About: Náboženské menšiny v české minulosti     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The issue of religious minorities in modern Central Europe, including the Czech lands, tends to be disregarded, which seems to have substantive reasons. However, it should be kept in mind that religious division was the key factor in European society in the past, particularly from the Reformation until the weakening of the significance of religion in the 18th and 19th centuries; at that time, a modern type of nationalistic conflicts were not observed. The Hussite movement and the specific development of the Czech Reformation is thus an issue of religious minorities. It is interesting that one of the oldest documents of legal tolerance comes from Bohemia, namely the position of religious minorities regulated by the Conciliation of Kutná Hora of 1485. After the Battle of Bílá Hora, particularly in the Renewed Constitution of the Land, the process of liquidation of religious minorities was initiated, although in the beginning they formed in fact a majority in numbers (except for Jews). Tolerance was reinstalled as late as in 1781; however, it did not mean their equality and religious minorities continued their existence. The removal of preferences of Catholic Religion was seen primarily in 1849 and 1868, but certain privileges of the Catholic Church survived until the termination of monarchy. From its very beginning in 1918, Czechoslovakia tried to install a strict equality of all religions although, quite surprisingly, the provisions of the Constitution of 1920 contained many notes on religious minorities. This was apparently caused by the implemented rules of international law rather than by an actual significance of the isue for the society. The Communist Czechoslovakia essentially oppressed all religions, whilst after 1989 the country returned to the concept which applied before WWII, i.e. the absence of preference of any religion. (en)
  • Problematika náboženských menšin v moderní střední Evropě, včetně českých zemí, má tendenci přihlížet odstatné důvody. Je však třeba mít na paměti, že náboženství bylo klíčovým faktorem v evropské společnosti v minulosti, a to zejména od reformace až do oslabení významu náboženství v 18. a 19. století; v té době, moderní typ nacionalistických konfliktů nebyly pozorovány.Husitské hnutí a specifický vývoj české reformace je tedy otázka náboženských menšin. Je zajímavé, že jedním z nejstarších dokumentů právní tolerance pochází z Čech, a to postavení náboženských menšin regulovaných v dohodovacím koncilu v Kutné Hoře v roce 1485. Po bitvě na Bílé hoře, a to zejména v obnoveném zemském řízení, byla zahájen proces likvidace náboženských menšin, i když na začátku byla tvořena většina v číslech (s výjimkou Židů). Tolerance se změnila až v roce 1781; Nicméně, to ne znamená jejich rovnost a náboženské menšiny pokračovali ve své existenci.Odstranění preference katolického náboženství se projevilo zejména v roce 1849 a 1868, ale některá privilegia katolické církve přežila až do ukončení monarchie. Od samého počátku v roce 1918 se Československo pokusilo zajistitt přísnou rovnost všech náboženství, i když zcela překvapivě, se ustanovení Ústavy z roku 1920 obsahovalo mnoho poznámek k náboženským menšinám. To bylo zřejmě způsobeno pravidly mezinárodního práva, spíše než skutečný význam této problematiky pro společnost. Komunistické Československo v podstatě všechny utlačované náboženství, zatímco po roce 1989 se země vrátila ke konceptu, které platily před druhou světovou válkou, tedy k nepřítomnosti preference nějakého náboženství. Od roku 1918 má otázka náboženských menšin zcela marginální význam. Případné konflikty byly navrženy k úvaze soudů a správních orgánů v rámci jejich rozhodování, pravomoci na rozdíl od minulosti, žádný zvláštní právní předpis neexistuje.
  • Problematika náboženských menšin v moderní střední Evropě, včetně českých zemí, má tendenci přihlížet odstatné důvody. Je však třeba mít na paměti, že náboženství bylo klíčovým faktorem v evropské společnosti v minulosti, a to zejména od reformace až do oslabení významu náboženství v 18. a 19. století; v té době, moderní typ nacionalistických konfliktů nebyly pozorovány.Husitské hnutí a specifický vývoj české reformace je tedy otázka náboženských menšin. Je zajímavé, že jedním z nejstarších dokumentů právní tolerance pochází z Čech, a to postavení náboženských menšin regulovaných v dohodovacím koncilu v Kutné Hoře v roce 1485. Po bitvě na Bílé hoře, a to zejména v obnoveném zemském řízení, byla zahájen proces likvidace náboženských menšin, i když na začátku byla tvořena většina v číslech (s výjimkou Židů). Tolerance se změnila až v roce 1781; Nicméně, to ne znamená jejich rovnost a náboženské menšiny pokračovali ve své existenci.Odstranění preference katolického náboženství se projevilo zejména v roce 1849 a 1868, ale některá privilegia katolické církve přežila až do ukončení monarchie. Od samého počátku v roce 1918 se Československo pokusilo zajistitt přísnou rovnost všech náboženství, i když zcela překvapivě, se ustanovení Ústavy z roku 1920 obsahovalo mnoho poznámek k náboženským menšinám. To bylo zřejmě způsobeno pravidly mezinárodního práva, spíše než skutečný význam této problematiky pro společnost. Komunistické Československo v podstatě všechny utlačované náboženství, zatímco po roce 1989 se země vrátila ke konceptu, které platily před druhou světovou válkou, tedy k nepřítomnosti preference nějakého náboženství. Od roku 1918 má otázka náboženských menšin zcela marginální význam. Případné konflikty byly navrženy k úvaze soudů a správních orgánů v rámci jejich rozhodování, pravomoci na rozdíl od minulosti, žádný zvláštní právní předpis neexistuje. (cs)
Title
  • Náboženské menšiny v české minulosti
  • Náboženské menšiny v české minulosti (cs)
  • Religious Minorities in the Czech Past (en)
skos:prefLabel
  • Náboženské menšiny v české minulosti
  • Náboženské menšiny v české minulosti (cs)
  • Religious Minorities in the Czech Past (en)
skos:notation
  • RIV/00216208:11220/14:10287359!RIV15-MK0-11220___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(DF12P01OVV013)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 1
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 31347
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11220/14:10287359
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • Past; Czech; Minorities; Religious (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [5343F55554B7]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Acta Universitatis Carolinae. Iuridica
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 2013
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Petráš, René
issn
  • 0323-0619
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11220
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software