About: Politická kultura v narativech : Kulturní repertoáry vztahování se k současné politice     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
rdfs:seeAlso
Description
  • Výzkum politické kultury představuje sociálněvědní subdisciplínu balancující na pomezí kulturní antropologie, politologie a sociologie. Následující příspěvek představuje výsledky kvalitativního výzkumu soudobé české politické kultury. Výzkum byl založen na analýze 35 rozhovorů vedených studenty vysokých škol s jejich rodiči na téma prožívání období transformace a hodnocení současné politické situace. Z kvantitativních výzkumů je zřejmé, že po Sametové revoluci postupně upadá důvěra českých občanů v politický systém, jeho instituce a aktéry. Tyto výzkumy však nedokáží postihnout procesy konstruování politické kultury. Z pozice interpretativních sociálních věd se proto zaměřujeme na analýzu kulturních repertoárů, s jejichž pomocí je tato krize důvěry vnímána a narativně rekonstruována. Narativ chápeme jako žánr performativního referování o sociální realitě umožňující vypravěči a posluchači kreativně propojovat fikci a evidenci v mezích daných kulturními repertoáry. V analýze rozhovorů byly identifikovány čtyři kulturní repertoáry narace pro vztahování se k současnému političnu: 1. zaujatý repertoár, 2. věcný repertoár, 3. vyhýbavý repertoár, 4. odcizený repertoár. Dále nacházíme čtyři typy zdůvodnění úpadku důvěry vůči politickým institucím a aktérům: 1. komunistická minulost, 2. povaha českého národa, 3. fatalistická teorie moci a 4. teorie doby. Všechny tyto typy blíže charakterizujeme a uzavíráme diskusí o vztahu politické kultury a praxe politických elit. Politické krize a aféry vnímáme jako živné prostředí pro reprodukci stereotypního vztahování se k politickému dění. Právě tyto stereotypy zpětně brání kultivaci české politické scény a politické aktivizaci jedinců.
  • Výzkum politické kultury představuje sociálněvědní subdisciplínu balancující na pomezí kulturní antropologie, politologie a sociologie. Následující příspěvek představuje výsledky kvalitativního výzkumu soudobé české politické kultury. Výzkum byl založen na analýze 35 rozhovorů vedených studenty vysokých škol s jejich rodiči na téma prožívání období transformace a hodnocení současné politické situace. Z kvantitativních výzkumů je zřejmé, že po Sametové revoluci postupně upadá důvěra českých občanů v politický systém, jeho instituce a aktéry. Tyto výzkumy však nedokáží postihnout procesy konstruování politické kultury. Z pozice interpretativních sociálních věd se proto zaměřujeme na analýzu kulturních repertoárů, s jejichž pomocí je tato krize důvěry vnímána a narativně rekonstruována. Narativ chápeme jako žánr performativního referování o sociální realitě umožňující vypravěči a posluchači kreativně propojovat fikci a evidenci v mezích daných kulturními repertoáry. V analýze rozhovorů byly identifikovány čtyři kulturní repertoáry narace pro vztahování se k současnému političnu: 1. zaujatý repertoár, 2. věcný repertoár, 3. vyhýbavý repertoár, 4. odcizený repertoár. Dále nacházíme čtyři typy zdůvodnění úpadku důvěry vůči politickým institucím a aktérům: 1. komunistická minulost, 2. povaha českého národa, 3. fatalistická teorie moci a 4. teorie doby. Všechny tyto typy blíže charakterizujeme a uzavíráme diskusí o vztahu politické kultury a praxe politických elit. Politické krize a aféry vnímáme jako živné prostředí pro reprodukci stereotypního vztahování se k politickému dění. Právě tyto stereotypy zpětně brání kultivaci české politické scény a politické aktivizaci jedinců. (cs)
  • Political culture as a concept is an interdisciplinary issue balancing between cultural anthropology, political science and sociology. This article presents conclusions of qualitative research of contemporary czech political culture. Our research is based on 35 narrative interviews conducted by students with their parents. We can infer from quantitative studies that the level of trust in the political system, institutions and actors has hit the bottom. These studies are not able to describe all aspects of political culture. From our position of interpretative paradigm we aim to analyse cultural repertoires through which is the political situation narratively reconstructed. We perceive narrative as a performative genre of refering to social reality. We have identified the following repertoires: 1. interested, 2. objective, 3. evasive and 4. alienated. We have found four types of layman's theories, which were used by narrators to explain the drop of trust in politics: 1. communist past 2. the nature of the Czech nation 3. fatalistic theories of power 4. theories of %22these days%22. (en)
Title
  • Politická kultura v narativech : Kulturní repertoáry vztahování se k současné politice
  • Politická kultura v narativech : Kulturní repertoáry vztahování se k současné politice (cs)
  • Political culture in narratives : Cultural repertoires of political knowing and types of reasoning of current political crisis (en)
skos:prefLabel
  • Politická kultura v narativech : Kulturní repertoáry vztahování se k současné politice
  • Politická kultura v narativech : Kulturní repertoáry vztahování se k současné politice (cs)
  • Political culture in narratives : Cultural repertoires of political knowing and types of reasoning of current political crisis (en)
skos:notation
  • RIV/00216208:11230/14:10145828!RIV15-MSM-11230___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • S
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 3-4
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 37291
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11230/14:10145828
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • lay accounts; qualitative content analysis; culture repertoire; narrative; political culture (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [BEBE5A642877]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • AntropoWebzin
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 7
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Černá, Lucie
  • Beránková, Petra Alexandra
  • Grznár, Miroslav
  • Samec, Tomáš
issn
  • 1801-8807
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11230
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 49 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software