About: Využití hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The publication is concerned with the use of hypoxia and hyperoxia in sports training using a model example of selected collective and endurance sports. Research of the extensive relevant literature established that there is agreement on the benefits of using higher altitudes in sports training. However, not many studies of hyperoxia have been published. A qualitative investigation was conducted in the form of guided and structured interviews with open questions, which revealed that trainers and athletes make use of repeated shorter ten-day stays at altitude. The literature recommends approximately twenty days at altitude, and only devotes marginal attention to the shorter ten-day model. For those reasons we concentrated on repeated longitudinal monitoring of the effect of a ten-day stay at altitude (1 850 m AMSL) on biochemical and physiological parameters and changes in specific fitness. All tests were conducted with top athletes. Despite the problems - according to the literature - whichre-acclimatisation causes to the organism, the average morning pulse values after returning to low altitude were lower than before departing. We verified the influence of staying and training at altitude for a duration of ten days on changes in specific fitness using a non-standardised field test. From the results it can be concluded that ten-day stays and training at altitude with the aim of improving fitness for a subsequent stay at low altitude are appropriate for use in sports training, especially for endurance sports. It can also be concluded that inhaling concentrated oxygen has a positive effect on improved performance in the course of repeated short-term anaerobic exertions and faster recovery in the interval between them, and this effect is greater at high altitude. (en)
  • Monografie se zabývá využitím hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku na příkladu vybraných kolektivních a vytrvalostního sportu. Rešerše literatury prokázala, že je shoda na pozitivech využívání výšky ve sportovním tréninku. Naopak, k problematice hyperoxie nebylo mnoho publikováno. Řízené rozhovory ukázaly, že trenéři využívají desetidenní pobyty ve výšce. Literatura doporučuje přibližně dvacet dnů pobytu ve výšce, desetidenním modelem se zabývá jen okrajově. Proto jsme se zaměřili na sledování vlivu desetidenního pobytu ve výšce (1 850 m n. m.) na biochemické i fyziologické ukazatele a aktuální změny trénovanosti. Dále se zabýváme vlivem krátkodobé inhalace koncentrovaného kyslíku v nížině i výšce na krátkodobé anaerobní zátěže. Šetření byla realizována u vrcholových sportovců. Změny krevního obrazu potvrdily, že deset dnů pobytu ve výšce vede ke zvýšení vybraných ukazatelů po návratu do nížiny. Srdeční frekvence i koncentrace laktátu na úrovni kritické intenzity definované v nížině se při testech ve výšce nezměnila. Průměrné hodnoty srdeční frekvence i laktátu při kontrolním testu v nížině deset dnů po návratu z výšky bylypro všechny tři sledované intenzity zatížení nižší než hodnoty zjištěné v nížině před odjezdem do výšky. Výsledky prokázaly pozitivní efekt inhalace koncentrovaného kyslíku na krátkodobé zvýšení výkonnosti i následný průběh regenerace v porovnání s inhalací placeba (běžný vzduch inhalovaný ze stejného obalu jako koncentrovaný kyslík). Z výsledků lze usuzovat na vhodnost využívání desetidenních pobytů a tréninku ve výšce, s cílem zvýšení kondičních předpokladů při následném pobytu v nížině ve sportovním tréninku, především u vytrvalostních sportů. Stejně tak výsledky ukazují pozitivní efekt inhalace koncentrovaného kyslíku na vyšší výkonnost v průběhu opakovaných krátkodobých anaerobních zátěží a urychlení regenerace v intervalu mezi nimi, s větším efektem ve výšce.
  • Monografie se zabývá využitím hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku na příkladu vybraných kolektivních a vytrvalostního sportu. Rešerše literatury prokázala, že je shoda na pozitivech využívání výšky ve sportovním tréninku. Naopak, k problematice hyperoxie nebylo mnoho publikováno. Řízené rozhovory ukázaly, že trenéři využívají desetidenní pobyty ve výšce. Literatura doporučuje přibližně dvacet dnů pobytu ve výšce, desetidenním modelem se zabývá jen okrajově. Proto jsme se zaměřili na sledování vlivu desetidenního pobytu ve výšce (1 850 m n. m.) na biochemické i fyziologické ukazatele a aktuální změny trénovanosti. Dále se zabýváme vlivem krátkodobé inhalace koncentrovaného kyslíku v nížině i výšce na krátkodobé anaerobní zátěže. Šetření byla realizována u vrcholových sportovců. Změny krevního obrazu potvrdily, že deset dnů pobytu ve výšce vede ke zvýšení vybraných ukazatelů po návratu do nížiny. Srdeční frekvence i koncentrace laktátu na úrovni kritické intenzity definované v nížině se při testech ve výšce nezměnila. Průměrné hodnoty srdeční frekvence i laktátu při kontrolním testu v nížině deset dnů po návratu z výšky bylypro všechny tři sledované intenzity zatížení nižší než hodnoty zjištěné v nížině před odjezdem do výšky. Výsledky prokázaly pozitivní efekt inhalace koncentrovaného kyslíku na krátkodobé zvýšení výkonnosti i následný průběh regenerace v porovnání s inhalací placeba (běžný vzduch inhalovaný ze stejného obalu jako koncentrovaný kyslík). Z výsledků lze usuzovat na vhodnost využívání desetidenních pobytů a tréninku ve výšce, s cílem zvýšení kondičních předpokladů při následném pobytu v nížině ve sportovním tréninku, především u vytrvalostních sportů. Stejně tak výsledky ukazují pozitivní efekt inhalace koncentrovaného kyslíku na vyšší výkonnost v průběhu opakovaných krátkodobých anaerobních zátěží a urychlení regenerace v intervalu mezi nimi, s větším efektem ve výšce. (cs)
Title
  • Využití hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku
  • Využití hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku (cs)
  • use of hypoxia and hyperoxia in sports training (en)
skos:prefLabel
  • Využití hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku
  • Využití hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku (cs)
  • use of hypoxia and hyperoxia in sports training (en)
skos:notation
  • RIV/00216208:11510/12:10130652!RIV13-MSM-11510___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • Z(MSM0021620864)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 179524
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11510/12:10130652
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • motor skills; guided interviews; testing; exertion intensities; performance; short-term hyperoxia; high altitude; sports training (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [CDD7D3CED2C3]
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...vEdiceCisloSvazku
  • Neuveden
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Využití hypoxie a hyperoxie ve sportovním tréninku
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...v/pocetStranKnihy
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Suchý, Jiří
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Univerzita Karlova v Praze. Nakladatelství Karolinum
https://schema.org/isbn
  • 978-80-246-2016-9
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11510
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software