About: Prosaic Folkloristics and the World War I     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The contribution deals with the overview of more significant literary-folkloristic studies that paid their attention to the analysis of prosaic folklore phenomena developed and/or spread during World War I both in the battlefields and in the hinterland zones. While some texts of folklore nature drew researchers' attention nearly immediately (prophecy, folk beliefs), the analyses of some others began several years later (demonogical legends, jokes, folk graffiti) - a part thereof came to a more thorough analysis only at the turn of the 20th and 21st centuries (rumours and contemporary legends). Within European folkloristics, World War I proves to be a period that drew researchers' attention mainly because of an unexpected increase in %22irrationality%22 in both rural and urban environment. At that time, this phenomenon was most often interpreted as %22tradition revival%22 and welcomed as a mean for revitalization and legitimacy of a discipline focused on the documentation of ostensibly disappearing folk culture associated with traditional rural areas. Although this concerned quite isolated partial studies in the most cases, yet as a whole these helped increase the interest of European folkloristics in the texts circulating in the current oral tradition. The texts of that time devoted to the interpretation of World War I paved the way for the later researches into contemporary folklore to a certain extent. This research direction was made more topical again at the end of the 20th century as it served as an inspiration for the contemporary study of the World War I folklore, which was based on the exploration of more types of source materials. (en)
  • Příspěvek se zabývá přehledem významnějších slovesně folkloristických studií, které se zaměřily na analýzu prozaických folklorních projevů vzniklých a/nebo šířených v období první světové války jak na bojištích, tak v zázemí. Zatímco některé texty folklorní povahy zaujaly pozornost badatelů takřka okamžitě (proroctví, pověrečné představy), jiné začaly být analyzovány s několikaletým odstupem (démonologické pověsti, anekdoty, nápisový folklor); část z nich se důkladnější analýzy dočkala až na přelomu 20. a 21. století (fámy a současné pověsti). První světová válka se ukazuje být v evropské folkloristice obdobím, které zaujalo badatele především neočekávaným nárůstem %22iracionality%22 jak ve venkovském, tak městském prostředí. Tento fenomén byl dobově nejčastěji interpretován jako %22oživení tradice%22 a vítán jako prostředek k revitalizaci a legitimizaci disciplíny zaměřené na dokumentaci domněle mizející lidové kultury spjaté s tradičním venkovem. Ačkoli se ve většině případů jednalo o relativně izolované dílčí studie, jako celek přesto posloužily k zvýšení zájmu evropské folkloristiky o texty kolující v aktuální ústní tradici. Dobové texty věnované podáním první světové války také do jisté míry připravily cestu pozdějším výzkumům současného folkloru. Tato badatelské orientace byla v západní folkloristice znovu aktualizována na konci 20. století, kdy posloužila jako inspirace pro soudobé studium folkloru první světové války, založené na využití více typů pramenného materiálu.
  • Příspěvek se zabývá přehledem významnějších slovesně folkloristických studií, které se zaměřily na analýzu prozaických folklorních projevů vzniklých a/nebo šířených v období první světové války jak na bojištích, tak v zázemí. Zatímco některé texty folklorní povahy zaujaly pozornost badatelů takřka okamžitě (proroctví, pověrečné představy), jiné začaly být analyzovány s několikaletým odstupem (démonologické pověsti, anekdoty, nápisový folklor); část z nich se důkladnější analýzy dočkala až na přelomu 20. a 21. století (fámy a současné pověsti). První světová válka se ukazuje být v evropské folkloristice obdobím, které zaujalo badatele především neočekávaným nárůstem %22iracionality%22 jak ve venkovském, tak městském prostředí. Tento fenomén byl dobově nejčastěji interpretován jako %22oživení tradice%22 a vítán jako prostředek k revitalizaci a legitimizaci disciplíny zaměřené na dokumentaci domněle mizející lidové kultury spjaté s tradičním venkovem. Ačkoli se ve většině případů jednalo o relativně izolované dílčí studie, jako celek přesto posloužily k zvýšení zájmu evropské folkloristiky o texty kolující v aktuální ústní tradici. Dobové texty věnované podáním první světové války také do jisté míry připravily cestu pozdějším výzkumům současného folkloru. Tato badatelské orientace byla v západní folkloristice znovu aktualizována na konci 20. století, kdy posloužila jako inspirace pro soudobé studium folkloru první světové války, založené na využití více typů pramenného materiálu. (cs)
Title
  • Prosaic Folkloristics and the World War I (en)
  • Prozaická folkloristika a fenomén první světové války
  • Prozaická folkloristika a fenomén první světové války (cs)
skos:prefLabel
  • Prosaic Folkloristics and the World War I (en)
  • Prozaická folkloristika a fenomén první světové války
  • Prozaická folkloristika a fenomén první světové války (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11210/14:10290558!RIV15-MSM-11210___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 4
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 40619
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11210/14:10290558
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • First World War.; Central Europe; contemporary legends and rumours; modern folklore; history of folklore scholarship; folklore studies; folkloristics (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [D9510E3585FA]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Národopisná revue
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 24
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Janeček, Petr
issn
  • 0862-8351
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11210
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software