About: The Idea of Perfect Language in F. M. van Helmont and J. A. Comenius     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The article compares two conceptions of perfect language originated in the 17th century. Whereas for Johannes Amos Comenius the perfect language has to be desideratum of philosophical research, for Francis Mercury van Helmont, on the contrary, the perfect language is the really existing language, namely Hebrew. It is shown that both conceptions differ in their interpretation of the concept of perfection. Comenius connects perfection with universality, while van Helmont with originality. (en)
  • Studie srovnává dvě koncepce dokonalého jazyka, které vznikly v 17. století. Zatímco pro Jana Amose Komenského je dokonalý jazyk desideratum filosofického zkoumání, které musí práci jazykovědce předcházet, pro Franciska Mercuria van Helmonta představuje dokonalý jazyk hebrejština. Jak je ukázáno, odlišnost obou koncepcí spočívá především v chápání dokonalosti. U obou filosofů se sice váže na přirozenost ve smyslu dokonalé reprezentace mimojazykové reality, Komenskému je však druhým podstatným aspektem dokonalosti univerzalita, zatímco pro van Helmonta je jím (časová) prvotnost či původnost. Přesto lze mezi oběma představami dokonalého jazyka nalézt pozoruhodné analogie a shody, a to nejen ve filosofických předpokladech a pedagogicko-irenických motivacích, ale též v některých kvalitách jazyka, na něž zaměřují svou pozornost. Tím však nesmí být zastřeny zásadní nepodobnosti, jež lze u obou myslitelů vysledovat. Z hlediska dějin hledání dokonalého jazyka (a z hlediska evropských intelektuálních dějin obecně) se zpětně ukazuje jako nejvýznamnější rozdíl skutečnost, že zatímco van Helmontova idea svatého jazyka náleží do starší tradice renesanční kabalisticko- -hermeticko-novoplatónské ezoteriky, Komenský již předjímá a inspiruje tvůrce moderních apriorních filosofických jazyků, jimiž míníme zejména anglické language planners a také Leibnize, u nějž idea univerzální charakteristiky vedla i k některým vědecky užitečným výsledkům.
  • Studie srovnává dvě koncepce dokonalého jazyka, které vznikly v 17. století. Zatímco pro Jana Amose Komenského je dokonalý jazyk desideratum filosofického zkoumání, které musí práci jazykovědce předcházet, pro Franciska Mercuria van Helmonta představuje dokonalý jazyk hebrejština. Jak je ukázáno, odlišnost obou koncepcí spočívá především v chápání dokonalosti. U obou filosofů se sice váže na přirozenost ve smyslu dokonalé reprezentace mimojazykové reality, Komenskému je však druhým podstatným aspektem dokonalosti univerzalita, zatímco pro van Helmonta je jím (časová) prvotnost či původnost. Přesto lze mezi oběma představami dokonalého jazyka nalézt pozoruhodné analogie a shody, a to nejen ve filosofických předpokladech a pedagogicko-irenických motivacích, ale též v některých kvalitách jazyka, na něž zaměřují svou pozornost. Tím však nesmí být zastřeny zásadní nepodobnosti, jež lze u obou myslitelů vysledovat. Z hlediska dějin hledání dokonalého jazyka (a z hlediska evropských intelektuálních dějin obecně) se zpětně ukazuje jako nejvýznamnější rozdíl skutečnost, že zatímco van Helmontova idea svatého jazyka náleží do starší tradice renesanční kabalisticko- -hermeticko-novoplatónské ezoteriky, Komenský již předjímá a inspiruje tvůrce moderních apriorních filosofických jazyků, jimiž míníme zejména anglické language planners a také Leibnize, u nějž idea univerzální charakteristiky vedla i k některým vědecky užitečným výsledkům. (cs)
Title
  • The Idea of Perfect Language in F. M. van Helmont and J. A. Comenius (en)
  • Idea dokonalého jazyka u F. M. van Helmonta a J. A. Komenského
  • Idea dokonalého jazyka u F. M. van Helmonta a J. A. Komenského (cs)
skos:prefLabel
  • The Idea of Perfect Language in F. M. van Helmont and J. A. Comenius (en)
  • Idea dokonalého jazyka u F. M. van Helmonta a J. A. Komenského
  • Idea dokonalého jazyka u F. M. van Helmonta a J. A. Komenského (cs)
skos:notation
  • RIV/49777513:23330/13:43919923!RIV14-MSM-23330___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(EE2.3.20.0138)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 89-90
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 78636
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/49777513:23330/13:43919923
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • natural alphabet; perfect language; van Helmont; Comenius (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [D1B4E22AC281]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Studia Comeniana et historica
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 43
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Pavlas, Petr
issn
  • 0323-2220
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 23330
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software