About: Vztahová vazba klienta v psychoterapeutickém procesu     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Východiska: Podoba vztahové vazby (dále jen VV) je dána kvalitou péče, která je poskytována primární pečující osobou dítěti v raném dětství, jeho genetickou výbavou i jeho dalšími vztahovými zkušenostmi s blízkými lidmi. Vztahové zkušenosti z raného dětství mají lidé tendenci opakovat také v dospělosti. Psychoterapeutická situace se podobá základní vztahové situaci mezi pečující osobou a dítětem. Terapeutický vztah může pro klienta fungovat podobně jako VV. Terapeut může pro klienta představovat jistou základnu a bezpečný přístav. Cíl: Cílem explorační studie je analyzovat chování klientů v psychoterapeutických sezeních z hlediska typů VV (jistý typ, úzkostně zapletený typ, úzkostně vyhýbavý a vyhýbavý typ). Design výzkumu: kvantitativně-kvalitativní analýza projevů klienta v terapeutických sezeních. Zdroje dat: Dotazník ECR-R a polostrukturovaný rozhovor. Soubor: 61 osob v psychoterapeutické péči ve věku 18-25 let, 46 % žen a 54 % mužů. Výsledky: Se zpožděním na sezení chodily častěji osoby s vyhýbavým typem VV a nejméně často osoby s jistou VV; osoby s jistým typem vazby tematizovaly rodiče a sourozence nejčastěji a naopak nejméně často osoby s úzkostně vyhýbavou vazbou; klienti s úzkostně zapleteným typem VV méně často zažívají v rámci sezení pozitivní emoce a humor, pozitivní emoce se nejčastěji vyskytovaly u osob s úzkostně vyhýbavým typem VV a nejméně u osob s úzkostně zapletenou vazbou, vztek byl nejčastější u klientů s vyhýbavým typem VV; nejvíce autonomní v rámci sezení byli klienti s úzkostně vyhýbavým typem VV, nejvíce angažovaní v léčbě byli klienti s úzkostně vyhýbavým typem VV, nejméně popisného vyprávění se vyskytovalo v sezeních s klienty s úzkostně zapletenou vazbou. Závěr: Existuje částečná souvislost mezi typem VV a chování klientů během psychoterapeutického procesu, především v oblasti chování a emocí zažívaných během sezení, témat sezení, autonomie a angažovanosti během sezení.
  • Východiska: Podoba vztahové vazby (dále jen VV) je dána kvalitou péče, která je poskytována primární pečující osobou dítěti v raném dětství, jeho genetickou výbavou i jeho dalšími vztahovými zkušenostmi s blízkými lidmi. Vztahové zkušenosti z raného dětství mají lidé tendenci opakovat také v dospělosti. Psychoterapeutická situace se podobá základní vztahové situaci mezi pečující osobou a dítětem. Terapeutický vztah může pro klienta fungovat podobně jako VV. Terapeut může pro klienta představovat jistou základnu a bezpečný přístav. Cíl: Cílem explorační studie je analyzovat chování klientů v psychoterapeutických sezeních z hlediska typů VV (jistý typ, úzkostně zapletený typ, úzkostně vyhýbavý a vyhýbavý typ). Design výzkumu: kvantitativně-kvalitativní analýza projevů klienta v terapeutických sezeních. Zdroje dat: Dotazník ECR-R a polostrukturovaný rozhovor. Soubor: 61 osob v psychoterapeutické péči ve věku 18-25 let, 46 % žen a 54 % mužů. Výsledky: Se zpožděním na sezení chodily častěji osoby s vyhýbavým typem VV a nejméně často osoby s jistou VV; osoby s jistým typem vazby tematizovaly rodiče a sourozence nejčastěji a naopak nejméně často osoby s úzkostně vyhýbavou vazbou; klienti s úzkostně zapleteným typem VV méně často zažívají v rámci sezení pozitivní emoce a humor, pozitivní emoce se nejčastěji vyskytovaly u osob s úzkostně vyhýbavým typem VV a nejméně u osob s úzkostně zapletenou vazbou, vztek byl nejčastější u klientů s vyhýbavým typem VV; nejvíce autonomní v rámci sezení byli klienti s úzkostně vyhýbavým typem VV, nejvíce angažovaní v léčbě byli klienti s úzkostně vyhýbavým typem VV, nejméně popisného vyprávění se vyskytovalo v sezeních s klienty s úzkostně zapletenou vazbou. Závěr: Existuje částečná souvislost mezi typem VV a chování klientů během psychoterapeutického procesu, především v oblasti chování a emocí zažívaných během sezení, témat sezení, autonomie a angažovanosti během sezení. (cs)
  • Background: The type of attachment is determined by the quality of care that is provided to the child by the primary caregiver in the early childhood, by his or her genetic predisposition and other experience with relationships with close people. People tend to repeat the pattern of relationship based on their early experience later in their adult lives. Psychotherapeutic situation resembles the situation of fundamental relationship between the caregiver and the child. The therapeutic relationship can work for clients like the attachment bond. Objectives: The aim of the exploratory research was to analyze the behaviour of clients in psychotherapy sessions with relation to their attachment types. Design: quantitative - qualitative analysis of clients' behaviour in psychotherapy sessions. Data Sources: ECR- R questionnaire and semi-structured interview. Sample: 61 people in psychotherapeutic treatment, 46 % women and 54 % men. Results: Clients with the dismissive avoidant attachment were more often late for the sessions and on the contrary, the clients with secure attachment were most timely of all. Issues concerning their parents and siblings were most often discussed by clients with secure attachment and least by clients with fearful-avoidant attachment. Clients with anxious-preoccupied attachment less often experienced humour and positive emotions within sessions, positive emotions were most often experienced by people with fearful-avoidant attachment and least by anxious-preoccupied attachment clients. Anger was most common among clients with dismissive avoidant attachment. The most autonomous within sessions were clients with anxious-avoidant attachment, most engaged in treatment were clients with fearful-avoidant attachment. Descriptive talk occurred least frequently in sessions with clients with anxious-preoccupied attachment. (en)
Title
  • Vztahová vazba klienta v psychoterapeutickém procesu
  • Vztahová vazba klienta v psychoterapeutickém procesu (cs)
  • Client attachment in psychotherapeutic process (en)
skos:prefLabel
  • Vztahová vazba klienta v psychoterapeutickém procesu
  • Vztahová vazba klienta v psychoterapeutickém procesu (cs)
  • Client attachment in psychotherapeutic process (en)
skos:notation
  • RIV/00216208:11240/14:10286044!RIV15-MSM-11240___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I, N
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 3
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 55883
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11240/14:10286044
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • client behavior; attachment; psychotherapy process (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [D42284659692]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Psychoterapie
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 8
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Vacek, Jaroslav
  • Vondráčková, Petra
  • Mazáková, Tereza
  • Roubalová, Alexandra
issn
  • 1802-3983
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11240
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software