About: Initial epipedons of extreme natural and anthropogenically influenced habitats southeastern part of Bohemian Massif     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Účelem této publikace je přinést aktuální pohled na unikátní enklávy pozůstalé po povrchové těžbě kamene a srovnání řady parametrů utvářejících se iniciálních půd v daných lokalitách s obdobnými přirozenými stanovišti reliktních suchých skalních borů na jižní Moravě. Povrchové lomy svým vznikem nepochybně představují trvalý zásah do rázu krajiny. V předkládané publikaci je jako %22trvalé%22 chápáno takové trvání jevu, které je delší než sto let a zároveň přírodní procesy nejsou schopny v tomto časovém úseku nastolit původní stav a rovnováhu. Ve středoevropské kulturní krajině se tak povrchová těžební díla svérázně odráží v geodiverzitě i biodiverzitě. Na konkrétním území lomu je běžně obnažen půdotvorný substrát zvětralých i čerstvých hornin. Opuštěný lom se tak stává skvělou startovací enklávou nejen pro vznik nových půd, ale i pro imigraci řady v širším okolí lomu jen minimálně zastoupených druhů rostlin a živočichů na volné území. Lomy nám tak poskytují úžasnou možnost k objevování a dlouhodobému studiu dějů vývoje přírody v místech na první pohled zcela nehostinných, která jsou však při studiu z následných odlišných úhlů pohledu nepostradatelná pro život řady ohrožených druhů rostlin a živočichů. Ti v klasické krajině svůj boj o přežití často prohrávají s konkurenčně lépe přizpůsobenými protivníky z řad šlechtěných monokultur či zavlečených druhů z odlišných částí naší planety. Je tedy nasnadě, že lomy výrazně a často až skokově zvyšují biodiverzitu dané oblasti (Káňová 2009). Lomy popisované v této knize představují reprezentativní vzorek lomů v rámci jižní Moravy. Vybrané typy hornin se na opuštěných lomových plochách chovají výrazně stabilněji (např. stěny lomů zastupují přírodní skalní defilé) než nezpevněné sedimenty pískoven a štěrkopískoven a zároveň i jejich dynamika erozně-stabilizačních procesů je pomalejší. Jednotlivé skupiny vybraných reprezentativních hornin však mají odlišné strukturně-fyzikální vlastnosti i chemické složení, což se projevuje v odl
  • Účelem této publikace je přinést aktuální pohled na unikátní enklávy pozůstalé po povrchové těžbě kamene a srovnání řady parametrů utvářejících se iniciálních půd v daných lokalitách s obdobnými přirozenými stanovišti reliktních suchých skalních borů na jižní Moravě. Povrchové lomy svým vznikem nepochybně představují trvalý zásah do rázu krajiny. V předkládané publikaci je jako %22trvalé%22 chápáno takové trvání jevu, které je delší než sto let a zároveň přírodní procesy nejsou schopny v tomto časovém úseku nastolit původní stav a rovnováhu. Ve středoevropské kulturní krajině se tak povrchová těžební díla svérázně odráží v geodiverzitě i biodiverzitě. Na konkrétním území lomu je běžně obnažen půdotvorný substrát zvětralých i čerstvých hornin. Opuštěný lom se tak stává skvělou startovací enklávou nejen pro vznik nových půd, ale i pro imigraci řady v širším okolí lomu jen minimálně zastoupených druhů rostlin a živočichů na volné území. Lomy nám tak poskytují úžasnou možnost k objevování a dlouhodobému studiu dějů vývoje přírody v místech na první pohled zcela nehostinných, která jsou však při studiu z následných odlišných úhlů pohledu nepostradatelná pro život řady ohrožených druhů rostlin a živočichů. Ti v klasické krajině svůj boj o přežití často prohrávají s konkurenčně lépe přizpůsobenými protivníky z řad šlechtěných monokultur či zavlečených druhů z odlišných částí naší planety. Je tedy nasnadě, že lomy výrazně a často až skokově zvyšují biodiverzitu dané oblasti (Káňová 2009). Lomy popisované v této knize představují reprezentativní vzorek lomů v rámci jižní Moravy. Vybrané typy hornin se na opuštěných lomových plochách chovají výrazně stabilněji (např. stěny lomů zastupují přírodní skalní defilé) než nezpevněné sedimenty pískoven a štěrkopískoven a zároveň i jejich dynamika erozně-stabilizačních procesů je pomalejší. Jednotlivé skupiny vybraných reprezentativních hornin však mají odlišné strukturně-fyzikální vlastnosti i chemické složení, což se projevuje v odl (cs)
  • The aim of this publication is to determine the specific soil properties in the initial set of selected eppipedons in quarries and similar natural habitats of sout-eastern Bohemian Massif. The other aim was to determine the kind of regularity in the spread of pioneer tree species in these localities. The last but not the least, an important task was to find a suitable reference entity for quarries. Dry pine forest, located in the South Moravian region, was chosen as a comparative habitat. The research area is located along boundaries of Hercynian bio geographical sub provinces and Western Carpathians bio geographical subprovice (Central Europe, the province of deciduous and mixed forests), where borders of the south eastern part of the Bohemian Massif and Western Carpathians could be found as well. The dominating factor are forests from associations of Melico Fagetum- and Caricipilosae - Fagetum (200 - 550 meters, 8.7 to 6.5 ° C; 500-600 mm/year). Quarries in this area are one of the most serious interventions into landscape. Therefore, the investigation is mainly focused on the description of soil heterogeneity in this region which is strongly influenced by men. Samples of initial soil substrates were analyzed from quarries in conglomerates (Lower Carboniferous), limestone (Upper Devonian), gneiss, metabasites (varinské age) and granodiorites (kadoms age) in partially devastated habitats, forest steppes, coppice and mature forests. Mapping of geobiocenologic characteristics has brought expected interdependent factors in the spread of pioneer tree species. The spread is then based on the quarry ground inclination; orientation and the occurence of trees in the neighbourhood as well as on significant human activity (see problematic revitalization Forest Quarry). Various types of soils, which were studied, were later defined as the initial soils. Then, types of Leptosols were observed at the comparison sites. The initial soils are generally exposed to rapid changes. (en)
Title
  • Initial epipedons of extreme natural and anthropogenically influenced habitats southeastern part of Bohemian Massif (en)
  • Iniciální epipedony extrémních přírodních a antropogenně ovlivněných stanovišť jihovýchodního okraje Českého Masivu
  • Iniciální epipedony extrémních přírodních a antropogenně ovlivněných stanovišť jihovýchodního okraje Českého Masivu (cs)
skos:prefLabel
  • Initial epipedons of extreme natural and anthropogenically influenced habitats southeastern part of Bohemian Massif (en)
  • Iniciální epipedony extrémních přírodních a antropogenně ovlivněných stanovišť jihovýchodního okraje Českého Masivu
  • Iniciální epipedony extrémních přírodních a antropogenně ovlivněných stanovišť jihovýchodního okraje Českého Masivu (cs)
skos:notation
  • RIV/62156489:43410/12:00190153!RIV13-MSM-43410___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • Z(MSM6215648902)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 141866
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/62156489:43410/12:00190153
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • relict pine forest; quarry; South Moravia (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [13B757EB306A]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Brno
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Iniciální epipedony extrémních přírodních a antropogenně ovlivněných stanovišť jihovýchodního okraje Českého Masivu
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Brtnický, Martin
  • Kynický, Jindřich
  • Vranová, Valerie
  • Bajer, Aleš
  • Samec, Pavel
  • Káňová, Hana
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7375-643-7
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 43410
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 47 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software