About: Heavy metals in sediments of small urban streams     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : http://linked.opendata.cz/ontology/domain/vavai/Vysledek, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
Description
  • The habilitation thesis presents results of laboratory experimentation and in situ monitoring of HM in small urban streams, their sediments in particular. Six selected HM: Cd, Cr, Cu, Ni, Pb a Zn were assessed because of their regular occurrence in significant concentrations. In combination of laboratory and field research activities a methodology of treatment of sediment samples for HM analyses was created and tested. The final methodology includes rules and recommendations for sediment sampling, its treatment before HM analysis and HM analyses. HM distribution and remobilization between the sediment and the liquid phase of different characteristics were tested under laboratory conditions. Some of findings are: binding strength in sediments varies for different metals and HM availability from sediments of flowing waters differs from slack waters ones. HM remobilization from sediment to liquid phase occurs mainly in first 10 to 20 minutes. Cd is remobilized the most significantly; Cr and Ni usually bind in sediment the most firmly. For releasing of HM into liquid phase, complexing compounds play an important role. Binding speed of HM from liquid phase to the sediment depends, besides sediment quality, also on its amount in a stream. The created methodology and results of laboratory experiments were applied in several studies conducted in real conditions of small urban streams in Prague area. Binding behaviour of HM in the sediment of a sewer system as well as small urban streams was observed, acute events in a small urban stream were monitored and HM risk and potential biological availability in several small streams monitored for a long time was assessed. It was observed that Cu, Zn and Pb are the most problematic HM in studied streams and the bioavailability of HM from sediments impacted by different impacts (combined sewer overflows, stormwater drains or waste water treatment plants) is different. (en)
  • Habilitační práce prezentuje výsledky laboratorního testování i in situ monitoringu TK v drobných městských tocích, zejména v jejich sedimentu. Hodnoceno bylo šest vybraných TK: Cd, Cr, Cu, Ni, Pb a Zn, z důvodu jejich běžného výskytu ve významných koncentracích. Kombinací laboratorní i terénní práce byla formována a testována metodika zpracování sedimentu pro analýzu těžkých kovů. Výsledný metodický postup obsahuje pravidla a doporučení pro odběr sedimentu, jeho zpracování před analýzou a analýzu TK. Laboratorními experimenty byla testována distribuce a remobilizace kovů mezi sedimentem a kapalnou fází různých vlastností. Bylo např. zjištěno, že různé kovy se v sedimentu vážou různě pevně a dostupnost kovů se liší v sedimentu tekoucích a stojatých vod. Remobilizace TK ze sedimentu do kapalné fáze nastává zejména v prvních deseti až dvaceti minutách, nejvýrazněji remobilizuje Cd, nejpevnější vazbu v sedimentu obvykle projevuje Cr a Ni. Při uvolnění kovů do kapalné fáze hraje roli přítomnost komplexotvorných látek. Rychlost vazby kovu z kapalné fáze do sedimentu záleží, vedle kvalitativních vlastností sedimentu, také na jeho množství v toku. Metodický postup i výsledky laboratorního testování byly aplikovány v několika studiích v reálném prostředí drobných vodních toků na území Prahy. Bylo sledováno vazebné chování TK v sedimentu stoky i drobných vodních toků, monitorovány akutní události na drobném vodním toku a hodnocena nebezpečnost a potenciální biologická dostupnost TK v několika dlouhodobě sledovaných drobných vodních tocích. Bylo zjištěno, že nejproblémovějšími TK ve sledovaných tocích jsou Cu, Zn a Pb a je pozorována rozdílná biologická dostupnost kovů ze sedimentu toků ovlivněných různými vlivy (odlehčovací komory jednotné kanalizace, dešťová kanalizace či ČOV).
  • Habilitační práce prezentuje výsledky laboratorního testování i in situ monitoringu TK v drobných městských tocích, zejména v jejich sedimentu. Hodnoceno bylo šest vybraných TK: Cd, Cr, Cu, Ni, Pb a Zn, z důvodu jejich běžného výskytu ve významných koncentracích. Kombinací laboratorní i terénní práce byla formována a testována metodika zpracování sedimentu pro analýzu těžkých kovů. Výsledný metodický postup obsahuje pravidla a doporučení pro odběr sedimentu, jeho zpracování před analýzou a analýzu TK. Laboratorními experimenty byla testována distribuce a remobilizace kovů mezi sedimentem a kapalnou fází různých vlastností. Bylo např. zjištěno, že různé kovy se v sedimentu vážou různě pevně a dostupnost kovů se liší v sedimentu tekoucích a stojatých vod. Remobilizace TK ze sedimentu do kapalné fáze nastává zejména v prvních deseti až dvaceti minutách, nejvýrazněji remobilizuje Cd, nejpevnější vazbu v sedimentu obvykle projevuje Cr a Ni. Při uvolnění kovů do kapalné fáze hraje roli přítomnost komplexotvorných látek. Rychlost vazby kovu z kapalné fáze do sedimentu záleží, vedle kvalitativních vlastností sedimentu, také na jeho množství v toku. Metodický postup i výsledky laboratorního testování byly aplikovány v několika studiích v reálném prostředí drobných vodních toků na území Prahy. Bylo sledováno vazebné chování TK v sedimentu stoky i drobných vodních toků, monitorovány akutní události na drobném vodním toku a hodnocena nebezpečnost a potenciální biologická dostupnost TK v několika dlouhodobě sledovaných drobných vodních tocích. Bylo zjištěno, že nejproblémovějšími TK ve sledovaných tocích jsou Cu, Zn a Pb a je pozorována rozdílná biologická dostupnost kovů ze sedimentu toků ovlivněných různými vlivy (odlehčovací komory jednotné kanalizace, dešťová kanalizace či ČOV). (cs)
Title
  • Heavy metals in sediments of small urban streams (en)
  • Kovy v sedimentech urbanizovaných vodních útvarů: metodika zpracování a hodnocení nebezpečnosti
  • Kovy v sedimentech urbanizovaných vodních útvarů: metodika zpracování a hodnocení nebezpečnosti (cs)
skos:prefLabel
  • Heavy metals in sediments of small urban streams (en)
  • Kovy v sedimentech urbanizovaných vodních útvarů: metodika zpracování a hodnocení nebezpečnosti
  • Kovy v sedimentech urbanizovaných vodních útvarů: metodika zpracování a hodnocení nebezpečnosti (cs)
skos:notation
  • RIV/68407700:21110/12:00199148!RIV13-GA0-21110___
http://linked.open...avai/riv/aktivita
http://linked.open...avai/riv/aktivity
  • P(GP203/08/P387), Z(MSM6840770002)
http://linked.open...vai/riv/dodaniDat
http://linked.open...aciTvurceVysledku
http://linked.open.../riv/druhVysledku
http://linked.open...iv/duvernostUdaju
http://linked.open...titaPredkladatele
http://linked.open...dnocenehoVysledku
  • 145734
http://linked.open...ai/riv/idVysledku
  • RIV/68407700:21110/12:00199148
http://linked.open...riv/jazykVysledku
http://linked.open.../riv/klicovaSlova
  • heavy metals; urban watercourses; bed sediment; pseudototal analysis; grain size distribution; organic matter content; Environmental Quality Standards (en)
http://linked.open.../riv/klicoveSlovo
http://linked.open...ontrolniKodProRIV
  • [0DEBF84D1EC3]
http://linked.open...in/vavai/riv/obor
http://linked.open...ichTvurcuVysledku
http://linked.open...cetTvurcuVysledku
http://linked.open...vavai/riv/projekt
http://linked.open...UplatneniVysledku
http://linked.open...iv/tvurceVysledku
  • Nábělková, Jana
http://linked.open...n/vavai/riv/zamer
http://localhost/t...ganizacniJednotka
  • 21110
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 94 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software