About: Electrosmog - what we know and don't know so far about it?     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
rdfs:seeAlso
Description
  • Electromagnetic fields (EMFs) that are in our environment around us originate from both natural and manmade sources. While the natural (geomagnetic field of the Earth called the Earth's magnetosphere) are useful (protects all living creatures before the deadly cosmic radiation), the man-made, called electrosmog can harm human health. For the reason, the World Health Organization issued measures in relation to the risk of exposure to low frequency EMF (in 2007), and VF EMF (in 2011 - here especially given the dramatic worldwide increase in the number of mobile phone users as one of the major sources of HF EMF). In this measure is recommended, in addition to stated limit doses in tissues absorbed SAR (Specific Absorption Rate), on the initiative of the International Agency for Research on Cancer (IARC), also the inclusion of RF electromagnetic radiation into Group 2B, with possibly carcinogenic effects on humans. This happened despite the lack of convincing evidence of carcinogenicity of radiation, because this possibility can not be excluded at present. It is because EMFs in interaction with biological systems may cause oxidative stress which is typical by creation of free oxygen radicals. These radicals, in addition to their physiological functions, play a significant role in pathogenesis of many diseases such as cancer, neurodegeneration and others. This article pays attention mainly the last published results in this research area. (en)
  • Elektromagnetická pole (EMP), která jsou všude kolem nás, jsou jak přirozeného původu, tak vzniklé v důsledku lidských aktivit. Zatímco ta přirozená (geomagnetické pole Země zvané zemská magnetosféra) jsou užitečná (chrání všechny živé tvory před smrtícím kosmickým zářením), ta člověkem vytvořená, nazývaná elektrosmogem, mohou lidskému zdraví škodit. Proto vydala Světová zdravotnická organizace opatření v souvislosti s rizikem působení nízkofrekvenčního NF EMP (v r. 2007) tak i VF |EMP (v r. 2011 -zde zejména vzhledem k celosvětově dramatickému nárůstu počtu uživatelů mobilních telefonů jako jednoho z hlavních zdrojů VF EMP). Z doporučení tohoto opatření je, vedle stanovených limitních dávek ve tkáních absorbovaného záření SAR (Specific Absorption Rate), na podnět Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), také ustanovení o zařazení VF elektromagnetického záření do skupiny 2B, potenciálně karcinogenních vlivů na člověka. Stalo se tak i přes nedostatek přesvědčivých důkazů o karcinogenitě tohoto záření, protože tuto možnost v současnosti nelze vyloučit. V interakcích EMP s biologickými systémy totiž dochází k tzv. oxidačnímu stresu, kdy ve tkáních vznikají volné kyslíkové radikály. Ty vedle svých fyziologických funkcí plní také roli významného patogentického činitele u řady nemocí jako jsou nádory, neurodegenerace a další. Tento článek se věnuje hlavně posledním publikovaným výsledkům z této oblasti výzkumu.
  • Elektromagnetická pole (EMP), která jsou všude kolem nás, jsou jak přirozeného původu, tak vzniklé v důsledku lidských aktivit. Zatímco ta přirozená (geomagnetické pole Země zvané zemská magnetosféra) jsou užitečná (chrání všechny živé tvory před smrtícím kosmickým zářením), ta člověkem vytvořená, nazývaná elektrosmogem, mohou lidskému zdraví škodit. Proto vydala Světová zdravotnická organizace opatření v souvislosti s rizikem působení nízkofrekvenčního NF EMP (v r. 2007) tak i VF |EMP (v r. 2011 -zde zejména vzhledem k celosvětově dramatickému nárůstu počtu uživatelů mobilních telefonů jako jednoho z hlavních zdrojů VF EMP). Z doporučení tohoto opatření je, vedle stanovených limitních dávek ve tkáních absorbovaného záření SAR (Specific Absorption Rate), na podnět Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC), také ustanovení o zařazení VF elektromagnetického záření do skupiny 2B, potenciálně karcinogenních vlivů na člověka. Stalo se tak i přes nedostatek přesvědčivých důkazů o karcinogenitě tohoto záření, protože tuto možnost v současnosti nelze vyloučit. V interakcích EMP s biologickými systémy totiž dochází k tzv. oxidačnímu stresu, kdy ve tkáních vznikají volné kyslíkové radikály. Ty vedle svých fyziologických funkcí plní také roli významného patogentického činitele u řady nemocí jako jsou nádory, neurodegenerace a další. Tento článek se věnuje hlavně posledním publikovaným výsledkům z této oblasti výzkumu. (cs)
Title
  • Electrosmog - what we know and don't know so far about it? (en)
  • Elektrosmog - co o něm dosud víme a nevíme
  • Elektrosmog - co o něm dosud víme a nevíme (cs)
skos:prefLabel
  • Electrosmog - what we know and don't know so far about it? (en)
  • Elektrosmog - co o něm dosud víme a nevíme
  • Elektrosmog - co o něm dosud víme a nevíme (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11140/14:10281464!RIV15-MSM-11140___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I, P(ED2.1.00/03.0076)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 5
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 14300
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11140/14:10281464
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • carcinogenicity; oxidative stress; HF electromagnetic field; ELF electromagnetic field; Electrosmog (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [1BF7666C6847]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Vesmír
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 93
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Vožeh, František
issn
  • 0042-4544
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11140
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 58 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software