About: Glatiramer acetát - protizánětlivé a neuroprotektivní mechanismy účinku     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Glatiramer acetate (GA) is together with recombinant interferons beta the first disease modifying drugs in the treatment of patients with multiple sclerosis (MS). GA is underfined mixture of synthetic peptides which structures resemble myelin basic protein MBP, the principal target of auto reactive the cells in patients with MS. GA is after subcutaneous administration internalised by dendritic cells in which is further processed and presented in complex with HLA II molecules in lymph nodes to T cells. T cells recognizing GA fragments are stimulated to the differentation to immunoregulatory subsets of Treg and Th2. The harm immunopathological reactivity which hallmark is upregulated activity of Th17 and Th1 T cell is dampen by GA specific Treg and Th2 T cells. These cells are migrating to the brain displaying additional immunoregulatory effects. In addition, various neurotrophic cytokines such as BDGF and NT-3,4 are produced by these cells resulting in reparation of demyelinated lesions thus preventing neurodegeneration. New glatiramoids are now introduced to the clinical practice. Unique group of drugs called non-biological complex drugs in comprising glatiramoids. Results of experimental studies suggest that these new glatiramoids are different in their chemical nature and immunobiological activities compared to glatiramer acetate which seems currently irreplaceable in this regard. (en)
  • Glatiramer acetát (GA) je spolu s rekombinantními interferony beta prvním lékem, který byl úspěšně použit v léčbě nemocných s roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RS). Chemicky se jedná o směs syntetických peptidů, které se svou strukturou podobají myelinovému bazickému proteinu považovanému za hlavní terč autoreaktivních T lymfocytů u nemocných s RS. Po subkutánní aplikaci je GA internalizován dendritickými buňkami, které jej ve formě antigenních peptidů předkládají v lymfatických uzlinách T lymfocytům. Rozpoznání těchto peptidů vede ke stimulaci regulačních subsetů T lymfocytů označovaných jako Treg a Th2, které prostřednictvím cytokinů tlumí aktivity základní složky poškozujícího zánětu u nemocných s RS, tj. subsetů Th17 a Th1. Zmnožené T lymfocyty specifické pro GA přecházejí přes hematoencefalickou bariéru a v CNS dále přispívají k tlumení poškozujícího zánětu. Tvorbou neurotrofních působků BDGF a NT-3,4 stimulují neuronální a oligodendrocytové progenitory k diferenciaci a migraci do demyelinizačních lézí. Vykazují tak i neuroprotektivní účinky. Snaha zavádět do klinické praxe nová léčiva určená pro pacienty s RS podnítila vývoj připravků nazývaných glatiramoidy. S ohledem na charakteristiky jsou glatiramoidy řazeny do samostatné skupiny nebiologických komplexních léčiv. Pravidla pro jejich uvádění do klinické praxe zatím nebyla formulována. Výsledky experimentálních studií naznačují, že svým složením a účinkem nejsou nové glatiramoidy srovnatelné s glatiramer acetátem.
  • Glatiramer acetát (GA) je spolu s rekombinantními interferony beta prvním lékem, který byl úspěšně použit v léčbě nemocných s roztroušenou sklerózou mozkomíšní (RS). Chemicky se jedná o směs syntetických peptidů, které se svou strukturou podobají myelinovému bazickému proteinu považovanému za hlavní terč autoreaktivních T lymfocytů u nemocných s RS. Po subkutánní aplikaci je GA internalizován dendritickými buňkami, které jej ve formě antigenních peptidů předkládají v lymfatických uzlinách T lymfocytům. Rozpoznání těchto peptidů vede ke stimulaci regulačních subsetů T lymfocytů označovaných jako Treg a Th2, které prostřednictvím cytokinů tlumí aktivity základní složky poškozujícího zánětu u nemocných s RS, tj. subsetů Th17 a Th1. Zmnožené T lymfocyty specifické pro GA přecházejí přes hematoencefalickou bariéru a v CNS dále přispívají k tlumení poškozujícího zánětu. Tvorbou neurotrofních působků BDGF a NT-3,4 stimulují neuronální a oligodendrocytové progenitory k diferenciaci a migraci do demyelinizačních lézí. Vykazují tak i neuroprotektivní účinky. Snaha zavádět do klinické praxe nová léčiva určená pro pacienty s RS podnítila vývoj připravků nazývaných glatiramoidy. S ohledem na charakteristiky jsou glatiramoidy řazeny do samostatné skupiny nebiologických komplexních léčiv. Pravidla pro jejich uvádění do klinické praxe zatím nebyla formulována. Výsledky experimentálních studií naznačují, že svým složením a účinkem nejsou nové glatiramoidy srovnatelné s glatiramer acetátem. (cs)
Title
  • Glatiramer acetát - protizánětlivé a neuroprotektivní mechanismy účinku
  • Glatiramer acetát - protizánětlivé a neuroprotektivní mechanismy účinku (cs)
  • Glatiramer acetate - mechanisms of anti-inflammatory and neuroprotective actions (en)
skos:prefLabel
  • Glatiramer acetát - protizánětlivé a neuroprotektivní mechanismy účinku
  • Glatiramer acetát - protizánětlivé a neuroprotektivní mechanismy účinku (cs)
  • Glatiramer acetate - mechanisms of anti-inflammatory and neuroprotective actions (en)
skos:notation
  • RIV/00216208:11150/14:10283310!RIV15-MSM-11150___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 6
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 18388
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11150/14:10283310
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • non-biological complex drugs; glatiramoids; neurodegeneration; inflammation; multiple sclerosis; glatiramer acetate (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [3181C59FE078]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Remedia
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 24
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Krejsek, Jan
issn
  • 0862-8947
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11150
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software