About: Achilleus a Odysseus neboli vášeň a rozum     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The three specific examples from the Iliad and the Odyssey demonstrate positive and negative aspects of different Achilles' and Odysseus' attitude to life. The former is in the imprisonment of passion, the other follows reason. As we see on the example of the cyclop Polyphemos, Odysseus solves the difficult situation cunningly and deliberately. Achilles in such a situation would choose a direct action - like he did with Agamemnon - and he would have killed him certainly, but he would not propably achieve freedom for him and his companions. Similarly, in a situation with the nymph Calypso Odysseus chooses the strategy that would liberate him and allow his return to native Ithaca simultaneously. On the contrary Achilles would not allow any compromise in such a situation, he would act honestly and emotionally, but without the considered homecoming. A third example is the relationship of both heros to the ownership. For Achilles the possession is the matter of honor, therefore he insists on its restoration. For Odysseus possession is a question of power, therefore he kills every violator of his proprietary rights. In the listed examples Odysseus does not represent a moral person, he is rather a prototype of Machiavelli's Prince, who subordinates everything to his goal, the return to Ithaca. The other way round Achilles represents example of the moral man. He acts scrupulously, honestly, although passionately and he does not act tactically and is willing to lay down his life for his principles if necessary regardless the situation. This attitude makes him famous, but makes his life short. Comparison of these figures shows us their pros and cons and makes the final decision for one or another hero's attitude impossible. (en)
  • Na třech konkrétních příkladech z Iliady a Odysseie jsou předvedeny klady a zápory odlišných životních postojů Achillea a Odyssea, z nichž první je v zajetí vášně, zatímco druhý se řídí rozumem. Na příkladu s Kyklópem Polyfémem vidíme, že Odysseus řeší složitou situaci lstivě a promyšleně. Naopak Achilleus by se v takové situaci postavil Kyklópovi čelem - podobně jako Agamemnónovi - a jistě by ho i zabil, ale se svými druhy by se pravděpodobně nedostal na svobodu. Obdobně je tomu v situaci s nymfou Kalypsó, kde volí Odysseus strategii, která jej vysvobodí a umožní návrat na rodnou Ithaku. Naopak Achilleus by v takové situaci nepřipustil žádný kompromis, jednal by čestně a emotivně, ale bez promyšlené cesty se domů. A třetím příkladem je vztah obou héróů k majetku. Pro Achillea je majetek věcí cti, proto trvá na jeho navrácení, pro Odyssea je to ale otázka moci, a proto všechny, kteří na jeho majetek neoprávněně sáhli, zabije. Odysseus v uvedených příkladech rozhodně nepředstavuje morální vzor, spíše je jakýmsi předobrazem Machiavelliho %22Vladaře%22, který vše racionálně podřizuje svému cíli, jímž je návrat na rodnou Ithaku. Naopak Achilleus je morálním vzorem. Jedná zásadově, upřímně, i když vášnivě, nekličkuje a je ochoten bez ohledu na situaci za své zásady zemřít. Takový přístupjej sice činí slavným, ale jeho život pak nemá dlouhého trvání. Srovnání těchto postav ukazuje jak jejich klady, tak také jejich zápory aznemožňuje jednoznačně se rozhodnout pro přístup jednoho z hrdinů.
  • Na třech konkrétních příkladech z Iliady a Odysseie jsou předvedeny klady a zápory odlišných životních postojů Achillea a Odyssea, z nichž první je v zajetí vášně, zatímco druhý se řídí rozumem. Na příkladu s Kyklópem Polyfémem vidíme, že Odysseus řeší složitou situaci lstivě a promyšleně. Naopak Achilleus by se v takové situaci postavil Kyklópovi čelem - podobně jako Agamemnónovi - a jistě by ho i zabil, ale se svými druhy by se pravděpodobně nedostal na svobodu. Obdobně je tomu v situaci s nymfou Kalypsó, kde volí Odysseus strategii, která jej vysvobodí a umožní návrat na rodnou Ithaku. Naopak Achilleus by v takové situaci nepřipustil žádný kompromis, jednal by čestně a emotivně, ale bez promyšlené cesty se domů. A třetím příkladem je vztah obou héróů k majetku. Pro Achillea je majetek věcí cti, proto trvá na jeho navrácení, pro Odyssea je to ale otázka moci, a proto všechny, kteří na jeho majetek neoprávněně sáhli, zabije. Odysseus v uvedených příkladech rozhodně nepředstavuje morální vzor, spíše je jakýmsi předobrazem Machiavelliho %22Vladaře%22, který vše racionálně podřizuje svému cíli, jímž je návrat na rodnou Ithaku. Naopak Achilleus je morálním vzorem. Jedná zásadově, upřímně, i když vášnivě, nekličkuje a je ochoten bez ohledu na situaci za své zásady zemřít. Takový přístupjej sice činí slavným, ale jeho život pak nemá dlouhého trvání. Srovnání těchto postav ukazuje jak jejich klady, tak také jejich zápory aznemožňuje jednoznačně se rozhodnout pro přístup jednoho z hrdinů. (cs)
Title
  • Achilleus a Odysseus neboli vášeň a rozum
  • Achilleus a Odysseus neboli vášeň a rozum (cs)
  • Achilleus and Odysseus or reason and passion (en)
skos:prefLabel
  • Achilleus a Odysseus neboli vášeň a rozum
  • Achilleus a Odysseus neboli vášeň a rozum (cs)
  • Achilleus and Odysseus or reason and passion (en)
skos:notation
  • RIV/44555601:13410/14:43885531!RIV15-MSM-13410___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • S
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 1447
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/44555601:13410/14:43885531
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Homer, Achilleus, Odysseus, Machiavelli, reason, passion (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [66612AF02A06]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Banska Bstrica
http://linked.open...vEdiceCisloSvazku
  • 10
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Reflexia Homéra v antickej filozofii
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Havlíček, Aleš
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Belianum Vydavatelstvo UMB
https://schema.org/isbn
  • 978-80-557-0767-9
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 13410
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 67 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software