About: Religion and Humanity in the Concept of Sermon by Jan Kollár in 1848     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Základem příspěvku je koncept Kázání Jana Kollára z roku 1848. Rukopis se nachází v Památníku národního písemnictví na Strahově. Skládá se z 16 stran, z toho 12 je v českém jazyce, zbylé strany pak v jazyce německém. Využita je část psaná česky. Koncept má podobu poznámek, myšlenek, tezí, které si Kollár pravděpodobně připravoval pro svoji kazatelskou činnost. Z rukopisu vyzařuje Kollárova pečlivost a přemýšlivost. O tom ostatně svědčí několikeré přepisy vět a slov. K tezím se neustále vrací a znovu o nich přemítá a opravuje je. Kollár ve svém Kázání útočí na nedostatečnou náboženskou horlivost a chladnost nevěřících. Náboženství propojuje s lidskostí. Každý člověk má podle něho přirozený vztah k náboženství, které se formuje v závislosti na lidské citovosti. Člověk si vytváří Boha takového, jakého sám chce, takového, který ladí jeho představám, žádostem a citům. Příčiny necitelnosti k náboženství Kollár spatřuje ve špatných mravech, zvycích a obyčejích. Proto vyzývá duchovní ke kázání, učení, povzbuzování a kárání. Duchovní by měli získat lid náboženskými pravdami, a tak bojovat proti %22nemravným citelníkům%22, pověrám, bludům a omylům. Bez pravé znalosti podstaty křesťanské víry se lidé nemohou stát jejími horlivými stoupenci, kteří by následně nemohli nalézt radost a blaženost v nebeské budoucnosti. Kollár mnohdy ve svém Kázání nabádá k dodržování morálních zásad, které by měly vést k pravému náboženskému přesvědčení. Varuje pak před odmítáním víry. Cílem příspěvku je snaha o uchopení smyslu Kollárova Kázání z roku 1848. Vnímá Kollár náboženství jako přirozenou součást podstaty člověka? Je zde upřednostněno morální hledisko před hlediskem teologickým? K hledání odpovědí na tyto otázky bude využito také jiných literárních zdrojů a jejich autorů.
  • Základem příspěvku je koncept Kázání Jana Kollára z roku 1848. Rukopis se nachází v Památníku národního písemnictví na Strahově. Skládá se z 16 stran, z toho 12 je v českém jazyce, zbylé strany pak v jazyce německém. Využita je část psaná česky. Koncept má podobu poznámek, myšlenek, tezí, které si Kollár pravděpodobně připravoval pro svoji kazatelskou činnost. Z rukopisu vyzařuje Kollárova pečlivost a přemýšlivost. O tom ostatně svědčí několikeré přepisy vět a slov. K tezím se neustále vrací a znovu o nich přemítá a opravuje je. Kollár ve svém Kázání útočí na nedostatečnou náboženskou horlivost a chladnost nevěřících. Náboženství propojuje s lidskostí. Každý člověk má podle něho přirozený vztah k náboženství, které se formuje v závislosti na lidské citovosti. Člověk si vytváří Boha takového, jakého sám chce, takového, který ladí jeho představám, žádostem a citům. Příčiny necitelnosti k náboženství Kollár spatřuje ve špatných mravech, zvycích a obyčejích. Proto vyzývá duchovní ke kázání, učení, povzbuzování a kárání. Duchovní by měli získat lid náboženskými pravdami, a tak bojovat proti %22nemravným citelníkům%22, pověrám, bludům a omylům. Bez pravé znalosti podstaty křesťanské víry se lidé nemohou stát jejími horlivými stoupenci, kteří by následně nemohli nalézt radost a blaženost v nebeské budoucnosti. Kollár mnohdy ve svém Kázání nabádá k dodržování morálních zásad, které by měly vést k pravému náboženskému přesvědčení. Varuje pak před odmítáním víry. Cílem příspěvku je snaha o uchopení smyslu Kollárova Kázání z roku 1848. Vnímá Kollár náboženství jako přirozenou součást podstaty člověka? Je zde upřednostněno morální hledisko před hlediskem teologickým? K hledání odpovědí na tyto otázky bude využito také jiných literárních zdrojů a jejich autorů. (cs)
  • The basis of this paper is the concept of Sermon by Jan Kollár of 1848. The manuscript is in the Museum of Czech Literature in Strahov. It consists of 16 pages, 12 of them is in the Czech language, the rest in German language. The part that is written in Czech is used for this paper. The concept takes the form of notes, ideas, theses which Kollár probably prepared for his preaching activity. The manuscript expresses Kollár's thoroughness and thoughtfulness. Kollár attacks the lack of religious fervour and coldness of unbelievers in his sermon. He connects religion with humanity. Each person has a natural relationship to religion which is formed according to the human sensibility. Person creates such God that he wants. Such God harmonizes with his expectations, desires and feelings. Kollár sees bad morals and habits as the cause of insensitivity to religion. Therefore, he appeals to priests for preaching, teaching, encouraging and reprimanding. The priests should spread religious truth and fight against %22immoral insensitive people%22, superstitions, delusions and confusion. People cannot become eager supporters of Christian faith without the right knowledge of religion. Kollár often calls for following moral principles which should lead to the true religious belief in his Sermon. He warns against rejecting the faith. The aim of this paper is to understand the meaning Kollár's Sermon of 1848. Does Kollár perceive religion as a natural part of humanity? Is there a moral aspect preferred to the theological aspect? Other literary sources will be used for searching the answers to these questions. (en)
Title
  • Religion and Humanity in the Concept of Sermon by Jan Kollár in 1848 (en)
  • Náboženství a člověčenství v konceptu kázání Jana Kollára z roku 1848
  • Náboženství a člověčenství v konceptu kázání Jana Kollára z roku 1848 (cs)
skos:prefLabel
  • Religion and Humanity in the Concept of Sermon by Jan Kollár in 1848 (en)
  • Náboženství a člověčenství v konceptu kázání Jana Kollára z roku 1848
  • Náboženství a člověčenství v konceptu kázání Jana Kollára z roku 1848 (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11240/13:10139426!RIV14-GA0-11240___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(GA404/08/0029)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 90401
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11240/13:10139426
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Jan Kollár, year of 1848; concept of sermon; humanity; Religion (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [0D93260FB029]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Duchcov
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Ústí nad Labem
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Variety české religiozity v %22dlouhém%22 19. století (1780 - 1918)
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Šiková, Olga
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • albis international
https://schema.org/isbn
  • 978-80-86971-87-2
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11240
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software