About: Nádorové markery u karcinomu prostaty, blýská se na lepší časy     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • Nejpoužívanějším nádorovým markerem u karcinomu prostaty je od konce 80-tých let PSA (prostatický specifický antigen). Jeho zavedení do klinické praxe zcela změnilo nejen diagnostiku, ale i celou terapii karcinomu prostaty. Hlavním nedostatkem se ukázala orgánová a nikoliv nádorová specifika. Snahou posledních let je nalézt biomarker, který je produkován pouze buňkou nádorovou a nikoli buňkou nebo orgánem jako takovým. V loňském roce byly publikovány první klinické zkušenosti s EPCA-2 (early prostate cancer antigen - 2), jehož specifika i senzitivita jasně předčí dosavadní zkušenosti s PSA. Vývoj ale pokračuje dále a objevují se další medicinsky mimořádně zajímavé molekuly jako např. PSMA (prostatický specifický membránový antigen) respektive GCPII (glutamátkarboxypeptidáza II) v jehož výzkumu byl v posledních deseti letech zaznamenán zásadní posun. V současné době lze konstatovat, že GCPII, respektive PSMA představuje vysoce specifický nádorový marker pro karcinom prostaty s jasnou korelací k agresiv
  • Nejpoužívanějším nádorovým markerem u karcinomu prostaty je od konce 80-tých let PSA (prostatický specifický antigen). Jeho zavedení do klinické praxe zcela změnilo nejen diagnostiku, ale i celou terapii karcinomu prostaty. Hlavním nedostatkem se ukázala orgánová a nikoliv nádorová specifika. Snahou posledních let je nalézt biomarker, který je produkován pouze buňkou nádorovou a nikoli buňkou nebo orgánem jako takovým. V loňském roce byly publikovány první klinické zkušenosti s EPCA-2 (early prostate cancer antigen - 2), jehož specifika i senzitivita jasně předčí dosavadní zkušenosti s PSA. Vývoj ale pokračuje dále a objevují se další medicinsky mimořádně zajímavé molekuly jako např. PSMA (prostatický specifický membránový antigen) respektive GCPII (glutamátkarboxypeptidáza II) v jehož výzkumu byl v posledních deseti letech zaznamenán zásadní posun. V současné době lze konstatovat, že GCPII, respektive PSMA představuje vysoce specifický nádorový marker pro karcinom prostaty s jasnou korelací k agresiv (cs)
  • PSA has been the most commonly used prostate cancer marker since the end of the 1980s. Its introduction into clinical practice has changed prostate cancer diagnosis and treatment dramatically. The major disadvantage with PSA is its organ specificity and not cancer specificity. The major research task in recent years has been an attempt to define a biomarker that is produced specifically by the cancer cell only. The first clinical experience with EPCA-2 was published last year. It is clear that its specificity and sensitivity are better than for PSA. Nevertheless, the research has been ongoing and new molecules which are very interesting from a medical point of view have been discovered. One of which is PSMA (GCP II) and major progress towards understanding the function of this enzyme has been made in the past ten years. Currently, it can be stated that GCP II (PSMA) is a highly specific tumour marker for prostate cancer, which correlates with differentiation of the tumour and has prognostic potential. (en)
Title
  • Nádorové markery u karcinomu prostaty, blýská se na lepší časy
  • Tumour markers in prostate cancer. A new horizont (en)
  • Nádorové markery u karcinomu prostaty, blýská se na lepší časy (cs)
skos:prefLabel
  • Nádorové markery u karcinomu prostaty, blýská se na lepší časy
  • Tumour markers in prostate cancer. A new horizont (en)
  • Nádorové markery u karcinomu prostaty, blýská se na lepší časy (cs)
skos:notation
  • RIV/00216208:11120/08:00003034!RIV12-MSM-11120___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(1M0508), V, Z(AV0Z40550506)
http://linked.open...iv/cisloPeriodika
  • 12
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 381469
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00216208:11120/08:00003034
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • PSMA; GCPII; prostate cancer (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...odStatuVydavatele
  • CZ - Česká republika
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [3CD968F0A0C4]
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • Praktický lékař
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...v/svazekPeriodika
  • 88
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Zachoval, Roman
  • Vik, Viktor
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
issn
  • 0032-6739
number of pages
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 11120
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 38 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software