About: Application of Bentonite in Deep Repository     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • V současnosti se jeví jako jediný způsob bezpečné izolace vyhořelého jaderného paliva jeho uložení do hlubinného úložiště (HÚ). V hlubinném úložišti je úložný obalový soubor s radioaktivním odpadem obklopen tzv. multibariérovým systémem tvořeným inženýrskou a přírodní bariérou. Tento multibariérový systém brání úniku nebezpečných radionuklidů do okolního prostředí po požadovanou, extrémně dlouhou dobu. Geotechnická bariéra jako součást inženýrské bariéry vyplňuje prostor mezi obalovým úložným souborem a přírodní bariérou, jedná se o tzv. buffer. Jako nejvhodnější materiál pro geotechnickou bariéru byl vybrán bentonit, který splňuje přísné požadavky kladené na výplňový a těsnící materiál použitý při výstavbě geotechnické bariéry - nízká propustnost, vysoká bobtnací schopnost a plasticita. Buffer je možné vystavět různými způsoby - z prefabrikovaných tvárnic vyskládat přímo v úložném vrtu (úložné studni), kontinuálně nastříkat - opět v úložném vrtu, nebo sestavit mimo úložný vrt jako součást tzv. superkontejneru a ten pak do úložného vrtu spustit. Dalším nezbytným krokem pro bezpečnou izolaci radioaktivního odpadu v HÚ je zaplnění přístupové chodby (štoly) k úložným místům (úložným studním). Hlavním materiálem pro tuto výplň neboli backfill bude opět bentonit. Pro backfill se v současnosti předpokládají dva způsoby výstavby. Prvním z nich je hutnění bentonitu klasickými hutnícími prostředky v kombinaci s nástřikem tam, kde již není možné použít hutnící prostředky (oblast přístropí). Při použití druhého způsobu se chodba zaplní bentonitovými tvárnicemi a peletami. Příspěvek podrobněji popisuje jednotlivé varianty použité pro konstrukci bufferu a backfillu, a to v souvislosti s výzkumnými pracemi v Centru experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT v Praze.
  • V současnosti se jeví jako jediný způsob bezpečné izolace vyhořelého jaderného paliva jeho uložení do hlubinného úložiště (HÚ). V hlubinném úložišti je úložný obalový soubor s radioaktivním odpadem obklopen tzv. multibariérovým systémem tvořeným inženýrskou a přírodní bariérou. Tento multibariérový systém brání úniku nebezpečných radionuklidů do okolního prostředí po požadovanou, extrémně dlouhou dobu. Geotechnická bariéra jako součást inženýrské bariéry vyplňuje prostor mezi obalovým úložným souborem a přírodní bariérou, jedná se o tzv. buffer. Jako nejvhodnější materiál pro geotechnickou bariéru byl vybrán bentonit, který splňuje přísné požadavky kladené na výplňový a těsnící materiál použitý při výstavbě geotechnické bariéry - nízká propustnost, vysoká bobtnací schopnost a plasticita. Buffer je možné vystavět různými způsoby - z prefabrikovaných tvárnic vyskládat přímo v úložném vrtu (úložné studni), kontinuálně nastříkat - opět v úložném vrtu, nebo sestavit mimo úložný vrt jako součást tzv. superkontejneru a ten pak do úložného vrtu spustit. Dalším nezbytným krokem pro bezpečnou izolaci radioaktivního odpadu v HÚ je zaplnění přístupové chodby (štoly) k úložným místům (úložným studním). Hlavním materiálem pro tuto výplň neboli backfill bude opět bentonit. Pro backfill se v současnosti předpokládají dva způsoby výstavby. Prvním z nich je hutnění bentonitu klasickými hutnícími prostředky v kombinaci s nástřikem tam, kde již není možné použít hutnící prostředky (oblast přístropí). Při použití druhého způsobu se chodba zaplní bentonitovými tvárnicemi a peletami. Příspěvek podrobněji popisuje jednotlivé varianty použité pro konstrukci bufferu a backfillu, a to v souvislosti s výzkumnými pracemi v Centru experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT v Praze. (cs)
  • Disposal in a deep repository is widely considered the only way in which to ensure the isolation of spent nuclear fuel from the biosphere. Waste packages containing radioactive waste will be emplaced in the deep repository and protected by a so-called multi-barrier system the first part of which will take the form of a natural barrier (the surrounding rock) and the second the engineered barrier. One element of the engineered barrier, the geotechnical barrier, will include a buffer which will be placed between the waste package and the natural barrier. Bentonite is generally regarded to be the optimal material for the buffer since this clay material meets all the requirements of geological disposal. The buffer can be placed in more ways - blocks of prefabricated bentonite are placed in disposal hole, or by infilling using bentonite spraying technology or by means of the %22supercontainer%22 method according to which the waste package will be fitted with the buffer before being emplaced in the disposal hole. For safety reasons it will also be necessary to %22backfill%22 the galleries which provide access to the individual disposal chambers for which it is envisaged that, again, bentonite will be used. Two backfill concepts are currently being considered the first of which involves a combination of the compaction of the bentonite using vibration machines and spray backfill technology which will be employed in those difficult-to-access places that cannot be backfilled in other ways. The second backfill concept is based on a combination of prefabricated blocks and prefabricated pellets. This article provides an outline of the options available for the construction of buffers and backfilling which is closely connected to research currently being carried out at the Centre of Experimental Geotechnics, a department of the Czech Technical University's Faculty of Civil Engineering. (en)
Title
  • Application of Bentonite in Deep Repository (en)
  • Použití bentonitu v konstrukci hlubinného úložiště
  • Použití bentonitu v konstrukci hlubinného úložiště (cs)
skos:prefLabel
  • Application of Bentonite in Deep Repository (en)
  • Použití bentonitu v konstrukci hlubinného úložiště
  • Použití bentonitu v konstrukci hlubinného úložiště (cs)
skos:notation
  • RIV/68407700:21110/11:00188336!RIV12-MSM-21110___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(FR-TI1/362), S
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 222092
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68407700:21110/11:00188336
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • deep repository; bentonite; buffer; backfill; laboratory testing (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [7FCFE32F9436]
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Hausmannová, Lucie
  • Vašíček, Radek
  • Šťástka, Jiří
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 21110
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 77 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software