradigmatu neuronových sítí. Praktickým cílem bude realizace DIS, který bude sloužit k testování dosažených teoretických výsledků. Tato práce by měla sloužit jako úvod k (cs)
Title
  • Intelligent retrieval in document information systems (en)
  • Inteligentní vyhledávání v dokumentografických informačních systémech (cs)
http://linked.open...avai/druh-souteze
http://linked.open...domain/vavai/faze
http://linked.open...vavai/hlavni-obor
http://linked.open...vai/vedlejsi-obor
http://linked.open...vavai/id-aktivity
http://linked.open.../vavai/id-souteze
http://linked.open...n/vavai/kategorie
http://linked.open...vai/klicova-slova
  • Neuvedeno. (en)
http://linked.open...nujicich-prijemcu
http://linked.open...avai/poskytovatel
http://linked.open...ai/statni-podpora
http://linked.open...vavai/typProjektu
http://linked.open...ai/uznane-naklady
http://linked.open...ai/pocet-prijemcu
http://linked.open...cet-spoluprijemcu
http://linked.open...ai/pocet-vysledku
http://linked.open...ku-zverejnovanych
is http://linked.open...ain/vavai/projekt of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 98 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2025 OpenLink Software