Genome size in fishes is positively correlated to cell and nuclear size and volume. Increases in genome size due to shifts in ploidy level influence these cytological correlates causatively, with this effect persisting on both ancient polyploid lineages a (en)
Velikost genomu ryb pozitivně koreluje s velikostí buněk, buněčných jader i s jejich objemy. Zvětšení velikosti genomu posunem úrovně ploidie tyto korelace kauzativně ovlivňuje a tento jev přetrvává jak u starých polyploidních rodů, tak i u neopolyploidů.
Relationships of ploidy level, genome and cell size in model polyploid fish with cytological and physiological impacts on conservation and culture. (en)
Vztahy mezi úrovní ploidie, velikostí genomu a buněk u modelových polyploidních ryb s cytologickými a fyziologickými dopady na jejich ochranu a chov.
Vyšší úroveń ploidie vzniká přímo hybridizací mezi některými druhy ryb. Byla popsána autotriploidizace retencí 2. polárního tělíska v meiose II. Kombinace mikrosatelitových a mtDNA markerů může být použita k monitorování hybridních druhů v přírodě. Řešené úkoly projektu byly předmětem 7 disertací. Většina prací (z celkem 15) byla publikováno v časopisech s relativně malým IF. (cs)
Higher ploidy levels arise directly by hybridization between some fish species. Autotriploidization by retention of the 2nd polar body in meiosis II was also described. Combination of microsatelite and mtDNA markers can be used to monitor hybridization of some species in nature. Topics of the project were solved in 7 theses. Several papers have been published in journals with a relatively low IF. (en)