About: Environmentální zátěže v Podkrušnohoří - stav a možnosti jejich snižování     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Cílem příspěvku je seznámení s hlavními environmentálními zátěžemi v oblasti Podkrušnohoří. Jedná se o důsledky těžby hnědého uhlí na krajinu a na znečištění ovzduší. Obě tyto zátěže dominovaly v druhé polovině 20.století. Uplatněním celé řady opatření zejména legislativního charakteru se po roce 1990 snižuje intenzita zátěží a negativní důsledky pro krajinu se postupně napravují. V úvodní části příspěvku je popsána zájmová oblast, kam byl FŽP UJEP soustředěn v letech 2007 -2011 výzkum. Jedná se o charakteristiku oblasti (okr. Chomutov, Most, Teplice a Ústí nad Labem) na podkladě demografických, sociálně-ekonomických a přírodních podmínek. Dále bylo provedeno shrnutí specifik Severočeské hnědouhelné pánve a faktorů, které se podílejí na narušení životního prostředí. Hlavním problémem území je těžba hnědého uhlí velkolomovým způsobem, která je hlavním důvodem enviromentální zátěže v celé Podkrušnohorské oblasti. Další významnou zátěží je znečištění a kvalita ovzduší, jehož stav se po r.2000 významně zlepšil, ale přesto je sledovaná oblast v porovnání s ostatními regiony v ČR nadprůměrně zatížena. To přispívá k tomu, že je stále zájmová oblast řazena mezi oblasti s nejvyšší zátěží životního prostředí a faktor environmentální kvality území je silně podprůměrný a spolu s Ostravskem je nejzatíženější i v současnosti v ČR. Příspěvek se také zabývá možnostmi snižování plošně nejvíce rozšířené zátěže v krajině formou obnovy území po těžbě. Ta je řešena různými způsoby. Stručně jsou uvedeny teoretická východiska obnovy území rekultivací. Na rekultivace navazují v současném období další formy obnovy a těmi jsou revitalizační procesy.
  • Cílem příspěvku je seznámení s hlavními environmentálními zátěžemi v oblasti Podkrušnohoří. Jedná se o důsledky těžby hnědého uhlí na krajinu a na znečištění ovzduší. Obě tyto zátěže dominovaly v druhé polovině 20.století. Uplatněním celé řady opatření zejména legislativního charakteru se po roce 1990 snižuje intenzita zátěží a negativní důsledky pro krajinu se postupně napravují. V úvodní části příspěvku je popsána zájmová oblast, kam byl FŽP UJEP soustředěn v letech 2007 -2011 výzkum. Jedná se o charakteristiku oblasti (okr. Chomutov, Most, Teplice a Ústí nad Labem) na podkladě demografických, sociálně-ekonomických a přírodních podmínek. Dále bylo provedeno shrnutí specifik Severočeské hnědouhelné pánve a faktorů, které se podílejí na narušení životního prostředí. Hlavním problémem území je těžba hnědého uhlí velkolomovým způsobem, která je hlavním důvodem enviromentální zátěže v celé Podkrušnohorské oblasti. Další významnou zátěží je znečištění a kvalita ovzduší, jehož stav se po r.2000 významně zlepšil, ale přesto je sledovaná oblast v porovnání s ostatními regiony v ČR nadprůměrně zatížena. To přispívá k tomu, že je stále zájmová oblast řazena mezi oblasti s nejvyšší zátěží životního prostředí a faktor environmentální kvality území je silně podprůměrný a spolu s Ostravskem je nejzatíženější i v současnosti v ČR. Příspěvek se také zabývá možnostmi snižování plošně nejvíce rozšířené zátěže v krajině formou obnovy území po těžbě. Ta je řešena různými způsoby. Stručně jsou uvedeny teoretická východiska obnovy území rekultivací. Na rekultivace navazují v současném období další formy obnovy a těmi jsou revitalizační procesy. (cs)
  • The authors are concerned at the main environmental loads in the Podkrusnohori Region at the present article. These are especially brown coal mining, its electrical processing and its consequences on the landscape and air pollution which dominated in the second half of the 20thcentury. The intensity of these stresses and negative consequences has decreased after 1990 due to the numbers of proceedings, particularly of legislative character. Furthermore they characterize the service area (area of Chomutov, Most, Teplice and Usti nad Labem) on the strength of demographic, social-economic and natural conditions. Furthermore a lot of conclusions on the specifics of the North Bohemian brown coal basin were made, which are concerned as the main factors of environmental disturbance. The biggest problem of the Podkrusnohori Region is a brown coal mining which causes the most of the environmental loads here. The other problem is air pollution. Although its quality gets much better after the year 2000, it is not still as good as in other regions of the Czech Republic. Nevertheless the environmental loads is so high and the factor of environmental quality is substandard nowadays, that is why this service area, together with Ostrava Region, falls into the most affected ones from the environmental point of view. This paper culminates in the formulations of theoretical and methodological foundations of the reclamation of disturbed area. Reclamation processes are nowadays the next form of landscape recovery which takes up the reclamation. (en)
Title
  • Environmentální zátěže v Podkrušnohoří - stav a možnosti jejich snižování
  • Environmentální zátěže v Podkrušnohoří - stav a možnosti jejich snižování (cs)
  • The Environmental Loads of the Podkrusnohori Region - Conditions and Possibilities of their Reduction (en)
skos:prefLabel
  • Environmentální zátěže v Podkrušnohoří - stav a možnosti jejich snižování
  • Environmentální zátěže v Podkrušnohoří - stav a možnosti jejich snižování (cs)
  • The Environmental Loads of the Podkrusnohori Region - Conditions and Possibilities of their Reduction (en)
skos:notation
  • RIV/44555601:13520/12:43884510!RIV13-MMR-13520___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(WD-44-07-1)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 46
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 134571
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/44555601:13520/12:43884510
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • reclamation revitalization; landscape recovery; exhaust-emission levels; mining activity; environmental load; Podkrusnohori Region (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • SK - Slovenská republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [249EF81CFA37]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Životné prostredie
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 2012
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Vráblík, Petr
  • Vráblíková, Jaroslava
issn
  • 0044-4863
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 13520
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software