About: Jan Karel Rohn – lexikograf na „slepé cestě“? (Úvahy nad slovníky Nomenclator a Analecta)     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Autor se snaží zhodnotit nedoceněný čtyřdílný výkladový slovník Nomenclator a dvoudílný slovník Analecta, dokončené v 60.–70. letech 18. století. Autorem byl Jan Karel Rohn, rodák ze severočeského Liberce a člen řádu cyriaků v Praze. Jeho jazykovědné dílo je v české historiografii zapomenuto a v historické lexikografii stále ještě přehlíženo. Jan Karel Rohn (Johann Carl Rohn) se zabýval regionální historiografií, církevními památkami, chrámovou hudbou a česko-německo-latinskou slovní zásobou. Zanechal rozsáhlé rukopisné dílo o dějinách řádu křížovníků s červeným srdcem a velký nevydaný trojjazyčný slovník. Jazykovědci Josef Dobrovský a Josef Jungmann ocenili Rohnovu práci lexikografickou jako rozsáhlou, obsahové zpracování čtyř svazků díla Nomenclator (1764–1768) je však neuspokojilo. Přitom právě Jungmann a jeho pomocníci také z Rohnova díla, čítajícího pře 6 500 slov, vydatně čerpali při práci na Česko-německém slovníku (vydán ve 30. letech 19. století). Rohn svůj slovník pojal jako celek slov, jejich spojení či synonym z různých oblastí lidského poznání. Výrazy jsou řazeny oborově. První svazek je věnován flóře a fauně, druhý člověku, jeho tělu a způsobu života, třetí pojednává o lidské práci. Čtvrtý díl se zajímá o názvy lidských řemesel a výrobků. Rohnův druhý slovník, Analecta, zůstal ve dvou svazcích v rukopisu. Obsahuje na 16 000 jednotek tehdejší i starší slovní zásoby v české, latinské a německé řeči. Byl zřejmě připraven k vydání, ale to nebylo realizováno. Text chce přimět badatele z různých oborů, aby reflektovali Rohnovo jazykovědné dílo také z hlediska dějin lexikografické produkce a historie barokní vzdělanosti. Především opomíjená Analecta jsou množstvím shromážděného jazykového materiálu cenným svědectvím bohaté slovní zásoby barokní češtiny od 30. do 70. let 18. století v Českém království.
  • Autor se snaží zhodnotit nedoceněný čtyřdílný výkladový slovník Nomenclator a dvoudílný slovník Analecta, dokončené v 60.–70. letech 18. století. Autorem byl Jan Karel Rohn, rodák ze severočeského Liberce a člen řádu cyriaků v Praze. Jeho jazykovědné dílo je v české historiografii zapomenuto a v historické lexikografii stále ještě přehlíženo. Jan Karel Rohn (Johann Carl Rohn) se zabýval regionální historiografií, církevními památkami, chrámovou hudbou a česko-německo-latinskou slovní zásobou. Zanechal rozsáhlé rukopisné dílo o dějinách řádu křížovníků s červeným srdcem a velký nevydaný trojjazyčný slovník. Jazykovědci Josef Dobrovský a Josef Jungmann ocenili Rohnovu práci lexikografickou jako rozsáhlou, obsahové zpracování čtyř svazků díla Nomenclator (1764–1768) je však neuspokojilo. Přitom právě Jungmann a jeho pomocníci také z Rohnova díla, čítajícího pře 6 500 slov, vydatně čerpali při práci na Česko-německém slovníku (vydán ve 30. letech 19. století). Rohn svůj slovník pojal jako celek slov, jejich spojení či synonym z různých oblastí lidského poznání. Výrazy jsou řazeny oborově. První svazek je věnován flóře a fauně, druhý člověku, jeho tělu a způsobu života, třetí pojednává o lidské práci. Čtvrtý díl se zajímá o názvy lidských řemesel a výrobků. Rohnův druhý slovník, Analecta, zůstal ve dvou svazcích v rukopisu. Obsahuje na 16 000 jednotek tehdejší i starší slovní zásoby v české, latinské a německé řeči. Byl zřejmě připraven k vydání, ale to nebylo realizováno. Text chce přimět badatele z různých oborů, aby reflektovali Rohnovo jazykovědné dílo také z hlediska dějin lexikografické produkce a historie barokní vzdělanosti. Především opomíjená Analecta jsou množstvím shromážděného jazykového materiálu cenným svědectvím bohaté slovní zásoby barokní češtiny od 30. do 70. let 18. století v Českém království. (cs)
  • Johann Carl Rohn - lexicographer on the %22wrong track%22? (Reflections on the dictionaries %22Nomenclator%22 and %22Analecta%22) The author of the article tries to the hitherto rarely acclaimed four-part explanatory dictionary %22Nomenclator%22 and the two-piece dictionary %22Analecta%22, the late 60s early 70s of the 18th Century ended, newly present. Both dictionaries from Johann Carl Rohn (1711-1779). His linguistic work was almost forgotten in the Czech historiography, in the historical lexicography but so far are older tributes to find his lexical work. He left a great date unpublished trilingual dictionary (Analecta). The linguists Josef Dobrovský and Josef Jungmann estimated Rohns lexicographical work as an extensive treatment of the different content printed dictionary %22Nomenclator%22 (1764-1768), thought it however inadequate. Rohn summed up his dictionary as a set of words and their synonyms or compounds from different areas of human Knowledge. Terms are technically classified. The first volume deals with flora and fauna, the second treats the human body and ways of life, and the third describes the human labor. The fourth volume describes the name of the business and products. Rohn's second dictionary was in the form of the manuscript in two volumes obtained (at present National Library in Prague). It includes 16,000 units of the former, as well as older Vocabulary words of Czech, Latin and German. This dictionary has been prepared for printing, but never realized. This text will work Rohns stronger focus for multidisciplinary research back as seen on his linguistic estate is that Rohns work rediscovered also from the perspective of production and the history of lexicography baroque training for the historical and linguistic research must be. (en)
Title
  • Jan Karel Rohn – lexikograf na „slepé cestě“? (Úvahy nad slovníky Nomenclator a Analecta)
  • Johann Carl Rohn - (en)
  • Jan Karel Rohn – lexikograf na „slepé cestě“? (Úvahy nad slovníky Nomenclator a Analecta) (cs)
skos:prefLabel
  • Jan Karel Rohn – lexikograf na „slepé cestě“? (Úvahy nad slovníky Nomenclator a Analecta)
  • Johann Carl Rohn - (en)
  • Jan Karel Rohn – lexikograf na „slepé cestě“? (Úvahy nad slovníky Nomenclator a Analecta) (cs)
skos:notation
  • RIV/46747885:24510/09:#0000765!RIV13-MSM-24510___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • V
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 320742
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/46747885:24510/09:#0000765
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Historiography; Early Modern History; Region; Linguistic; Lexikography; Vocabularies (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [C23CCE4121CC]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Praha
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • České Budějovice
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Opera romanica 11. K výzkumu zámeckých, měšťanských a církevních knihoven. „Jazyk a řeč knihy“
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Svoboda, Milan
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích
https://schema.org/isbn
  • 978-80-7394-202-1
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 24510
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software