About: Establishment of Litovel and Olomouc: A Comparison     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Příspěvek se zabývá otázkou počátku dvou moravských měst: Olomouce a Litovle, přičemž založení těchto sídel navzájem srovnává. Třebaže Olomouc představuje centrum mnohem významnější než Litovel, přesto má komparace smysl. Skrze ní totiž lze názorně ukázat, jak se od sebe mohly lišit výsledky procesů lokací měst a v čem byla zdánlivě zásadně odlišná města ve svém počátku podobná. Litovel je město založené na dříve neosídlené ploše a už jeho půdorys ukazuje, že bylo vystavěné podle jednoho, přísně geometrického, plánu. Olomouc je naopak místem, kde před samotným založením města (tj. udělením městských práv) už několik staletí fungovala prosperující aglomerace vázaná na zeměpanský hrad. Při výstavbě města tedy musel být na starší zástavbu brán ohled. Ukazuje se, že klíčovým faktorem je přítomnost obchodu a trhu. To formovalo především předlokační Olomouc, kde se v podhradí utvořila síť osad spojených s trhem, vybavených kostely a propojených navzájem cestami, jež vlastně utvořili osnovu pro založení města. Význam to mělo i pro počátek Litovle, jelikož postavení lokality již před založením určila existence trhové zeměpanské osady, jejíž funkce se pak přenesla na nové město založené na druhém břehu řeky. Výsledek obou lokací nejlépe ukazuje půdorys historického centra, kdy na jedné straně máme geometricky přesně rozměřenou Litovel a na druhé straně jaksi %22organičtěji%22 rostlou Olomouc. Podstatné ale je, že navzdory velkým rozdílům ve výchozí situaci obou sídel vzniká při lokaci města nový, životaschopný organismus královského města.
  • Příspěvek se zabývá otázkou počátku dvou moravských měst: Olomouce a Litovle, přičemž založení těchto sídel navzájem srovnává. Třebaže Olomouc představuje centrum mnohem významnější než Litovel, přesto má komparace smysl. Skrze ní totiž lze názorně ukázat, jak se od sebe mohly lišit výsledky procesů lokací měst a v čem byla zdánlivě zásadně odlišná města ve svém počátku podobná. Litovel je město založené na dříve neosídlené ploše a už jeho půdorys ukazuje, že bylo vystavěné podle jednoho, přísně geometrického, plánu. Olomouc je naopak místem, kde před samotným založením města (tj. udělením městských práv) už několik staletí fungovala prosperující aglomerace vázaná na zeměpanský hrad. Při výstavbě města tedy musel být na starší zástavbu brán ohled. Ukazuje se, že klíčovým faktorem je přítomnost obchodu a trhu. To formovalo především předlokační Olomouc, kde se v podhradí utvořila síť osad spojených s trhem, vybavených kostely a propojených navzájem cestami, jež vlastně utvořili osnovu pro založení města. Význam to mělo i pro počátek Litovle, jelikož postavení lokality již před založením určila existence trhové zeměpanské osady, jejíž funkce se pak přenesla na nové město založené na druhém břehu řeky. Výsledek obou lokací nejlépe ukazuje půdorys historického centra, kdy na jedné straně máme geometricky přesně rozměřenou Litovel a na druhé straně jaksi %22organičtěji%22 rostlou Olomouc. Podstatné ale je, že navzdory velkým rozdílům ve výchozí situaci obou sídel vzniká při lokaci města nový, životaschopný organismus královského města. (cs)
  • This contribution discusses the origin of two Moravian towns, Olomouc and Litovel, comparing their establishment. The comparison is constructive despite the fact that Olomouc is much more important than Litovel, as it demonstrates how the results of the establishment processes of towns differed, and what the towns that appear starkly different had in common in their early period. Litovel was founded in a previously uninhabited area and its layout shows that it was built to a single, strictly geometrical plan. In contrast, Olomouc is a location where, before its establishment (i.e. the granting of town privileges), a thriving agglomeration linked to a castle had functioned for several centuries and the existing buildings had to be incorporated into the new town. The key factors appear to have been trade and market. They shaped, in particular, pre-urban Olomouc where a network of settlements linked to a market grew below the castle. The settlements included churches and were interconnected with routes that made up the plan of the new town. This was also important for the origins of Litovel whose location was determined by a market settlement, the function of which then shifted to the new town established on the opposite bank of a river. The outcome of the establishment processes is best illustrated by the plans of the historical centres, with strictly geometrical Litovel on the one hand and somewhat %22organic%22 Olomouc on the other. Despite some major differences in the starting position of the two locations, they both gave rise to new, viable royal towns. (en)
Title
  • Establishment of Litovel and Olomouc: A Comparison (en)
  • Komparace založení měst Litovle a Olomouce
  • Komparace založení měst Litovle a Olomouce (cs)
skos:prefLabel
  • Establishment of Litovel and Olomouc: A Comparison (en)
  • Komparace založení měst Litovle a Olomouce
  • Komparace založení měst Litovle a Olomouce (cs)
skos:notation
  • RIV/61989592:15210/14:33153107!RIV15-MSM-15210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • S
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 1-2
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 24584
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/61989592:15210/14:33153107
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Olomouc, Litovel, medieval urbanism, medieval colonization, location, establishment of towns, locator (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [515702D46D33]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Forum Urbes Medii Aevi
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • VIII
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Zajíček, Petr
issn
  • 1803-1749
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 15210
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software