About: Kvalita života pacientů po transplantaci plic     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
rdfs:seeAlso
Description
  • The study is the first tentative nursing probe into the quality of life of Czech patiens after lung transplantation. The main objective of the study is to determine the quality of life in adult patients after lung transplantation in the Czech Republic and point out ways in which nursing can contribute to improving the quality of life of these patients. The study used a ombination of two standardized questionnaires: the SF-36, which examines eight dimensions of the quality of life, and the EQ-5D-5L, which examines six dimensions of the quality of life. In total, the sample of respondents was comprised of 61 patients, representing 67.80% of the total population of living adult patients who had ever undergone lung transplantation in the Czech Republic. The results of the study correspond to published information on the progress of the quality of life in patients after lung transplantation, namely: after lung transplantation, the quality of life is significantly improved (peak improvement occurs in the period between the 13th and 36th month); however, over time, it deteriorates again. In our study, deterioration in overall health was recorded as an increasing trend from about the fourth year after transplantation. According to the SF-36 and EQ-5D-5L questionnaires, the studied sample of lung transplant patients exhibited the most significant variations in the quality of life, compared with the general population, in the following areas: social functioning, bodily pain, physical limitations – mobility, and emotional problems such as anxiety or depression. Based on the results, a new methodology is proposed to nurse-specialists concerning continuous long-term support work with lung transplant patients, which could be effective and could bring relief to patients in areas they assess as difficult to manage. (en)
  • Studie je první orientační ošetřovatelskou sondou do oblasti kvality života českých pacientů po transplantacích plic. Hlavním cílem práce je zjistit kvalitu života dospělých pacientů po transplantaci plic v ČR a poukázat na možnosti, jakými může ošetřovatelství přispět ke zlepšení kvality života těchto pacientů. Ve studii byla použita kombinace dvou standardizovaných dotazníků: SF-36, který zkoumá 8 dimenzí kvality života, a EQ-5D-5L, který zkoumá 6 dimenzí kvality života. Vzorek respondentů čítal celkem 61 pacientů, což představovalo v ČR 67,80 % z celkové populace žijících dospělých pacientů, kteří kdy měli v ČR transplantované plíce. Výsledky šetření odpovídají publikovaným informacím o vývoji kvality života u pacientů po transplantacích plic: kvalita života se po transplantaci plic výrazně zlepšuje (vrchol zlepšení je v době mezi 13. a 36. měsícem), avšak s postupem času se opět zhoršuje. Zhoršování celkového zdraví bylo v naší studii zachyceno jako zvyšující se tendence asi od 4. roku po transplantaci. Nejvýraznější odchylky v kvalitě života oproti běžné populaci byly podle dotazníku SF-36 a EQ-5D-5L u sledovaného vzorku pacientů po transplantaci plic zjištěny v těchto oblastech: sociální fungování, tělesná bolest, fyzické omezení – pohyblivost; emoční problémy, jakými jsou úzkost či deprese. Na základě výsledků je sestrám-specialistkám navržena nová metodika kontinuální dlouhodobé podpůrné práce s pacienty po transplantacích plic, která by mohla být efektivní a mohla by přinést ulehčení pacientům v oblastech, jež jsou jimi hodnoceny jako obtížně zvladatelné.
  • Studie je první orientační ošetřovatelskou sondou do oblasti kvality života českých pacientů po transplantacích plic. Hlavním cílem práce je zjistit kvalitu života dospělých pacientů po transplantaci plic v ČR a poukázat na možnosti, jakými může ošetřovatelství přispět ke zlepšení kvality života těchto pacientů. Ve studii byla použita kombinace dvou standardizovaných dotazníků: SF-36, který zkoumá 8 dimenzí kvality života, a EQ-5D-5L, který zkoumá 6 dimenzí kvality života. Vzorek respondentů čítal celkem 61 pacientů, což představovalo v ČR 67,80 % z celkové populace žijících dospělých pacientů, kteří kdy měli v ČR transplantované plíce. Výsledky šetření odpovídají publikovaným informacím o vývoji kvality života u pacientů po transplantacích plic: kvalita života se po transplantaci plic výrazně zlepšuje (vrchol zlepšení je v době mezi 13. a 36. měsícem), avšak s postupem času se opět zhoršuje. Zhoršování celkového zdraví bylo v naší studii zachyceno jako zvyšující se tendence asi od 4. roku po transplantaci. Nejvýraznější odchylky v kvalitě života oproti běžné populaci byly podle dotazníku SF-36 a EQ-5D-5L u sledovaného vzorku pacientů po transplantaci plic zjištěny v těchto oblastech: sociální fungování, tělesná bolest, fyzické omezení – pohyblivost; emoční problémy, jakými jsou úzkost či deprese. Na základě výsledků je sestrám-specialistkám navržena nová metodika kontinuální dlouhodobé podpůrné práce s pacienty po transplantacích plic, která by mohla být efektivní a mohla by přinést ulehčení pacientům v oblastech, jež jsou jimi hodnoceny jako obtížně zvladatelné. (cs)
Title
  • Kvalita života pacientů po transplantaci plic
  • Kvalita života pacientů po transplantaci plic (cs)
  • Quality of life of patients after lung transplantation (en)
skos:prefLabel
  • Kvalita života pacientů po transplantaci plic
  • Kvalita života pacientů po transplantaci plic (cs)
  • Quality of life of patients after lung transplantation (en)
skos:notation
  • RIV/47813059:19510/14:#0000344!RIV15-MSM-19510___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • S
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 1
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 25381
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/47813059:19510/14:#0000344
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • quality of life; patient; lung transplantation; nursing; education; support (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [AC53E66F26B6]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Kontakt
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 16
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Špirudová, Lenka
  • Nol, Jaroslav
issn
  • 1212-4117
number of pages
http://bibframe.org/vocab/doi
  • 10.1016/j.kontakt.2013.12.002
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 19510
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 67 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software