Attributes | Values |
---|
rdf:type
| |
rdfs:seeAlso
| |
Description
| - Control system suppliers and practitioners in the field are developing more and more complex hierarchical, decentralized control and optimization solutions based on experience, heuristics and simulation rather than rigorous theory. The goal of this project is to contribute to deeper understanding, rigorous problem formulation and novel solutions in several tightly linked areas highly relevant for industrial process control. Mathematical programming (optimization) will be used as a unifying framework. We will develop methods for consistent modelling of processes on different abstraction levels and algorithms for optimal selection of control structure (block decomposition of MIMO systems), analyze robustness of resulting structured MIMO control implemented via model-based predictive controllers, develop methods and algorithms for decentralized real-time optimization and for fault detection/recovery. Rather than developing individual methods in parallel, our research will be focused on (en)
- Dodavatelé řídících systémů i aplikační inženýři vyvíjejí a implementují stále složitější hierarchické a distribuované systémy pro procesní řízení a optimalizaci. Současná řešení jsou založena spíše na praktických zkušenostech, heuristice a simulačním ověřování než na rigorózní teorii. Cílem tohoto projektu je přispět k hlubšímu porozumění, přesné formulaci problémů a novým řešením v několika příbuzných oblastech, které jsou vysoce relevantní pro řízení technologických procesů. Matematické programování (optimalizace) tvoří sjednocující rámec našeho přístupu. Budou vyvinuty metody pro konzistentní modelování procesů na různých úrovních abstrakce a algoritmy pro volbu optimální struktury řízení (dekompozice rozsáhlých mnohorozměrných systémůna subsystémy); bude analyzována robustnost výsledného strukturovaného řízení implementovaného prediktivními regulátory; budou vyvinuty metody a algoritmy pro decentralizovanou optimalizaci v reálném Čase a pro detekci/zotavení z poruch. Výzkum nebude
|
Title
| - Theoretical background for integrated process control and optimization (en)
- Teoretické základy pro integrované řízení a optimalizaci technologických procesů
|
skos:notation
| |
http://linked.open...avai/cep/aktivita
| |
http://linked.open...kovaStatniPodpora
| |
http://linked.open...ep/celkoveNaklady
| |
http://linked.open...datumDodatniDoRIV
| |
http://linked.open...i/cep/druhSouteze
| |
http://linked.open...ep/duvernostUdaju
| |
http://linked.open.../cep/fazeProjektu
| |
http://linked.open...ai/cep/hlavniObor
| |
http://linked.open...hodnoceniProjektu
| |
http://linked.open...vai/cep/kategorie
| |
http://linked.open.../cep/klicovaSlova
| - hierarchical; decentralized modelling; control and optimization; fault recovery (en)
|
http://linked.open...ep/partnetrHlavni
| |
http://linked.open...inujicichPrijemcu
| |
http://linked.open...cep/pocetPrijemcu
| |
http://linked.open...ocetSpoluPrijemcu
| |
http://linked.open.../pocetVysledkuRIV
| |
http://linked.open...enychVysledkuVRIV
| |
http://linked.open...lneniVMinulemRoce
| |
http://linked.open.../prideleniPodpory
| |
http://linked.open...iciPoslednihoRoku
| |
http://linked.open...atUdajeProjZameru
| |
http://linked.open.../vavai/cep/soutez
| |
http://linked.open...usZobrazovaneFaze
| |
http://linked.open...ai/cep/typPojektu
| |
http://linked.open...ep/ukonceniReseni
| |
http://linked.open.../cep/vedlejsiObor
| |
http://linked.open...ep/zahajeniReseni
| |
http://linked.open...jektu+dodavatelem
| - Výsledky řešení projektu pokrývají oblasti hierarchické optimalizace a decentralizovaného řízení složitých systémů, metod optimalizace v reálném čase a prediktivního řízení, identifikace a odhadu stavu pro prediktivní řízení včetně metod pro nelineární o (cs)
- The project covers the area of hierarchical optimization and control, based on model-based predictive control technology, system identification and state estimation including nonlinear, non gaussian systems, fault detection and control design under uncer (en)
|
http://linked.open...tniCyklusProjektu
| |
http://linked.open.../cep/klicoveSlovo
| - hierarchical
- control and optimization
- decentralized modelling
|
is http://linked.open...vavai/cep/projekt
of | |