About: Microclimate of tourist attractive areas of Brno city     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Pomocí stacionárního měření teploty vzduchu nad asfaltovým povrchem, měření teplot povrchů a přilehlé vzduchové vrstvy mobilním monitoringem a bezkontaktního měření teploty povrchů pomocí termovizní kamery byl monitorován tepelný ostrov města Brna. Zvláštní pozornost byla věnována dnům s vysokou teplotou vzduchu (tropickým dnům) a vysokou hodnotou globální radiace, kdy je předpokládán nejvyšší vliv atropogenních povrchů na teplotu vzduchu. Byl potvrzen výrazný vliv tmavého povrchu na stratifikaci teplot ve vertikálním profilu zejména cca od 9:00 do 20:00, který koresponduje s intenzitou příkonu solární radiace. Maximální rozdíly %22přízemní%22 teploty vzduchu a teploty ve 2 nad povrchem se pohybují okolo 3 °C a byly zaznamenány okolo 15. hodiny. V tmavé části dne se diference během krátké doby vyrovnají a dosahují maximálně okolo 1 °C. Během mobilního monitoringu v nejnavštěvovanějších částech Brna byly zjištěny diference povrchové teploty materiálů na úrovni až 25 °C (voda, travní porost, dřevo, písek, beton, asfalt, kov, etc.). Rozdíl mezi teplotou vzduchu a teploty povrchů činil až 27,4 °C (vzduch versus asfalt). Při použití termovizní kamery vzájemné porovnání identických ploch ukazuje, že teplota povrchu se u zastavěných ploch zvýšila za tři hodiny o cca 10 °C, přičemž teploty povrchů dosahovaly i 50 °C. Zazeleněné plochy vykazují podstatně nižší nárůst teplot a pohybuje se na úrovni nárůstu teploty vzduchu tj. o cca 3 °C, přičemž maximální teploty se pohybovali na úrovni 34°C. Rozdíl teploty povrchů zastavěných ploch s plochami osazenými zelení jsou téměř 20°C. Z porovnání výsledků je jasně vidět funkci zeleně, které dokáže díky výparům vody podstatně lépe odvádět teplo z dopadajícího slunečního záření než je tomu u stavebních objektů.
  • Pomocí stacionárního měření teploty vzduchu nad asfaltovým povrchem, měření teplot povrchů a přilehlé vzduchové vrstvy mobilním monitoringem a bezkontaktního měření teploty povrchů pomocí termovizní kamery byl monitorován tepelný ostrov města Brna. Zvláštní pozornost byla věnována dnům s vysokou teplotou vzduchu (tropickým dnům) a vysokou hodnotou globální radiace, kdy je předpokládán nejvyšší vliv atropogenních povrchů na teplotu vzduchu. Byl potvrzen výrazný vliv tmavého povrchu na stratifikaci teplot ve vertikálním profilu zejména cca od 9:00 do 20:00, který koresponduje s intenzitou příkonu solární radiace. Maximální rozdíly %22přízemní%22 teploty vzduchu a teploty ve 2 nad povrchem se pohybují okolo 3 °C a byly zaznamenány okolo 15. hodiny. V tmavé části dne se diference během krátké doby vyrovnají a dosahují maximálně okolo 1 °C. Během mobilního monitoringu v nejnavštěvovanějších částech Brna byly zjištěny diference povrchové teploty materiálů na úrovni až 25 °C (voda, travní porost, dřevo, písek, beton, asfalt, kov, etc.). Rozdíl mezi teplotou vzduchu a teploty povrchů činil až 27,4 °C (vzduch versus asfalt). Při použití termovizní kamery vzájemné porovnání identických ploch ukazuje, že teplota povrchu se u zastavěných ploch zvýšila za tři hodiny o cca 10 °C, přičemž teploty povrchů dosahovaly i 50 °C. Zazeleněné plochy vykazují podstatně nižší nárůst teplot a pohybuje se na úrovni nárůstu teploty vzduchu tj. o cca 3 °C, přičemž maximální teploty se pohybovali na úrovni 34°C. Rozdíl teploty povrchů zastavěných ploch s plochami osazenými zelení jsou téměř 20°C. Z porovnání výsledků je jasně vidět funkci zeleně, které dokáže díky výparům vody podstatně lépe odvádět teplo z dopadajícího slunečního záření než je tomu u stavebních objektů. (cs)
  • A heat island of Brno city was monitored by stationary measurements of air temperature above the asphalt surface, by surface and adjacent air layer temperature measurements and by mobile contactless surface temperature measurement using thermal camera. Particular attention was paid to the days with a high air temperature (tropical days) and a high value of global radiation when the highest anthropogenic impact of anthropogenic surfaces on air temperature is expected. A significant effect of a dark surface on temperature stratification in vertical profile especially around 9:00 to 8:00 p.m. was confirmed. It corresponds to the solar radiation intensity. The maximum difference of a %22ground%22 temperature and air temperature at 2 m above the surface reached to 3°C and were observed at about 3:00 p.m. The difference of dark part of the day fast diminish and reaches maximum 1°C.Thermal monitoring of tourist the most popular parts of Brno detected about 25°C differences of surface temperature of different materials (water, grassland, timber, sand, concrete, asphalt, metal, etc.). The differences of air temperature and surface temperature reached to 27.4°C (air versus asphalt). Comparison of identic areas in different daily time by thermal camera images shows that surface temperatures in built-up areas increased during three hours about 10°C, (the surface temperatures reached even 50°C). The areas with vegetation embody a significantly lower temperature increase (i.e. about 3°C with maximum temperature of 34°C). The surface temperature differences of built-up areas and areas with vegetation reached to 20°C. The comparison of the results showed a vegetation influence on temperature regulation due to vapour. (en)
Title
  • Microclimate of tourist attractive areas of Brno city (en)
  • Mikroklima turisticky navštěvovaných částí města na příkladu Brna
  • Mikroklima turisticky navštěvovaných částí města na příkladu Brna (cs)
skos:prefLabel
  • Microclimate of tourist attractive areas of Brno city (en)
  • Mikroklima turisticky navštěvovaných částí města na příkladu Brna
  • Mikroklima turisticky navštěvovaných částí města na příkladu Brna (cs)
skos:notation
  • RIV/62156489:43210/11:00170749!RIV13-MSM-43210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • S
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 212478
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/62156489:43210/11:00170749
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Urban heat island; temperature monitoring (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [13DD3F4EFBA5]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Brno
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Brno
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Public recreation and landscape protection - hand in hand?
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Rožnovský, Jaroslav
  • Středa, Tomáš
  • Středová, Hana
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open...ain/vavai/riv/wos
  • 320756900014
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • MENDELU v Brně
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7375-507-2
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 43210
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 47 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software