About: The question of forest soils mapping in mountain zones on the example of Giant mts. and Kněhyně mts. (Moravian-Silezian beskids) localities (central Europe, Czech republic)     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • However, many studies contributed to the knowledge about relation in forest resiliency and environmental, emission-ecological especially, factors. Climate, exposition, wheather extremes and bark-beetles play great role for these relations in the Central European mountain spruce forests. Data quality about soil has been restricting any theory about feedbacks between site and tree species ecology. We selected the research forest plots at base as well as near ridge declensions and on peak plateaus of Giant Mts. and Radhošťská vrchovina Highlands (Kněhyně Mt., Moravian-Silezian Beskids). There we located the mapping areas about 1 hectar to soil observing at basic network 5 m. Base and near ridge declensions in Giant Mts. were obtained with significantly diffrent soil conditions. Histosols and Gleysols were dominantly presented at parts of the base declension (Alžbětinka: total 17 soil subtypes per hectar). Haplic Podzols, Skeletic Podzols and Haplic Leptosols were mainly presented on the ridge declensions (Modrý důl: total 20 soil subtypes per hectar). Peak plateaus (Svorová hora Mt. and Kněhyně Mt.) were dominantly characterized by Histic Podzols, Haplic Podzols and/or Skeletic Podzols. Histosols were detected only in a point depressions. In less exposed parts of the Kněhyně Mt. Dystric Cambisols were observed too (total 22 soil subtypes). These results documented that heterogeneity of soil is significantly high due to sensibility of mountain soils to any stress (disturbation) display. Until data glean according to site heterogeneity during ecology research of mountain forests, results will always be restricted by using of approximative approaches. Data about soil heterogeneity could to show some attributes of deterministic uncertainty. (en)
  • Díky mnoha studiím známe základy vztahů mezi resiliencí lesa a prostředím, zvláště v imisně-ekologických podmínkách. Samozřejmě tyto vztahy nejsou přímé, ale ve střední Evropě silně interagují s klimatem, výkyvy počasí a gradacemi kůrovců. Kvalita půdních dat většinou působí jako limitní činitel pro přesnost jednoznačnost popisu vztahů mezi stanovištěm a ekologií porostů. Zabývali jsme se výběrem vhodných výzkumných ploch lesa jednak v podmínkách horských hřebenů, jednak v exponovaných pomínkách izolovaných vrcholů v Krkonoších a na Radhošťské vrchovině (Kněhyně). V těchto podmínkách jsme umístili 1 ha souvislého území pro mapování půdních jednotek se zákaldní sítí 5x5 m. V podmínkách horského hřebene Krkonoš jsme zjistili maloplošnou mozaiku naprosto rozdílných půdních typů. Organozemě a glejsoly dominují v bazálních částech mapovaných hřebenových území (na Alžbětince bylo zjištěno 17 různých půdních typů na ha). Modální podzoly, rankerové podzoly a modální rankery dominují na hřbetních částech mapovaného hřebene (v Modrém dolu bylo celkem zjištěno 20 půdních typů na ha). Na vrcholových plošinách (Svorová hora a Kněhyně) dominují histické podzoly, modální podzoly a rankerové podzoly. Organozemě byly zjištěny pouze v maloplošných depresích. Na méně exponovaných enklávách masívu Kněhyně byly rovněž zjištěny dystrické kambizemě (celkem bylo ale zjištěno až 22 půdních typů na ha). Tyto výsledky dosvědčují, že v horských podmínkách je půdní heterogenita značně vysoká v důsledku rozdílné sensitivity horských půd k mnoha stresům (především k přírodním disturbancím). Dokud sběr dat o ekologii horských lesů nezahrne přímé podklady o hetergoenitě místních půd, výpovídací hodnota výsledků bude velmi omezená na aproximační přístupy. Přímé poznatky o půdní heterogenitě mohou pomoci rozřešit některé atributy míry neurčitosti, provázejících stanovištní průzkum.
  • Díky mnoha studiím známe základy vztahů mezi resiliencí lesa a prostředím, zvláště v imisně-ekologických podmínkách. Samozřejmě tyto vztahy nejsou přímé, ale ve střední Evropě silně interagují s klimatem, výkyvy počasí a gradacemi kůrovců. Kvalita půdních dat většinou působí jako limitní činitel pro přesnost jednoznačnost popisu vztahů mezi stanovištěm a ekologií porostů. Zabývali jsme se výběrem vhodných výzkumných ploch lesa jednak v podmínkách horských hřebenů, jednak v exponovaných pomínkách izolovaných vrcholů v Krkonoších a na Radhošťské vrchovině (Kněhyně). V těchto podmínkách jsme umístili 1 ha souvislého území pro mapování půdních jednotek se zákaldní sítí 5x5 m. V podmínkách horského hřebene Krkonoš jsme zjistili maloplošnou mozaiku naprosto rozdílných půdních typů. Organozemě a glejsoly dominují v bazálních částech mapovaných hřebenových území (na Alžbětince bylo zjištěno 17 různých půdních typů na ha). Modální podzoly, rankerové podzoly a modální rankery dominují na hřbetních částech mapovaného hřebene (v Modrém dolu bylo celkem zjištěno 20 půdních typů na ha). Na vrcholových plošinách (Svorová hora a Kněhyně) dominují histické podzoly, modální podzoly a rankerové podzoly. Organozemě byly zjištěny pouze v maloplošných depresích. Na méně exponovaných enklávách masívu Kněhyně byly rovněž zjištěny dystrické kambizemě (celkem bylo ale zjištěno až 22 půdních typů na ha). Tyto výsledky dosvědčují, že v horských podmínkách je půdní heterogenita značně vysoká v důsledku rozdílné sensitivity horských půd k mnoha stresům (především k přírodním disturbancím). Dokud sběr dat o ekologii horských lesů nezahrne přímé podklady o hetergoenitě místních půd, výpovídací hodnota výsledků bude velmi omezená na aproximační přístupy. Přímé poznatky o půdní heterogenitě mohou pomoci rozřešit některé atributy míry neurčitosti, provázejících stanovištní průzkum. (cs)
Title
  • The question of forest soils mapping in mountain zones on the example of Giant mts. and Kněhyně mts. (Moravian-Silezian beskids) localities (central Europe, Czech republic) (en)
  • Problematika mapování lesních půd v horských polohách na příkladu území Krkonoš a Kněhyně v Moravskoslezských beskydech
  • Problematika mapování lesních půd v horských polohách na příkladu území Krkonoš a Kněhyně v Moravskoslezských beskydech (cs)
skos:prefLabel
  • The question of forest soils mapping in mountain zones on the example of Giant mts. and Kněhyně mts. (Moravian-Silezian beskids) localities (central Europe, Czech republic) (en)
  • Problematika mapování lesních půd v horských polohách na příkladu území Krkonoš a Kněhyně v Moravskoslezských beskydech
  • Problematika mapování lesních půd v horských polohách na příkladu území Krkonoš a Kněhyně v Moravskoslezských beskydech (cs)
skos:notation
  • RIV/62156489:43410/11:00179291!RIV12-MSM-43410___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • Z(MSM6215648902)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 223931
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/62156489:43410/11:00179291
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • pedology soil science; forest typology; forest soil (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [5FB7A2ABA4F5]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Bratislava
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Diagnostika, klasifikácia a mapovanie pôd
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Novák, František
  • Vavříček, Dušan
  • Pecháček, Jan
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy
https://schema.org/isbn
  • 978-80-89128-90-7
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 43410
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software