About: Filologický pohled na problém kontinuity cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách 10.-11. století     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Most scholars accept the presumption that since the break of 9th and 10th centuries Great Moravian Old Church Slavonic had continued as Church Slavonic of the Czech recension. Whenever arguments against continuous development of the oldest literal Slavonic language in the Czech lands appear they mostly suggest that the tradition was interrupted in the 10th century and renewed in the 1030s, when the Sázava monastery was founded. Philological study of the issue of the continuity, as author of the study reminds us, seems to imply that the tradition should be seen as continous. Analysis of linguistic specifics in the Church Slavonic texts of the Czech recension and of graphical form of Glagolitic script used in Bohemia seems to prove the continuity. Specific purposes of certain texts (namely paraliturgical texts and canonic legal texts) and the assumed spread of Great Moravian texts in copies even out of the Sazava Monastery also suggest that the continuity should be seen as uninterrupted. (en)
  • Návaznost velkomoravské staroslověnštiny a české církevní slovanštiny na přelomu 9. a 10. století je většinou badatelů přijímán. Pokud se objevují argumenty proti kontinuálnímu vývoji nejstaršího slovanského spisovného jazyka na českém území, nejčastěji se počítá s přerušením této tradice v průběhu 10. století a s jejím opětovným obnovením spojeným se založením Sázavského kláštera v 30. letech 11. století. Filologický pohled na tuto problematiku kontinuity však podle názoru autora článku vede k zaujmutí kladného stanoviska, a to zejména na základě analýzy jazykových specifik památek českého původu a grafické podoby hlaholice užívaného v tomto období v Čechách. Na nepřerušenou staroslověnskou tradici v Čechách od počátku 10. století do konce 11. století a na její rozšíření i mimo rámec historicky doloženého Sázavského kláštera ukazuje také speciální funkce některých (zejména paraliturgických a církevněprávních) památek a předpokládané šíření opisů původem velkomoravských textů (včetně biblických).
  • Návaznost velkomoravské staroslověnštiny a české církevní slovanštiny na přelomu 9. a 10. století je většinou badatelů přijímán. Pokud se objevují argumenty proti kontinuálnímu vývoji nejstaršího slovanského spisovného jazyka na českém území, nejčastěji se počítá s přerušením této tradice v průběhu 10. století a s jejím opětovným obnovením spojeným se založením Sázavského kláštera v 30. letech 11. století. Filologický pohled na tuto problematiku kontinuity však podle názoru autora článku vede k zaujmutí kladného stanoviska, a to zejména na základě analýzy jazykových specifik památek českého původu a grafické podoby hlaholice užívaného v tomto období v Čechách. Na nepřerušenou staroslověnskou tradici v Čechách od počátku 10. století do konce 11. století a na její rozšíření i mimo rámec historicky doloženého Sázavského kláštera ukazuje také speciální funkce některých (zejména paraliturgických a církevněprávních) památek a předpokládané šíření opisů původem velkomoravských textů (včetně biblických). (cs)
Title
  • Filologický pohled na problém kontinuity cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách 10.-11. století
  • Filologický pohled na problém kontinuity cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách 10.-11. století (cs)
  • The Issue of Continuity of Cyrillo-Methodian Cultural Tradition in Bohemia of the 10th and 11th Centuries from the Philological Viewpoint (en)
skos:prefLabel
  • Filologický pohled na problém kontinuity cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách 10.-11. století
  • Filologický pohled na problém kontinuity cyrilometodějské kulturní tradice v Čechách 10.-11. století (cs)
  • The Issue of Continuity of Cyrillo-Methodian Cultural Tradition in Bohemia of the 10th and 11th Centuries from the Philological Viewpoint (en)
skos:notation
  • RIV/61989592:15210/10:10212324!RIV11-MSM-15210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(LC546)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 3
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 259097
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/61989592:15210/10:10212324
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Church Slavonic; Bohemia10th-11th Centuries; Tradition; Cultural; Cyrillo-Methodian; Continuity (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • SK - Slovenská republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [3452ADA33FC3]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Konštantínove listy
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 2010
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Vepřek, Miroslav
issn
  • 1337-8740
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 15210
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 77 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software