About: Heavy Metals Analysis in sediments of watercourses     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Těžké kovy (TK) patří mezi nebezpečné škodliviny ohrožující život a zdraví všech organismů. Vodní prostředí v urbanizovaných oblastech je těžkými kovy vysoce zatíženo vlivem nejrůznějších antropogenních aktivit. Hlavním zdrojem TK v městských tocích a nádržích je městské odvodnění, původ TK je v průmyslových odpadních vodách a povrchovém splachu ze znečištěných ploch v urbanizovaném území. TK upřednostňují vazbu do pevné matrice, proto je důležité sledovat jejich koncentrace v dnovém sedimentu vodních toků. Je nutné věnovat pozornost zejména drobným vodním tokům v urbanizovaných oblastech, které jsou na antropogenní ovlivnění velmi citlivé. Při analýze TK v sedimentu drobných vodních toků je obtížné postupovat určitým standardním způsobem obvyklým pro větší vodní útvary. Není zde stanovena jednotná metodika odběru, zpracování, analýzy vzorků sedimentu na TK a ani interpretace výsledků ve smyslu vyhodnocení nebezpečí pro organismy a prostředí. Navíc nejistoty plynoucí ze složitosti postupu od odběru vzorku až po vyhodnocení výsledků analýzy mohou vést k podhodnocení či přecenění nebezpečí. Případová studie ukazuje na dvou pražských tocích, Botiči a Rokytce, nejistoty hodnocení koncentrací TK v sedimentu. Výsledky sledování potvrzují, že každý krok složité procedury, zahrnující odběr, předúpravu, rozklad a analýzu TK ve vzorku sedimentu, je zatížen vyšší či nižší nejistotou. Nejistoty je nutné uvažovat i při porovnávání analyzovaných koncentrací s normami environmentální kvality (NEK). Výběr kritérií pro hodnocení škodlivin v sedimentu také není jednoduchý. NEK nově zaváděné v ČR se díky svému specifickému vymezení ukazují jako nevhodné pro aplikaci při hodnocení drobných vodních toků.
  • Těžké kovy (TK) patří mezi nebezpečné škodliviny ohrožující život a zdraví všech organismů. Vodní prostředí v urbanizovaných oblastech je těžkými kovy vysoce zatíženo vlivem nejrůznějších antropogenních aktivit. Hlavním zdrojem TK v městských tocích a nádržích je městské odvodnění, původ TK je v průmyslových odpadních vodách a povrchovém splachu ze znečištěných ploch v urbanizovaném území. TK upřednostňují vazbu do pevné matrice, proto je důležité sledovat jejich koncentrace v dnovém sedimentu vodních toků. Je nutné věnovat pozornost zejména drobným vodním tokům v urbanizovaných oblastech, které jsou na antropogenní ovlivnění velmi citlivé. Při analýze TK v sedimentu drobných vodních toků je obtížné postupovat určitým standardním způsobem obvyklým pro větší vodní útvary. Není zde stanovena jednotná metodika odběru, zpracování, analýzy vzorků sedimentu na TK a ani interpretace výsledků ve smyslu vyhodnocení nebezpečí pro organismy a prostředí. Navíc nejistoty plynoucí ze složitosti postupu od odběru vzorku až po vyhodnocení výsledků analýzy mohou vést k podhodnocení či přecenění nebezpečí. Případová studie ukazuje na dvou pražských tocích, Botiči a Rokytce, nejistoty hodnocení koncentrací TK v sedimentu. Výsledky sledování potvrzují, že každý krok složité procedury, zahrnující odběr, předúpravu, rozklad a analýzu TK ve vzorku sedimentu, je zatížen vyšší či nižší nejistotou. Nejistoty je nutné uvažovat i při porovnávání analyzovaných koncentrací s normami environmentální kvality (NEK). Výběr kritérií pro hodnocení škodlivin v sedimentu také není jednoduchý. NEK nově zaváděné v ČR se díky svému specifickému vymezení ukazují jako nevhodné pro aplikaci při hodnocení drobných vodních toků. (cs)
  • Heavy metals (HM) belong to dangerous pollutants threatening lives and health of all living organisms. The aquatic environment in urban areas is highly loaded by HM from different anthropogenic activities. As a main source of HM in urban streams and reservoirs, urban drainage is considered. HM originate in industrial wastewaters and polluted surface runoff from urban areas. Because of HM tendency to bind into solid matrix it is important to monitor their concentrations in sediments of watercourses. A focus on small urban streams particularly is necessary, because these watercourses are very sensitive to anthropogenic impacts. It is difficult to analyze HM in sediments of small streams the way common for larger watercourses. The standard methods for sampling, treating and HM analysis of sediment samples neither results interpretation in terms of assessment of risks for organisms and the environment have not been for small streams determined. Moreover, uncertainties associated with the procedure perplexity (from sediment sampling to results interpretation) can lead to under or overestimation of risks. A case study shows on two small Prague's streams, the Botic and the Rokytka creeks, uncertainties of the assessment of HM concentrations in sediment. Results from monitoring confirm, that each step of complicated procedure, comprising sampling, pretreating, digestion and HM analysis, is loaded by higher or lower uncertainty. It is also necessary to consider the uncertainties when concentrations analyzed are compared with environmental quality standards (EQS). Selection of suitable EQS for assessment of pollutants in sediments is not easy either. Recently introducing EQS in the Czech Republic are specifically determined, which is turning out to be unsuitable for application in assessment of small urban streams. (en)
Title
  • Heavy Metals Analysis in sediments of watercourses (en)
  • Analýza těžkých kovů v sedimentech vodních toků
  • Analýza těžkých kovů v sedimentech vodních toků (cs)
skos:prefLabel
  • Heavy Metals Analysis in sediments of watercourses (en)
  • Analýza těžkých kovů v sedimentech vodních toků
  • Analýza těžkých kovů v sedimentech vodních toků (cs)
skos:notation
  • RIV/68407700:21110/12:00199776!RIV13-GA0-21110___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(GP203/08/P387), Z(MSM6840770002)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 122594
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68407700:21110/12:00199776
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • heavy metals; urban watercourses; bed sediment; pseudototal analysis; grain size distribution; organic matter content; Environmental Quality Standards (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [8551F9DAA2EA]
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Nábělková, Jana
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 21110
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software