Description
| - Publikace se zabývá uplatnitelností absolventů vysokých škol v České republice. K tomu využívá dat z nejnovějšího šetření REFLEX 2013, kterého se zúčastnilo více jak 34 tisíce absolventů vysokých škol. Šetření navázalo na obdobné projekty z let 2006 a 2010, což umožnilo problematiku přechodu absolventů vysokých škol na trh práce analyzovat jak ve vývoji, tak v mezinárodním kontextu. Publikace je rozdělena do dvou hlavních částí. Po úvodu, informující mimo jiné o zdroji dat, která jsou v publikaci použita, o metodologii projektu REFLEX 2013 a o některých základních úpravách dat, následuje první kapitola, která se zabývá dynamikou vývoje, zejména vztahem mezi masifikací českého vysokého školství a změnami v uplatnění absolventů na trhu práce. Druhá kapitola se skládá ze čtyř částí. První část se věnuje době studia absolventů - důvodům pro studium, době věnované studiu, zaměření studia, způsobům výuky a učení, kvalitě studijní nabídky a podmínkám studia a výuky, také kvalitě vyučujících a kvalitě fakult, a rovněž spokojenosti s volbou školy a oboru. Druhá část se věnuje přechodu na trh práce, především pak hledání první práce a její kvalifikační náročnosti, zabývá se také příjmem v prvním zaměstnání absolventů a zkoumá shodu oboru ukončeného vzdělání a oboru první práce. V třetí části jsou rozebrány obdobné kategorie jako u prvního zaměstnání, jen tentokrát pro zaměstnání, která absolventi vykonávají po několika prvních letech na trhu práce. Poslední, čtvrtá část se zabývá kompetencemi, a to ve třech dimenzích: první je úroveň, jakou poskytla absolventům škola, druhou, jakou u sebe vnímají sami, a třetí, jaká je požadována v jejich zaměstnání.
- Publikace se zabývá uplatnitelností absolventů vysokých škol v České republice. K tomu využívá dat z nejnovějšího šetření REFLEX 2013, kterého se zúčastnilo více jak 34 tisíce absolventů vysokých škol. Šetření navázalo na obdobné projekty z let 2006 a 2010, což umožnilo problematiku přechodu absolventů vysokých škol na trh práce analyzovat jak ve vývoji, tak v mezinárodním kontextu. Publikace je rozdělena do dvou hlavních částí. Po úvodu, informující mimo jiné o zdroji dat, která jsou v publikaci použita, o metodologii projektu REFLEX 2013 a o některých základních úpravách dat, následuje první kapitola, která se zabývá dynamikou vývoje, zejména vztahem mezi masifikací českého vysokého školství a změnami v uplatnění absolventů na trhu práce. Druhá kapitola se skládá ze čtyř částí. První část se věnuje době studia absolventů - důvodům pro studium, době věnované studiu, zaměření studia, způsobům výuky a učení, kvalitě studijní nabídky a podmínkám studia a výuky, také kvalitě vyučujících a kvalitě fakult, a rovněž spokojenosti s volbou školy a oboru. Druhá část se věnuje přechodu na trh práce, především pak hledání první práce a její kvalifikační náročnosti, zabývá se také příjmem v prvním zaměstnání absolventů a zkoumá shodu oboru ukončeného vzdělání a oboru první práce. V třetí části jsou rozebrány obdobné kategorie jako u prvního zaměstnání, jen tentokrát pro zaměstnání, která absolventi vykonávají po několika prvních letech na trhu práce. Poslední, čtvrtá část se zabývá kompetencemi, a to ve třech dimenzích: první je úroveň, jakou poskytla absolventům škola, druhou, jakou u sebe vnímají sami, a třetí, jaká je požadována v jejich zaměstnání. (cs)
- The publication deals with higher education graduates employability in Czech Republic. It uses data from a recent graduates survey REFLEX 2013. More than 34 thousand of electronically completed questionnaires were collected. The survey follows up similar projects from years 2006 and 2010 which allows the issue of transition of graduates in the labor market to be analyzed in development and in the international context. The publication has two core chapters. After the introduction, which includes information about the data source used in the publication, methodology of the project REFLEX 2013 and some basic editing of data, follows the first chapter, which deals with development dynamics, particularly of relationships between the massification of Czech higher education and changes in employability of graduates. The second chapter consists of four parts. The first part deals with graduate's study period - reasons for studying, the time devoted to the study, the focus of study program, the modes of teaching and learning, quality and conditions of the studies, quality of teachers and faculties and satisfaction with the choice of schools and of field of study. The second part deals with the period of transition from school to the labor market. It especially focuses on issues such as looking for the first job, qualification requirements for the first job, income and the match between the field and level of study and field and level of the first job. The third part deals with similar subjects as the third part which concerns first job, only this time the focus are jobs performed by graduates after the first few years in the labor market. The fourth part deals with competencies in three dimensions: the first is the level which school provides for graduates, the second is how they perceive their owl level, and third is what level is required in their jobs. (en)
|