About: Perzekuce československých Židů v Sovětském svazu za druhé světové války     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy hledající během 2. světové války útočiště v mnoha státech světa se setkávaly s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany tamějších vlád. Specifický přístup čekal běžence v Sovětském svazu – v zemi, kde společnost byla stále paralyzována atmosférou strachu z období Velkého teroru na konci 30. let. Mnozí uprchlíci se útěkem na východ vyhnuli nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány ze špionáže, případně nelegálního překročení hranic, a stali se vězni v komunistických nápravně pracovních táborech Gulagu (Glavnoje upravlenije lagerej - GULAG), kde řada z nich zahynula. Po nacistické okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 a vypuknutí druhé světové války v září téhož roku se na sovětské území uchylovalo stále více československých občanů ohrožených nacistickou perzekucí. Mezi nimi byly i tisíce československých Židů, kteří tvořili po Rusínech prchajících z Podkarpatské Rusi před maďarským fašismem druhou největší skupinu. Také mnozí z nich byli bezprostředně nebo za několik měsíců po překročení sovětské hranice zadrženi a odsouzeni k mnohaletým trestům v pracovních táborech ležících v nejodlehlejších končinách Sovětského svazu. Jedinou možností záchrany se pro ně paradoxně stal nepříznivý vývoj válečných událostí a zprvu úspěšné tažení německých vojsk do Sovětského svazu. Amnestii pro vězněné Čechoslováky se podařilo vyjednat definitivně počátkem roku 1942. Českoslovenští Židé měli většinou to štěstí, na rozdíl třeba od Rusínů, kteří byli často považováni za Maďary, že většinou nikdo nezpochybňoval jejich státní příslušnost. Zpočátku proto tvořili propuštění židovští vězni značnou část tehdejšího stavu 1. československého samostatného polního praporu v SSSR. V dalším průběhu války se pak zapojili do bojů na východní frontě, čímž výrazně přispěli k porážce nacistického Německa a osvobození Československa. Mnoho těch, kteří přežili útrapy Gulagu, však padlo na frontě.
  • Statisíce uprchlíků z nacisty okupovaných zemí Evropy hledající během 2. světové války útočiště v mnoha státech světa se setkávaly s rozličnou mírou pochopení a otevřenosti ze strany tamějších vlád. Specifický přístup čekal běžence v Sovětském svazu – v zemi, kde společnost byla stále paralyzována atmosférou strachu z období Velkého teroru na konci 30. let. Mnozí uprchlíci se útěkem na východ vyhnuli nacistické perzekuci, aby byli následně obviněni sovětskými bezpečnostními orgány ze špionáže, případně nelegálního překročení hranic, a stali se vězni v komunistických nápravně pracovních táborech Gulagu (Glavnoje upravlenije lagerej - GULAG), kde řada z nich zahynula. Po nacistické okupaci Čech a Moravy v březnu 1939 a vypuknutí druhé světové války v září téhož roku se na sovětské území uchylovalo stále více československých občanů ohrožených nacistickou perzekucí. Mezi nimi byly i tisíce československých Židů, kteří tvořili po Rusínech prchajících z Podkarpatské Rusi před maďarským fašismem druhou největší skupinu. Také mnozí z nich byli bezprostředně nebo za několik měsíců po překročení sovětské hranice zadrženi a odsouzeni k mnohaletým trestům v pracovních táborech ležících v nejodlehlejších končinách Sovětského svazu. Jedinou možností záchrany se pro ně paradoxně stal nepříznivý vývoj válečných událostí a zprvu úspěšné tažení německých vojsk do Sovětského svazu. Amnestii pro vězněné Čechoslováky se podařilo vyjednat definitivně počátkem roku 1942. Českoslovenští Židé měli většinou to štěstí, na rozdíl třeba od Rusínů, kteří byli často považováni za Maďary, že většinou nikdo nezpochybňoval jejich státní příslušnost. Zpočátku proto tvořili propuštění židovští vězni značnou část tehdejšího stavu 1. československého samostatného polního praporu v SSSR. V dalším průběhu války se pak zapojili do bojů na východní frontě, čímž výrazně přispěli k porážce nacistického Německa a osvobození Československa. Mnoho těch, kteří přežili útrapy Gulagu, však padlo na frontě. (cs)
  • Hundreds of thousands of refugees from Nazi German occupied Europe were met with various degrees of understanding and openness in many countries around the world. Those who ended up in the Soviet Union – a country still paralyzed by the “Great Terror” of the late 1930s – or in territories occupied by the USSR under the Molotov-Ribbentrop Pact, faced specific treatment. Many of the refugees who escaped the Nazi persecution were arrested by the Soviet authorities, accused of illegal entry or of espionage, and were enslaved in Gulag labor camps. After the Nazi occupation of the Czech lands in March 1939, followed by the outbreak of the Second World War in September of the same year, more and more Czechoslovak citizens were leaving their country for the Soviet Union. Thousands of Czechoslovak Jews were among them. Soon after crossing the border or after the arrival of the Soviet occupiers, they faced the same fate as other refugees – arrests and years of hard labor in the most remote areas of the USSR. The rescue for some of them came, paradoxically, after the German attack on the Soviet Union. The Soviet leadership, compelled by the Czechoslovak government-in-exile, allowed the establishment of a Czechoslovak military brigade within the Soviet army and granted amnesty to Czechoslovak citizens in the Gulag in 1942. Czech Jews were strongly represented in the unit, distinguished themselves in the battles on the Eastern Front, and helped to defeat Nazi Germany and its Allies. Many of those who survived the harsh conditions of the Gulag died in these battles. Based on interviews with the survivors and their families and on recently discovered archive materials, the present study describes the stories of several Czechoslovak Jews who sought refuge from the Nazis in the USSR. (en)
Title
  • Perzekuce československých Židů v Sovětském svazu za druhé světové války
  • Perzekuce československých Židů v Sovětském svazu za druhé světové války (cs)
  • The persecution of Czechoslovak Jews in the Soviet Union during World War II (en)
skos:prefLabel
  • Perzekuce československých Židů v Sovětském svazu za druhé světové války
  • Perzekuce československých Židů v Sovětském svazu za druhé světové války (cs)
  • The persecution of Czechoslovak Jews in the Soviet Union during World War II (en)
skos:notation
  • RIV/47813059:19240/13:#0004737!RIV14-MSM-19240___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 5
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 95935
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/47813059:19240/13:#0004737
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • WW II refugees; Jews; Persecution; Protectorate of Bohemia and Moravia; Carpathian Ruthenia; NKVD (Peoples Commissariat for Internal Affairs); Gulag; Soviet labor camps; Czechoslovak Army Corps in Soviet Union (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [E5B1F5E774E8]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Historie - Otázky – Problémy
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Dvořák, Jan
  • Hradilek, Adam
issn
  • 1804-1132
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 19240
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 35 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software