About: The possible use of fibre optics for slope movement monitoring in an open cast mine     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Nutnost inovace geotechnického monitoringu směřující k automatizaci některých dosud manuálně prováděných měření i potřeba detekovat deformace ve větších sledovaných oblastech bez předchozí podrobné znalosti jejich rozmístění vedla k řešení dvou výzkumných projektů. V době přípravy projektů byla měření vláknovou optikou v zahraničí používána zejména na vybraných betonových a ocelových konstrukcích i na produktovodech, ale geotechnické aplikace byly v počátcích vývoje. Naše projekty byly zaměřeny na dvě různé metody vláknové optiky detekce deformací v geotechnickém monitoringu. Tyto metody jsou založeny na odlišných fyzikálních jevech a budou stručně popsány. V letech 2011 - 2013 probíhalo řešení dvou projektů: FR-TI3/609 %22Výzkum a vývoj detekce a kontrolního sledování kritických míst geotechnických konstrukcí zejména podzemního stavitelství, báňského průmyslu i ostatních inženýrských staveb%22 a TA01011650 %22Výzkum a vývoj aplikací dielektrických snímačů pro měření přetvoření v geotechnice%22. Ve výzkumu a vývoji spolupracovali ARCADIS CZ a.s., divize Geotechnika, katedra geotechniky Stavební fakulty ČVUT v Praze a firma SAFIBRA, s.r.o. Ve světě se v současnosti optovláknová měření dále vyvíjejí včetně vhodných kabelů i způsobů jejich ochrany. V geotechnické praxi jsou však tyto metody pro kontrolní sledování dosud užívány v omezeném počtu aplikací při porovnání s metodami standardními. V článku jsou popsány metody měření, vlastnosti vyvinutých měřidel nebo postupů instrumentace, výhody i nevýhody optovláknových měření na základě praktických zkušeností z uskutečněných instalací a měření v oblasti bývalého Lomu Chabařovice.
  • Nutnost inovace geotechnického monitoringu směřující k automatizaci některých dosud manuálně prováděných měření i potřeba detekovat deformace ve větších sledovaných oblastech bez předchozí podrobné znalosti jejich rozmístění vedla k řešení dvou výzkumných projektů. V době přípravy projektů byla měření vláknovou optikou v zahraničí používána zejména na vybraných betonových a ocelových konstrukcích i na produktovodech, ale geotechnické aplikace byly v počátcích vývoje. Naše projekty byly zaměřeny na dvě různé metody vláknové optiky detekce deformací v geotechnickém monitoringu. Tyto metody jsou založeny na odlišných fyzikálních jevech a budou stručně popsány. V letech 2011 - 2013 probíhalo řešení dvou projektů: FR-TI3/609 %22Výzkum a vývoj detekce a kontrolního sledování kritických míst geotechnických konstrukcí zejména podzemního stavitelství, báňského průmyslu i ostatních inženýrských staveb%22 a TA01011650 %22Výzkum a vývoj aplikací dielektrických snímačů pro měření přetvoření v geotechnice%22. Ve výzkumu a vývoji spolupracovali ARCADIS CZ a.s., divize Geotechnika, katedra geotechniky Stavební fakulty ČVUT v Praze a firma SAFIBRA, s.r.o. Ve světě se v současnosti optovláknová měření dále vyvíjejí včetně vhodných kabelů i způsobů jejich ochrany. V geotechnické praxi jsou však tyto metody pro kontrolní sledování dosud užívány v omezeném počtu aplikací při porovnání s metodami standardními. V článku jsou popsány metody měření, vlastnosti vyvinutých měřidel nebo postupů instrumentace, výhody i nevýhody optovláknových měření na základě praktických zkušeností z uskutečněných instalací a měření v oblasti bývalého Lomu Chabařovice. (cs)
  • The innovation of geotechnical monitoring leading to the automation of particular measurements, which are nowadays performed manually, and also the need of deformations detection in larger monitored areas without prior detailed knowledge of their distribution, initiated works on two research and development projects. At the time of project preparation the fiber optic measuring was abroad mainly used on selected concrete and steel structures and pipelines, but geotechnical applications were under development. Our research projects were focused on two different methods of fiber optic detection of deformations in geotechnical monitoring. These methods are based on different physical phenomena and will be briefly described. In the years 2011 - 2013 two projects were carried out: FR-TI3 / 609 %22 Research and development of detection and monitoring of critical areas of geotechnical constructions mainly in underground structures, mining industry and other engineering constructions %22 and TA01011650 %22 Research and development of applications of dielectric strain sensors in geotechnics”. In research and development cooperated ARCADIS CZ as, Geotechnics Division, Department of Geotechnics, Faculty of Civil Engineering CTU in Prague and the company SAFIBRA Ltd. Nowadays in the world, optical fiber measurement is further developed including appropriate cables and their protection. In geotechnical practice, however, these methods for geotechnical monitoring are still used in a limited number of applications, compared with standard methods. This paper describes measurement methods, properties of developed instruments or deployment procedures, the advantages and disadvantages of fiber-optic measurements based on the practical experience of installing and measurements which were carried out in a former open cast mine Chabařovice. (en)
Title
  • The possible use of fibre optics for slope movement monitoring in an open cast mine (en)
  • PŘÍKLADY UŽITÍ VLÁKNOVÉ OPTIKY PRO SLEDOVÁNÍ SVAHOVÝCH POHYBŮ V POVRCHOVÉM DOLE
  • PŘÍKLADY UŽITÍ VLÁKNOVÉ OPTIKY PRO SLEDOVÁNÍ SVAHOVÝCH POHYBŮ V POVRCHOVÉM DOLE (cs)
skos:prefLabel
  • The possible use of fibre optics for slope movement monitoring in an open cast mine (en)
  • PŘÍKLADY UŽITÍ VLÁKNOVÉ OPTIKY PRO SLEDOVÁNÍ SVAHOVÝCH POHYBŮ V POVRCHOVÉM DOLE
  • PŘÍKLADY UŽITÍ VLÁKNOVÉ OPTIKY PRO SLEDOVÁNÍ SVAHOVÝCH POHYBŮ V POVRCHOVÉM DOLE (cs)
skos:notation
  • RIV/68407700:21110/14:00220421!RIV15-TA0-21110___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(TA01011650)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 39313
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68407700:21110/14:00220421
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • geotechnical monitoring; BOTDA; FBG; fibre optics; slope stability (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [0EDC8B06A846]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Ústí nad Labem
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Ústí nad Labem
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • 32. Mezinárodní seminář Polní geotechnické metody 2014
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Záleský, Jan
  • Záleský, M.
  • Demuth, J.
  • Čápová, Kristýna
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
issn
  • 1213-1237
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • AZ Consult
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 21110
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software