About: Nuclear society     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Právě konec druhé světové války definoval vnímání atomové bomby na celé následující desetiletí. Během prvního roku trvání jaderného monopolu ještě nebyly pocit nejistoty a strach z nukleárního konfliktu přítomné ve velké síle. Pocit relativního bezpečí převažoval v americké společnosti až do konce monopolu v roce 1949. Po roznětu první jaderné bomby náhle tisk a další média ovládla atmosféra strachu, která ve skrytu čekala na svůj návrat již od srpna a září 1945. Po letech velmi laxního přístupu náhle vynaložila americká administrativa obrovské úsilí, aby učinila této vlně strachu přítrž. Agentura FCDA v pevném odhodlání přesvědčit americkou společnost o tom, že je možné přežít jaderný útok, vyprodukovala velké množství výchovných a propagačních letáků, knih a filmů. Administrativa se dokonce pokusila přesvědčit Američany, aby zůstali ve vybombardovaných a zamořených městech, a zachovali tak jejich průmyslovou produkci. Situace se radikálně změnila, když Sovětský svaz vyzkoušel svou první termonukleární bombu. Ničivá a vražedná síla těchto nových zbraní se zcela vymykala srovnání s “běžnými” jadernými zbraněmi. Úplná destrukce amerických metropolí i s předměstími, zcela zamořené životní prostředí, megasmrt – všechny tyto pojmy patřily neodmyslitelně k reálné možnosti termonukleární války. Pocit nejistoty hrál významnou roli i v politickém boji. Mnohem méně vešel ve známost vliv strachu z jaderného konfliktu na výsledek republikánských primárek a prezidentských voleb v roce 1964. Prvotním cílem této práce je analýza oficiálních dokumentů vlády Spojených států amerických a informací poskytovaných a upravovaných tiskem, rozhlasem, filmovými týdeníky a televizním vysíláním, které se vztahují k zásadním událostem nukleární problematiky během prvních dvou dekád trvání studené války. Druhotným cílem je ověření dostupnosti a důvěryhodnosti elektronických médií jako hlavního zdroje pro vypracování této dizertační práce.
  • Právě konec druhé světové války definoval vnímání atomové bomby na celé následující desetiletí. Během prvního roku trvání jaderného monopolu ještě nebyly pocit nejistoty a strach z nukleárního konfliktu přítomné ve velké síle. Pocit relativního bezpečí převažoval v americké společnosti až do konce monopolu v roce 1949. Po roznětu první jaderné bomby náhle tisk a další média ovládla atmosféra strachu, která ve skrytu čekala na svůj návrat již od srpna a září 1945. Po letech velmi laxního přístupu náhle vynaložila americká administrativa obrovské úsilí, aby učinila této vlně strachu přítrž. Agentura FCDA v pevném odhodlání přesvědčit americkou společnost o tom, že je možné přežít jaderný útok, vyprodukovala velké množství výchovných a propagačních letáků, knih a filmů. Administrativa se dokonce pokusila přesvědčit Američany, aby zůstali ve vybombardovaných a zamořených městech, a zachovali tak jejich průmyslovou produkci. Situace se radikálně změnila, když Sovětský svaz vyzkoušel svou první termonukleární bombu. Ničivá a vražedná síla těchto nových zbraní se zcela vymykala srovnání s “běžnými” jadernými zbraněmi. Úplná destrukce amerických metropolí i s předměstími, zcela zamořené životní prostředí, megasmrt – všechny tyto pojmy patřily neodmyslitelně k reálné možnosti termonukleární války. Pocit nejistoty hrál významnou roli i v politickém boji. Mnohem méně vešel ve známost vliv strachu z jaderného konfliktu na výsledek republikánských primárek a prezidentských voleb v roce 1964. Prvotním cílem této práce je analýza oficiálních dokumentů vlády Spojených států amerických a informací poskytovaných a upravovaných tiskem, rozhlasem, filmovými týdeníky a televizním vysíláním, které se vztahují k zásadním událostem nukleární problematiky během prvních dvou dekád trvání studené války. Druhotným cílem je ověření dostupnosti a důvěryhodnosti elektronických médií jako hlavního zdroje pro vypracování této dizertační práce. (cs)
  • It was the near-end of the Second World War, which defined the popular reception of the Atomic bomb for upcoming decade. In the first year of the nuclear monopoly, the feeling of uncertainty and fear of death in the nuclear war was not yet present in strength. The mood of relative safety dominated the American society till the fall of the monopoly in 1949. Since the first atomic explosion occurred in the USSR, the atmosphere of fear, that never faded back and was latent since August and September 1945, made an exuberant appearance in press and other media. Suddenly, the American government made (after years of neglect) a great effort to calm down the uncertainty of the public. FCDA provided plenty of educational and propaganda pamphlets, books and training films were produced in determination to make it clear, that survival under nuclear attack was possible. Administration even tried to convince the Americans to stay in the bombed out and polluted cities to sustain the industrial production. The situation changed suddenly when Russia tested its first thermonuclear bombs. The destructiveness and killing potential of these weapons was beyond comparison with the “ordinary” nuclear devices. Complete annihilation of American cities with suburbs, irradiation of soil and megadeaths were connected to the real possibility of the thermonuclear war. Many Americans went to great lengths to protect lives of themselves and their families. Some of them even built a fallout shelter with a price tag of a new luxurious car or a house. The primary goal of this dissertation thesis was to analyze the official government statements, information mediated and modified by newspaper, newsreels, radio, movie industry and television related to the crucial events of the nuclear issues of the first two decades of the cold war. The secondary goal was the examination of the electronic media as the primary source for this particular topic. (en)
Title
  • Nuclear society (en)
  • NUKLEÁRNÍ SPOLEČNOST VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH (1945–1964)
  • NUKLEÁRNÍ SPOLEČNOST VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH (1945–1964) (cs)
skos:prefLabel
  • Nuclear society (en)
  • NUKLEÁRNÍ SPOLEČNOST VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH (1945–1964)
  • NUKLEÁRNÍ SPOLEČNOST VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH (1945–1964) (cs)
skos:notation
  • RIV/46747885:24510/13:#0001064!RIV14-MSM-24510___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • V
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 92503
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/46747885:24510/13:#0001064
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • nuclear, atomic, USA, fifties, fear, sheltermania, Hiroshima, Nagasaki, operation Crossroads, Manhattan project (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [B08F273EE08E]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • NUKLEÁRNÍ SPOLEČNOST VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH (1945–1964)
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Ulvr, Michal
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Univerzita Karlova v Praze. Filozofická fakulta
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7308-496-7
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 24510
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software