About: Architektura veřejných staveb v Karlových Varech v letech 1780-1850     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Architektura veřejných staveb z období klasicismu se v Karlových Varech do dnešních dnů zachovala jen v několika málo příkladech. Představu o vzhledu tohoto letoviska v první polovině 19. století si můžeme utvořit zejména na základě bohaté ikonografické dokumentace a archivních plánů. Atmosféru, která doprovázela vznik jednotlivých objektů a formovala názory současníků na věc, lze zčástí sledovat v soudobé topografické literatuře. Karlovy Vary během několika dekád získaly naprosto nový, moderní kabát. Dychtivost po zábavě, stejně jako potřeba komfortního zázemí během lékařsky preferované pitné kúry daly podnět jak k postavení řady společenských domů, tak k téměř permanentním adaptacím objektů sloužících léčebným účelům. Úpravy přístřešků nad vývěry léčivé vody probíhaly nejdříve v okolí Nového, Tereziina a Zámeckého pramene. Věhlasnému vřídelnímu areálu a Mlýnskému prameni byla s jednou výjimkou věnována pozornost až v rámci celkové renovace léčebného vybavení Karlových Varů, odehrávající se ve druhé polovině dvacátých a na počátku třicátých let. Vedle toho se v Karlových Varech starali o pohodlné přístupové cesty z ostatních center monarchie a dbalo se o reprezentativní vzezření ulic. Klasicistní podoby se na počátku čtyřicátých let 19. století také dočkal kostel sv. Ondřeje. Pod kvalitní projekty se podepisovali nejen přední zástupci stavitelského dění své doby (Franz Anton Leonhard Herget, Johann August Giessel, Wenzl Stöhr, Georg Fischer, Paul Strohbach, Josef Esch, Josef Seifert, Bernard Grueber), ale i dosud méně známí stavební a zedničtí mistři (Joseph Peter, Wenzl Mader a další).
  • Architektura veřejných staveb z období klasicismu se v Karlových Varech do dnešních dnů zachovala jen v několika málo příkladech. Představu o vzhledu tohoto letoviska v první polovině 19. století si můžeme utvořit zejména na základě bohaté ikonografické dokumentace a archivních plánů. Atmosféru, která doprovázela vznik jednotlivých objektů a formovala názory současníků na věc, lze zčástí sledovat v soudobé topografické literatuře. Karlovy Vary během několika dekád získaly naprosto nový, moderní kabát. Dychtivost po zábavě, stejně jako potřeba komfortního zázemí během lékařsky preferované pitné kúry daly podnět jak k postavení řady společenských domů, tak k téměř permanentním adaptacím objektů sloužících léčebným účelům. Úpravy přístřešků nad vývěry léčivé vody probíhaly nejdříve v okolí Nového, Tereziina a Zámeckého pramene. Věhlasnému vřídelnímu areálu a Mlýnskému prameni byla s jednou výjimkou věnována pozornost až v rámci celkové renovace léčebného vybavení Karlových Varů, odehrávající se ve druhé polovině dvacátých a na počátku třicátých let. Vedle toho se v Karlových Varech starali o pohodlné přístupové cesty z ostatních center monarchie a dbalo se o reprezentativní vzezření ulic. Klasicistní podoby se na počátku čtyřicátých let 19. století také dočkal kostel sv. Ondřeje. Pod kvalitní projekty se podepisovali nejen přední zástupci stavitelského dění své doby (Franz Anton Leonhard Herget, Johann August Giessel, Wenzl Stöhr, Georg Fischer, Paul Strohbach, Josef Esch, Josef Seifert, Bernard Grueber), ale i dosud méně známí stavební a zedničtí mistři (Joseph Peter, Wenzl Mader a další). (cs)
  • There are few examples of public building and spa structures built in the style of Classicist architecture that have survived to the present day in Karlovy Vary. We can gain some idea of the appearance of this popular resort in the first half of the 19th century mainly from the abundance of iconographic documentation and archival plans. The atmosphere that surrounded the development of the individual structures and shaped contemporaries' opinions on them can partly be traced in contemporary topographic literature. Over the course of several decades Karlovy Vary acquired an entirely new and modern façade. The need for both entertainment and comfortable facilities for those on the medically popular water 'cures' served as a stimulus for the construction of a number of community buildings and the almost permanent adaptation of buildings for spa purposes. Renovations to the canopies over the thermal springs were made first in the areas around the New Spring, the Theresien Spring, and the Palace Spring. The renowned Thermal Grounds and the Mill Spring received, with one exception, structural attention as part of the overall renovation of the spa facilities of Karlovy Vary that took place in the second half the 1920s and at the start of the 1930s. In addition, Karlovy Vary was also responsible for providing access routes to the town from other centres of the Empire and saw to maintaining the streets' stately appearance. The Church of St. Andrew (Kostel sv. Ondřeje) also acquired a Classicist look at the start of the 1840s. These quality construction projects were the work of the top figures in the field of construction at that time (Franz Anton Leonhard Herget, Johann August Giessel, Wenzl Stöhr, Georg Fischer, Paul Strohbach, Josef Esch, Josef Seifert, Bernard Grueber), as well as at that time still lesser known building and masonry masters (Joseph Peter, Wenzl Mader, and others). (en)
Title
  • Architektura veřejných staveb v Karlových Varech v letech 1780-1850
  • Architektura veřejných staveb v Karlových Varech v letech 1780-1850 (cs)
  • The Architecture of Public Structures in Karlovy Vary in 1780-1850 (en)
skos:prefLabel
  • Architektura veřejných staveb v Karlových Varech v letech 1780-1850
  • Architektura veřejných staveb v Karlových Varech v letech 1780-1850 (cs)
  • The Architecture of Public Structures in Karlovy Vary in 1780-1850 (en)
skos:notation
  • RIV/61989592:15210/09:33119001!RIV12-MSM-15210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • Z(MSM6198959225)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 6
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 304009
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/61989592:15210/09:33119001
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • architecture; spa; Karlovy Vary (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [B4D13D36A685]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Umění
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 57
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Šrek, Robert
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
issn
  • 0049-5123
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 15210
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software