About: New and innovative use of barley in food     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Cultivated food barley grain is widely used in production of malt, beer and whiskey. The minor portion of barley grain is processed into various sizes of pearl, meal, flour or flake. New functional barley based products were developed in partnership from Institute of Chemical Technology Prague (Prague, Czech Republic), Zeelandia Company (Malsice, Czech Republic) and MILCOM a.s. (Tabor, Czech Republic). In cereal technology of recent years, barley flour was included in bread, baguette, various sweet bakery products (e. g. buns, muffins, biscuits, cookies, scones, panettone etc.), extruded snack stick, and pasta. Barley flour replaced part of the wheat flour with very good results in the cereal products. General, barley flour affected changes of dough properties (an increase in water absorption of dough), deteriorates dough handling (a sticky dough), and influenced quality of bread and bakery products (a decrease of bread volume, alterations in texture, color, flavor and taste of final products). Extruded and roasted barley milling fractions showed very good textural characteristics. The contents of soluble fibre and resistant starch were increased in extruded barley products in compared to basic barley flour. In dairy-farming, barley pearls and barley sourdough (fermented barley flour and bran) were used to the production of different dairy products. Fermented barley products can serve as thickeners, preservatives, and general as materials to modify and improve properties and quality of cereal flour, foodstuffs pH etc. The technology to processing of barley-fruit and barley-vegetable dried chips were successfully verified. (en)
  • Pro potravinářské účely je ječmen v ČR využíván hlavně jako surovina na výrobu sladu, piva, krup a vloček. Z hlediska výživy je ječná obilka výjimečným zdrojem vlákniny potravy zejména jedné ze složek rozpustné vlákniny, tzv. beta-glukanů. Ječná vláknina i beta-glukany mají ověřený pozitivní vliv na lidské zdraví (zdravotní tvrzení, nařízení EU č. 412/2012). V rámci renesance ječmene v potravinářství byla vyvinuta ve spolupráci s firmou Zeelandia spol. s r.o. (Malšice) řada nových funkčních výrobků s ječmenem. V dnešní době jsou připravovány v menších pekařských provozech vícezrnné pšenično-ječné chleby, bagety a vdolky. Pro hodnocení kvality ječných surovin (ječné mouky, šroty, otruby) byl vypracován přehled kontrolních analytických a reologických metod. Po analýze složení ječných mlýnských pasáží a statistickém zpracování analytických dat bylo možné cíleně vybrat pasáže s požadovaným obsahem technologicky nebo výživově významných složek. Byl ověřen vliv tepelných procesů (extruze, pražení a sušení) na změnu obsahu složek ječné vlákniny a změnu v profilu rozpustné složky vlákniny. Navýšení obsahu vlákniny během extruze se využilo při výrobě nových druhů extrudovaných výrobků s ječmenem. U pražené ječné mouky souvisel rozsah navýšení obsahu vlákniny s původem frakce (z jaké části ječného zrna frakce pocházela) a s velikostí moučné frakce. Při dvojnásobném pražení došlo naopak k poklesu obsahu beta-glukanů. Ječné suroviny (mouky hladké, celozrnné, otruby) byly využity k biotechnologickým úpravám a získané fermentované produkty byly komplexně analyzovány. Fermentované produkty mohou sloužit jako zahušťovadla, konzervační látky, jako látky vhodné k úpravě vlastností a kvality obilných mouk, k úpravě pH potraviny apod. Novinkou je vypracování technologického postupu výroby ječných výrobků s ovocnou nebo zeleninovou složkou. Výsledným produktem jsou senzoricky i výživově přijatelné obilno-ovocné a obilno-zeleninové %22chipsy%22, které byly úspěšně nabídnuty a
  • Pro potravinářské účely je ječmen v ČR využíván hlavně jako surovina na výrobu sladu, piva, krup a vloček. Z hlediska výživy je ječná obilka výjimečným zdrojem vlákniny potravy zejména jedné ze složek rozpustné vlákniny, tzv. beta-glukanů. Ječná vláknina i beta-glukany mají ověřený pozitivní vliv na lidské zdraví (zdravotní tvrzení, nařízení EU č. 412/2012). V rámci renesance ječmene v potravinářství byla vyvinuta ve spolupráci s firmou Zeelandia spol. s r.o. (Malšice) řada nových funkčních výrobků s ječmenem. V dnešní době jsou připravovány v menších pekařských provozech vícezrnné pšenično-ječné chleby, bagety a vdolky. Pro hodnocení kvality ječných surovin (ječné mouky, šroty, otruby) byl vypracován přehled kontrolních analytických a reologických metod. Po analýze složení ječných mlýnských pasáží a statistickém zpracování analytických dat bylo možné cíleně vybrat pasáže s požadovaným obsahem technologicky nebo výživově významných složek. Byl ověřen vliv tepelných procesů (extruze, pražení a sušení) na změnu obsahu složek ječné vlákniny a změnu v profilu rozpustné složky vlákniny. Navýšení obsahu vlákniny během extruze se využilo při výrobě nových druhů extrudovaných výrobků s ječmenem. U pražené ječné mouky souvisel rozsah navýšení obsahu vlákniny s původem frakce (z jaké části ječného zrna frakce pocházela) a s velikostí moučné frakce. Při dvojnásobném pražení došlo naopak k poklesu obsahu beta-glukanů. Ječné suroviny (mouky hladké, celozrnné, otruby) byly využity k biotechnologickým úpravám a získané fermentované produkty byly komplexně analyzovány. Fermentované produkty mohou sloužit jako zahušťovadla, konzervační látky, jako látky vhodné k úpravě vlastností a kvality obilných mouk, k úpravě pH potraviny apod. Novinkou je vypracování technologického postupu výroby ječných výrobků s ovocnou nebo zeleninovou složkou. Výsledným produktem jsou senzoricky i výživově přijatelné obilno-ovocné a obilno-zeleninové %22chipsy%22, které byly úspěšně nabídnuty a (cs)
Title
  • New and innovative use of barley in food (en)
  • Nové a netradiční využití ječmene v potravinářství
  • Nové a netradiční využití ječmene v potravinářství (cs)
skos:prefLabel
  • New and innovative use of barley in food (en)
  • Nové a netradiční využití ječmene v potravinářství
  • Nové a netradiční využití ječmene v potravinářství (cs)
skos:notation
  • RIV/60461373:22330/14:43899305!RIV15-MZE-22330___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(QI111B053)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 32977
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/60461373:22330/14:43899305
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • drum drier; extrusion; barley flour; barley pearl (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [57F4C78157DF]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Skalský Dvůr
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • XLIV. Symposium o nových směrech výroby a hodnocení potravin
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Horáčková, Šárka
  • Honců, Iva
  • Příhoda, Josef
  • Sluková, Marcela
  • Smrž, F.
  • Jurkaninová, Lucie
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
issn
  • 1802-1433
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Výzkumný ústav potravinářský Praha, v.v.i.
https://schema.org/isbn
  • 978-80-86909-09-7
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 22330
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software