About: Das neue Brandgräberfeld aus der römischen Kaiserzeit in Jevíčko-Předměstí, Bez. Svitavy     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Durch systematische Feldbegehungen und Prospektion mit Hilfe von Metalldetektoren wurde im Böhmisch-Mährischen Grenzland an der Malá Haná 2005-2010 ein neuer, als Jevíčko-Předměstí 6 bezeichneter Fundort entdeckt. Art und Struktur der Metallgegenstände weist deutlich auf die Anwesenheit eines Brandgräberfelds aus der älteren römischen Kaiserzeit hin. Die ersten drei ausgegrabenen Gräber haben dies bestätigt. Gleichzeitig wurden im Böhmisch-Mährischen Grenzland, bzw. an der Malá Haná überhaupt zum ersten Mal Grabbefunde aus der römischen Kaiserzeit erfasst. Aufgrund der Funde mit Metalldetektor (römische und germanische Fibeln, Bronzegefäße und weitere Gegenstände) sowie der Grabbefunde darf das Gräberfeld ins 2. Jh. datiert werden, mit Schwerpunkt in seiner zweiten Hälfte (B2b-B2/C1) - auch wenn es sich nicht an einigen Funden fehlt, die in die Phase B2a gesetzt werden können. Auf dem Gräberfeld wurden über 250 Gegenstände dokumentiert, es überwiegen Fragmente von Bronzegefäßen und Fibeln, darunter vier aus Silber. Gefunden wurden auch mehrere Silbergussstücke. Der Fundort befindet sich in der sog. Kontaktzone zwischen Ostböhmen und Südmähren und gleichzeitig zwischen Elbegebiet und Donauland, also in einer Region, in der elbgermanische, ostgermanische und römisch-provinziale Elemente aufeinandertrafen. Alle diese Komponenten sind auch auf einer Reihe von Fundorten im Raum der Malá Haná erwiesen. Die ganze Region war zweifellos von beträchtlicher Bedeutung auch für den Handel mit den römischen Provinzen und für die Migration der Barbaren. Aus den archäologischen Quellen können wir auf eine enge Bindung an den südmährischen Raum bereits in der älteren römischen Kaiserzeit schließen. Jene Sueben, die in Jevíčko-Předměstí bestatteten, müssen auf irgendeine Weise von den Ereignissen während der Markomannenkriege beeinflusst gewesen sein. (en)
  • Charakter a struktura kovových artefaktů získaných pomocí detektoru kovů jasně naznačily přítomnost žárového pohřebiště ve starší doby římské na lokalitě Jevíčko-Předměstí 6. První tři prozkoumané hroby to potvrdily. Současně byly prokázány první hrobové nálezy z doby římské v celém českomoravském pomezí, resp. na Malé Hané. Na základě detektorových nálezů (zejména spon) i hrobových celků lze pohřebiště datovat do 2. století, s těžištěm ve 2. polovině tohoto věku (B2b-B2/C1), i když nechybějí některé nálezy, které lze klást do fáze B2a. Lokalita se nachází v tzv. kontaktní zóně mezi východními Čechami a jižní Moravou a současně mezi Polabím a Podunajím, tedy v regionu, kde se střetávaly prvky labsko-germánské, východogermánské a římsko-provinciální. Všechny tyto komponenty jsou rovněž prokázány na řadě dalších lokalit v prostoru Malé Hané. Celý region měl nepochybně značný význam při obchodování s římskými provinciemi a při migracích barbarů. Podle archeologických pramenů lze sledovat velmi úzkou vazbu na jihomoravské prostředí starší doby římské. Svébové, kteří pohřbívali v Jevíčku-Předměstí byli nějakým způsobem ovlivněni válečnými událostmi v době markomanských válek. V okolí pohřebiště na katastru Jevíčka-Předměstí bylo pomocí sběrů a detektorové prespekce potvrzeno více sídlištních lokalit s nálezy ze starší doby římské. Z výše uvedených zjištění je zřejmé, že celý region Malé Hané a rovněž pohřebiště v Jevíčku-Předměstí jsou velmi perspektivní pro další výzkum doby římské.
  • Charakter a struktura kovových artefaktů získaných pomocí detektoru kovů jasně naznačily přítomnost žárového pohřebiště ve starší doby římské na lokalitě Jevíčko-Předměstí 6. První tři prozkoumané hroby to potvrdily. Současně byly prokázány první hrobové nálezy z doby římské v celém českomoravském pomezí, resp. na Malé Hané. Na základě detektorových nálezů (zejména spon) i hrobových celků lze pohřebiště datovat do 2. století, s těžištěm ve 2. polovině tohoto věku (B2b-B2/C1), i když nechybějí některé nálezy, které lze klást do fáze B2a. Lokalita se nachází v tzv. kontaktní zóně mezi východními Čechami a jižní Moravou a současně mezi Polabím a Podunajím, tedy v regionu, kde se střetávaly prvky labsko-germánské, východogermánské a římsko-provinciální. Všechny tyto komponenty jsou rovněž prokázány na řadě dalších lokalit v prostoru Malé Hané. Celý region měl nepochybně značný význam při obchodování s římskými provinciemi a při migracích barbarů. Podle archeologických pramenů lze sledovat velmi úzkou vazbu na jihomoravské prostředí starší doby římské. Svébové, kteří pohřbívali v Jevíčku-Předměstí byli nějakým způsobem ovlivněni válečnými událostmi v době markomanských válek. V okolí pohřebiště na katastru Jevíčka-Předměstí bylo pomocí sběrů a detektorové prespekce potvrzeno více sídlištních lokalit s nálezy ze starší doby římské. Z výše uvedených zjištění je zřejmé, že celý region Malé Hané a rovněž pohřebiště v Jevíčku-Předměstí jsou velmi perspektivní pro další výzkum doby římské. (cs)
Title
  • Das neue Brandgräberfeld aus der römischen Kaiserzeit in Jevíčko-Předměstí, Bez. Svitavy (en)
  • Nové žárové pohřebiště z doby římské v Jevíčku-Předměstí, okr. Svitavy
  • Nové žárové pohřebiště z doby římské v Jevíčku-Předměstí, okr. Svitavy (cs)
skos:prefLabel
  • Das neue Brandgräberfeld aus der römischen Kaiserzeit in Jevíčko-Předměstí, Bez. Svitavy (en)
  • Nové žárové pohřebiště z doby římské v Jevíčku-Předměstí, okr. Svitavy
  • Nové žárové pohřebiště z doby římské v Jevíčku-Předměstí, okr. Svitavy (cs)
skos:notation
  • RIV/61989592:15210/11:33141201!RIV13-MSM-15210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • N
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 216559
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/61989592:15210/11:33141201
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • urn graves, Roman period, the Mala Haná Micro-region, Moravia (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [4C615E3D9C3D]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Hradec Králové
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Olomouc
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Archeologie barbarů 2010. Hroby a pohřebiště Germánů mezi Labem a Dunajem
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Droberjar, Eduard
  • Vích, David
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Univerzita Palackého v Olomouci
https://schema.org/isbn
  • 978-80-244-2987-8
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 15210
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software