About: Pancreatic fistula - definition, risk factors and treatment options     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Pancreatic fistula is a common complication after pancreatic resections. Its incidence oscillates between 10 and 30%. The differences in the incidence cited in the studies are due to the various fistula definitions. According to ISGPF, pancreatic fistula is an output -via an operatively placed drain (or a subsequently placed percutaneous drain) - of any measurable volume of drain fluid on or after postoperative day 3, with an amylase content higher than 3 times the upper normal serum value. The fistula is then classified according to the clinical impact in grades A, B, and C.There are known three risk factor categories for the development of pancreatic fistula: the risk related to the pancreatic disease, to the patient, and to the surgical procedure. Most of the risk factors for the development of pancreatic fistula cannot be influenced either prior to or during the surgery. There are two basic options for the prevention of pancreatic fistula: pharmacological intervention (administration of somatostatin and its analogues) and technical modifications of the pancreatic remnant treatment. However, the routine administration of somatostatin and its analogues is not advisable in all pancreatic surgical procedures. In high risk cases the selective administration is preferred. The second option is modification of pancreatic remnant treatment. Most of the studies dealing with various modifications of the pancreatic remnant treatment were retrospective with lower level of evidence. There were only a few properly designed randomized trials, and most of them did not prove benefit of one method over another. It has been shown that the results depend on the experience of a given surgical department, and above all on the experience of an individual surgeon who performs the pancreatic resection.The therapy of pancreatic fistula is based on the clinical severity. (en)
  • Pankreatická píštěl je poměrně častou komplikací po resekci pankreatu. Její incidence se udává mezi 10 a 30 %.Rozdíly incidence mezi jednotlivými studiemi jsou dány především rozdílnými definicemi píštěle. Pankreatická píštěl podle ISGPF je definována jako výdej jakéhokoliv měřitelného množství tekutiny peroperačně zavedenými drény (nebo drény perkutánně zavedenými následně po operaci) po třetím pooperačním dnu, pokud je koncentrace amyláz v tekutině alespoň 3krát vyšší, než je normální sérová koncentrace. Pankreatická píštěl se dělí do 3 stupňů podle klinické závažnosti (A, B, C).Jsou známé tři různé kategorie rizikových faktorů pro vznik pankreatické píštěle: související s onemocněním pankreatu, související s pacientem a související s operačním výkonem. Většinu rizikových faktorů vzniku pankreatické píštěle nelze ovlivnit před operací ani během operace. Možnosti prevence vzniku pankreatické píštěle jsou v zásadě dvě: farmakologická intervence (podání somatostatinu nebo jeho derivátů) a technické modifikace ošetření zbytkového parenchymu pankreatu. Z dosažitelné literatury vyplývá, že rutinní podání somatostatinu nebo jeho derivátů u všech operací pankreatu není doporučeno. Spíše je vhodné jeho selektivní podání v případech, kdy je vyšší riziko vzniku pankreatické píštěle. Druhou možností snížení četnosti pankreatické píštěle jsou různé modifikace ošetření zbytkového parenchymu po resekci pankreatu. Většina studií, které testovaly různé způsoby ošetření, byla retrospektivních s nižším stupněm průkaznosti. Dobře vedených randomizovaných studií bylo pouze několik a většina z nich neprokázala výraznou výhodu určité techniky nad jinou. Ukázalo se, že z velké části záleží na zkušenostech centra a především individuálních zkušenostech chirurga, který resekci pankreatu provádí.Terapie pankreatické píštěle se řídí klinickou závažností.
  • Pankreatická píštěl je poměrně častou komplikací po resekci pankreatu. Její incidence se udává mezi 10 a 30 %.Rozdíly incidence mezi jednotlivými studiemi jsou dány především rozdílnými definicemi píštěle. Pankreatická píštěl podle ISGPF je definována jako výdej jakéhokoliv měřitelného množství tekutiny peroperačně zavedenými drény (nebo drény perkutánně zavedenými následně po operaci) po třetím pooperačním dnu, pokud je koncentrace amyláz v tekutině alespoň 3krát vyšší, než je normální sérová koncentrace. Pankreatická píštěl se dělí do 3 stupňů podle klinické závažnosti (A, B, C).Jsou známé tři různé kategorie rizikových faktorů pro vznik pankreatické píštěle: související s onemocněním pankreatu, související s pacientem a související s operačním výkonem. Většinu rizikových faktorů vzniku pankreatické píštěle nelze ovlivnit před operací ani během operace. Možnosti prevence vzniku pankreatické píštěle jsou v zásadě dvě: farmakologická intervence (podání somatostatinu nebo jeho derivátů) a technické modifikace ošetření zbytkového parenchymu pankreatu. Z dosažitelné literatury vyplývá, že rutinní podání somatostatinu nebo jeho derivátů u všech operací pankreatu není doporučeno. Spíše je vhodné jeho selektivní podání v případech, kdy je vyšší riziko vzniku pankreatické píštěle. Druhou možností snížení četnosti pankreatické píštěle jsou různé modifikace ošetření zbytkového parenchymu po resekci pankreatu. Většina studií, které testovaly různé způsoby ošetření, byla retrospektivních s nižším stupněm průkaznosti. Dobře vedených randomizovaných studií bylo pouze několik a většina z nich neprokázala výraznou výhodu určité techniky nad jinou. Ukázalo se, že z velké části záleží na zkušenostech centra a především individuálních zkušenostech chirurga, který resekci pankreatu provádí.Terapie pankreatické píštěle se řídí klinickou závažností. (cs)
Title
  • Pancreatic fistula - definition, risk factors and treatment options (en)
  • Pankreatická píštěl - definice, rizikové faktory a možnosti léčby
  • Pankreatická píštěl - definice, rizikové faktory a možnosti léčby (cs)
skos:prefLabel
  • Pancreatic fistula - definition, risk factors and treatment options (en)
  • Pankreatická píštěl - definice, rizikové faktory a možnosti léčby
  • Pankreatická píštěl - definice, rizikové faktory a možnosti léčby (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11150/13:10191344!RIV14-MSM-11150___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 2
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 95233
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11150/13:10191344
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • pancreatic fistula therapy; risk factors; pancreatic fistula definition; pancreatic fistula (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [84F908944E57]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Rozhledy v chirurgii
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 92
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Ferko, Alexander
  • Jon, Bohumil
  • Čečka, Filip
  • Šubrt, Zdeněk
issn
  • 0035-9351
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11150
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 48 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software