About: Fototrofní deteriogeny a jejich eliminace z povrchů nanočásticemi stříbra     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Článek shrnuje současný stav problematiky biodeteriozace způsobené zejména fototrofními mikroorganismy. Fototrofní mikroorganismy díky své metabolické aktivitě, růstu a životní strategii způsobují poškození, degradaci a vegetační zabarvení povrchů budov. Fyzikální a chemické parametry umocňují proces biodeteriorace. Správná identifikace biodeteriogenu, určení fáze kolonizace povrchu a vzájemné vztahy mezi populacemi jsou základem úspěšného pochopení studovaného povrchu a tudíž i vhodnou metodou ošetření a prevence povrchu staveb. Chemické postupy používané při ošetřování povrchů využívají více méně potenciálně škodlivé a někdy i toxické biocidy. Použití ekologicky šetrných technologií založených na nanotechnologiích jsou z ekotoxikologického pohledu velmi perspektivní. Předpokladem nanotechnologie je, že každý povrch má své specifické vlastnosti a tyto vlastnosti je možné modifikovat použitím nanovrstev a nanočástic. V současné době se často používají kovové nanočástice. Článek uvádí toxicitu sloučenin obsahujících stříbro, koloidy, částice a ionty vůči biologickému systému. Vybrané komerčně dostupné přípravky obsahující stříbrné nanočástice, koloidy a ionty, byly testovány v terénu (aplikace postřikem na povrch porostlý řasami a makrofyty) a v laboratoři (testy toxicity). Řasový test toxicity byl modifikován a proveden na chlorokokální řase druhu Desmodesmus quadricauda Greifswald 15. Přípravky s obsahem stříbra prokázaly vysoký účinek eliminace na řasy v roztoku i z povrchu materiálů. Konečná toxicita preparátů obsahujících stříbro je ovlivněna zejména koncentrací a velikostí částic a také složením jednotlivých přípravků. Nejvyšší toxicita byla zjištěna v řasovém testu s přípravky obsahujícími stříbrné nanočástice s poměrně reakčním povrchem.
  • Článek shrnuje současný stav problematiky biodeteriozace způsobené zejména fototrofními mikroorganismy. Fototrofní mikroorganismy díky své metabolické aktivitě, růstu a životní strategii způsobují poškození, degradaci a vegetační zabarvení povrchů budov. Fyzikální a chemické parametry umocňují proces biodeteriorace. Správná identifikace biodeteriogenu, určení fáze kolonizace povrchu a vzájemné vztahy mezi populacemi jsou základem úspěšného pochopení studovaného povrchu a tudíž i vhodnou metodou ošetření a prevence povrchu staveb. Chemické postupy používané při ošetřování povrchů využívají více méně potenciálně škodlivé a někdy i toxické biocidy. Použití ekologicky šetrných technologií založených na nanotechnologiích jsou z ekotoxikologického pohledu velmi perspektivní. Předpokladem nanotechnologie je, že každý povrch má své specifické vlastnosti a tyto vlastnosti je možné modifikovat použitím nanovrstev a nanočástic. V současné době se často používají kovové nanočástice. Článek uvádí toxicitu sloučenin obsahujících stříbro, koloidy, částice a ionty vůči biologickému systému. Vybrané komerčně dostupné přípravky obsahující stříbrné nanočástice, koloidy a ionty, byly testovány v terénu (aplikace postřikem na povrch porostlý řasami a makrofyty) a v laboratoři (testy toxicity). Řasový test toxicity byl modifikován a proveden na chlorokokální řase druhu Desmodesmus quadricauda Greifswald 15. Přípravky s obsahem stříbra prokázaly vysoký účinek eliminace na řasy v roztoku i z povrchu materiálů. Konečná toxicita preparátů obsahujících stříbro je ovlivněna zejména koncentrací a velikostí částic a také složením jednotlivých přípravků. Nejvyšší toxicita byla zjištěna v řasovém testu s přípravky obsahujícími stříbrné nanočástice s poměrně reakčním povrchem. (cs)
  • This paper reviews the current state of problems of biodeterioration caused mainly by phototrophic organisms. The phototrophic microorganisms thanks to the metabolic activity, growth and life strategy are causing disturbation, degradation and vegetation colouring of building surfaces. The physical and chemical parameters amplify the process of biodeterioration. Precise identification of biodeteriogen, determination of phase of surface colonization and interrelations between populations are the basis of successful understanding of studied surface and thereby suitable preservation and conservation method of building surface. Chemical procedures applied for the treatment of surface used more or less potentially hazardous and sometimes toxic biocides. The usage of ecological friendly technologies mainly on basis of nanotechnologies is from the ecotoxicological point of view very perspective. In the present time is very useful the application on metal nanoparticles. This paper summarizes toxicity of silver compounds, colloids, particles and ions for biological systems. Chosen commercial preparations containing silver nanoparticles, colloids and ions have been tested in field (applied via spraying on surface overgrown with alga and macrophytes) and in laboratory (toxicity tests). The algal toxicity test has been modified and carried out on chlorococcal alga species Desmodesmus quadricauda Greifswald 15. Preparations, containing silver nanoparticles, have shown high effect of alga elimination in solution and on material surface. The final toxicity of silver preparations has been affected mainly by concentration and particle size and also composition of individual preparations. Silver nanoparticles are more toxic than silver ions. The highest toxicity has been found in algal tests with preparations containing silver nanoparticles with considerable reactive surface area. (en)
Title
  • Fototrofní deteriogeny a jejich eliminace z povrchů nanočásticemi stříbra
  • Fototrofní deteriogeny a jejich eliminace z povrchů nanočásticemi stříbra (cs)
  • Phototrophic deteriogens and their elimination from surfaces by usage of Ag-nanoparticles (en)
skos:prefLabel
  • Fototrofní deteriogeny a jejich eliminace z povrchů nanočásticemi stříbra
  • Fototrofní deteriogeny a jejich eliminace z povrchů nanočásticemi stříbra (cs)
  • Phototrophic deteriogens and their elimination from surfaces by usage of Ag-nanoparticles (en)
skos:notation
  • RIV/60461373:22320/14:43897157!RIV15-MK0-22320___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(DF11P01OVV012)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 4
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 17353
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/60461373:22320/14:43897157
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • algae and cyanobacteria; toxicity; silver; nanotechnology; biodeterioration (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [C4611E4389F5]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Chemické listy
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 108
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Říhová Ambrožová, Jana
  • Adámková, Pavlína
  • Škopová, Vladimíra
issn
  • 0009-2770
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 22320
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 41 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software