About: Proces venkovské restrukturalizace jako faktor popisující heterogenitu venkova v podmínkách České republiky     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
rdfs:seeAlso
Description
  • This paper deals with the process of rural restructuring, which brings social and economic changes in the countryside. Specifically, there are changes in sectoral employment, demographic changes and changes in the social structure of the population. Rural restructuring is understood as a process that affects different levels of individual sites, thus leading to an increase in the heterogeneity of rural areas. The aim of this paper is to describe the existing heterogeneity in the Czech countryside. In our research, we find whether there is a dependence of selected socio-economic indicators on the size groups of municipalities and the character of settlements in typological regions. As an indicator of the character of settlements OECD typology is used. This typology divides regions according to population density into significantly rural regions, predominantly rural regions and predominantly urban regions . The methodology of this paper is based on the evaluation of municipalities in relation to the OECD typology and size groups of municipalities. For each category of typology selected socio -economic characteristics (migration balance, sectoral employment ,education structure and the unemployment rate) are observed. Furthermore, the differentiation of these indicators by size of municipality and district is analyzed. On the basis of indicators, it can be demonstrated that the smallest municipalities in rural areas have worse socioeconomic characteristics. The analysis also shows considerable diversification of selected indicators, depending on the geographical location of the region , which plays an important role in the process of rural restructuring. (en)
  • Příspěvek řeší proces venkovské restrukturalizace, která s sebou přínáší sociální a ekonomické změny na venkově. Konkrétně dochází ke změnám v sektorové zaměstnanosti, sociodemografickým změnám a změnám v sociální struktuře obyvatelstva. Venkovskou restrukturalizaci chápeme jako proces, který rozdílnou mírou ovlivňuje jednotlivé lokality a tím dochází ke zvyšování heterogenity venkova. Cílem tohoto příspěvku je popsat existující heterogenitu českého venkova. Naším výzkumem zjišťujeme, zda existuje závislost vybraných socioekonomických ukazatelů na velikostních skupinách obcí a na charakteru osídlení v typologických regionech. Jako ukazatel charakteru osídlení používáme typologii OECD. Tato typologie rozděluje regiony podle hustoty zalidnění na významně venkovské regiony, převážně venkovské regiony a převážně městské regiony. Metodika příspěvku je založena na hodnocení obcí ve vztahu k typologii OECD a velikostním skupinám obcí. U jednotlivých kategorií typologie jsme sledovali vybrané socio-ekonomické charakteristiky (migrační saldo, sektorová zaměstnanost, vzdělanostní struktura a míru nezaměstnanosti) a dále jsme analyzovali rozrůznění těchto ukazatelů u velikostních skupin obcí a okresů. Na základě sledovaných ukazatelů je patrné, že nejmenší obce ve venkovských regionech dosahují horších socioekonomických charakteristik. Z analýzy je také patrné značné rozrůznění vybraných ukazatelů v závislosti na geografické poloze regionů, která hraje také významnou roli v procesu venkovské restrukturalizace.
  • Příspěvek řeší proces venkovské restrukturalizace, která s sebou přínáší sociální a ekonomické změny na venkově. Konkrétně dochází ke změnám v sektorové zaměstnanosti, sociodemografickým změnám a změnám v sociální struktuře obyvatelstva. Venkovskou restrukturalizaci chápeme jako proces, který rozdílnou mírou ovlivňuje jednotlivé lokality a tím dochází ke zvyšování heterogenity venkova. Cílem tohoto příspěvku je popsat existující heterogenitu českého venkova. Naším výzkumem zjišťujeme, zda existuje závislost vybraných socioekonomických ukazatelů na velikostních skupinách obcí a na charakteru osídlení v typologických regionech. Jako ukazatel charakteru osídlení používáme typologii OECD. Tato typologie rozděluje regiony podle hustoty zalidnění na významně venkovské regiony, převážně venkovské regiony a převážně městské regiony. Metodika příspěvku je založena na hodnocení obcí ve vztahu k typologii OECD a velikostním skupinám obcí. U jednotlivých kategorií typologie jsme sledovali vybrané socio-ekonomické charakteristiky (migrační saldo, sektorová zaměstnanost, vzdělanostní struktura a míru nezaměstnanosti) a dále jsme analyzovali rozrůznění těchto ukazatelů u velikostních skupin obcí a okresů. Na základě sledovaných ukazatelů je patrné, že nejmenší obce ve venkovských regionech dosahují horších socioekonomických charakteristik. Z analýzy je také patrné značné rozrůznění vybraných ukazatelů v závislosti na geografické poloze regionů, která hraje také významnou roli v procesu venkovské restrukturalizace. (cs)
Title
  • Proces venkovské restrukturalizace jako faktor popisující heterogenitu venkova v podmínkách České republiky
  • Proces venkovské restrukturalizace jako faktor popisující heterogenitu venkova v podmínkách České republiky (cs)
  • The process of rural restructuring as a factor of heterogeneity of the rural areas in the Czech Republic (en)
skos:prefLabel
  • Proces venkovské restrukturalizace jako faktor popisující heterogenitu venkova v podmínkách České republiky
  • Proces venkovské restrukturalizace jako faktor popisující heterogenitu venkova v podmínkách České republiky (cs)
  • The process of rural restructuring as a factor of heterogeneity of the rural areas in the Czech Republic (en)
skos:notation
  • RIV/00027251:_____/13:#0000488!RIV15-MZE-00027251
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • I
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 99910
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/00027251:_____/13:#0000488
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • rural development; rural restructuring; rural heterogeneity; Czech Republic (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [71FC2532F83B]
http://linked.open...v/mistoKonaniAkce
  • Praha
http://linked.open...i/riv/mistoVydani
  • Praha
http://linked.open...i/riv/nazevZdroje
  • AGRARIAN PERSPECTIVES XXII: DEVELOPMENT TRENDS IN AGRIBUSINESS
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Čapkovičová, Andrea
  • Hrabák, Jiří
http://linked.open...vavai/riv/typAkce
http://linked.open...ain/vavai/riv/wos
  • 000338040300023
http://linked.open.../riv/zahajeniAkce
number of pages
http://purl.org/ne...btex#hasPublisher
  • Česká zemědělská univerzita v Praze. Provozně ekonomická fakulta
https://schema.org/isbn
  • 978-80-213-2419-0
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 107 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software