About: Vliv teploty na aromatizaci metanu za zvýšeného tlaku     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Vzhledem k relativně bohatým zásobám zemního plynu oproti zásobám ropy stoupá poptávka po procesech transformující zemní plyn na vyšší uhlovodíky. Stávající technologie zpracování zemního plynu jsou založeny především na oxidačních reakcích methanu za přítomnosti vzduchu (parciální oxidace, oxidativní %22coupling%22) nebo vodní páry (parní reforming). V posledních dvou dekádách se začala věnovat pozornost katalytickému neoxidativnímu procesu přímé transformace metanu na aromáty - dehydroaromatizaci metanu [1] (Methane Dehydroaromatization MDA). Spektrum produktů MDA reakce zahrnuje etylen (10-20% selektivita při 8% konverzi), propylen (~5% ), benzen (60-80%) a toluen (~10%). Reakce je obvylke prováděna na bifunkčních katalyzátorech zeolitického typu (ZSM-5, MCM-22 [2]) s příměsí přechodových kovů především Mo, nebo W, Fe, V a Cr [3]. Reakční podmínky se nacházejí v rozmezí teplot 600 - 900 oC a atmosférického tlaku [4]. Za těchto podmínek dochází k relativně rychlé deaktivaci katalyzátoru, a proto byly studovány možnosti potlačení tvorby uhlíkatých úsad přídavkem ko-reaktantu do reakční směsi (CO2, H2, N2O [5,6]), příměsí ko-katalyzátoru (Co, Cr, Mn [7]) nebo modifikací reakčních podmínek [8,9]. V této práci je věnována pozornost studiu vlivu reakční teploty na průběh aromatizační reakce. Tento vliv byl již zkoumán Shu et al [8] avšak pouze jako vedlejší produkt širší studie zahrnující vliv tlaku, zatížení katalyzátoru a přídavku koreaktantů do reakční směsi. Navíc rozmezí teplot v uvedené studii bylo 700-800 oC, kdežto naše studie zahrnovala, mimo jiné, i experimenty za nižší teploty: 650 a 675 oC, ketré se jeví potenciálně vhodněší pro průmyslovou aplikaci MDA. Reakční tlak byl zvolen 400 kPa a použitý katalyzátaor byl 4% Mo/HZSM-5. Katalytické testy poskytly informace o složení produktů v závislosti na reakčním čase (TOS). Vzorky deaktivovaných katalyzátorů byly potrobeny elementární analýze s cílem určit obsah uhlíku a vodíku ve vzniklých úsadách.
  • Vzhledem k relativně bohatým zásobám zemního plynu oproti zásobám ropy stoupá poptávka po procesech transformující zemní plyn na vyšší uhlovodíky. Stávající technologie zpracování zemního plynu jsou založeny především na oxidačních reakcích methanu za přítomnosti vzduchu (parciální oxidace, oxidativní %22coupling%22) nebo vodní páry (parní reforming). V posledních dvou dekádách se začala věnovat pozornost katalytickému neoxidativnímu procesu přímé transformace metanu na aromáty - dehydroaromatizaci metanu [1] (Methane Dehydroaromatization MDA). Spektrum produktů MDA reakce zahrnuje etylen (10-20% selektivita při 8% konverzi), propylen (~5% ), benzen (60-80%) a toluen (~10%). Reakce je obvylke prováděna na bifunkčních katalyzátorech zeolitického typu (ZSM-5, MCM-22 [2]) s příměsí přechodových kovů především Mo, nebo W, Fe, V a Cr [3]. Reakční podmínky se nacházejí v rozmezí teplot 600 - 900 oC a atmosférického tlaku [4]. Za těchto podmínek dochází k relativně rychlé deaktivaci katalyzátoru, a proto byly studovány možnosti potlačení tvorby uhlíkatých úsad přídavkem ko-reaktantu do reakční směsi (CO2, H2, N2O [5,6]), příměsí ko-katalyzátoru (Co, Cr, Mn [7]) nebo modifikací reakčních podmínek [8,9]. V této práci je věnována pozornost studiu vlivu reakční teploty na průběh aromatizační reakce. Tento vliv byl již zkoumán Shu et al [8] avšak pouze jako vedlejší produkt širší studie zahrnující vliv tlaku, zatížení katalyzátoru a přídavku koreaktantů do reakční směsi. Navíc rozmezí teplot v uvedené studii bylo 700-800 oC, kdežto naše studie zahrnovala, mimo jiné, i experimenty za nižší teploty: 650 a 675 oC, ketré se jeví potenciálně vhodněší pro průmyslovou aplikaci MDA. Reakční tlak byl zvolen 400 kPa a použitý katalyzátaor byl 4% Mo/HZSM-5. Katalytické testy poskytly informace o složení produktů v závislosti na reakčním čase (TOS). Vzorky deaktivovaných katalyzátorů byly potrobeny elementární analýze s cílem určit obsah uhlíku a vodíku ve vzniklých úsadách. (cs)
  • Methane dehydro-aromatization (MDA) over Mo doped zeolites (ZSM-5, MCM-22) is a non-oxidative route providing aromatics from methane and this process has a potential to be an alternative to other technologies for natural gas transformation, such as methane oxidative coupling, steam reforming or methane partial oxidation. Due to equilibrium constrains the reaction must be realized at temperatures around 700 oC and at present the main disadvantage, limiting the application of the process, is a relatively fast deactivation of the catalyst, related mainly to accumulation of coke deposits under reaction conditions. Our contribution consists in a study of the effect of the reaction temperature (650-800) on MDA reaction at 400 kPa. The analysis of spent catalyst samples were also performed on TGA/DSC giving the information on the character of coke on deactivated catalysts. Obtained results showed the trend in the catalytic activity and the rate of deactivation of the catalyst by coke formation and delimited the optimal temperature range (680-700C) as the idela reaction temperature in order to obtain the advantageous ratio of benzene/coke formation. (en)
Title
  • Vliv teploty na aromatizaci metanu za zvýšeného tlaku
  • Vliv teploty na aromatizaci metanu za zvýšeného tlaku (cs)
  • Effect of temperature on methane aromatization at elevated pressures (en)
skos:prefLabel
  • Vliv teploty na aromatizaci metanu za zvýšeného tlaku
  • Vliv teploty na aromatizaci metanu za zvýšeného tlaku (cs)
  • Effect of temperature on methane aromatization at elevated pressures (en)
skos:notation
  • RIV/60461373:22310/14:43898515!RIV15-MSM-22310___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 53931
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/60461373:22310/14:43898515
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • pressures; elevated; aromatization; methane; temperature; Effect (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [D78FCDA7DEA3]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Praha
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • 4. ročník konference Moderní TRENDY v anorganických technologiích 2014
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Sobalík, Zdeněk
  • Fíla, Vlastimil
  • Bernauer, Bohumil
  • Bernauer, Milan
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7080-889-4
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 22310
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software