salt:hasText
| - Při vyhodnocování nežádoucích účinků je používána následující klasifikace podle četnosti výskytu:
Velmi časté
( 1/10
Časté
( 1/100 až ( 1/10
Méně časté
( 1/1000 až ( 1/100
Vzácné
( 1/10000 až ( 1/1000
Velmi vzácné
( 1/10000 a neznámý výskyt (nelze jej z dostupných údajů odhadnout)
Seznam následujících nežádoucích účinků zahrnuje všechny známé nežádoucí účinky léčby ibuprofenem, včetně těch, které se vyskytly při dlouhodobém užívání vysokých dávek u pacientů při léčbě revmatismu. Uvedené frekvence, rozšířené o velmi vzácné nežádoucí účinky, se vztahují na krátkodobé užívání do maximální denní dávky 1200 mg ibuprofenu u perorálního podání a 1800 mg u čípků.
Následující nežádoucí účinky léčivého přípravku jsou převážně závislé na dávce a mohou se individuálně lišit.
Nejčastěji pozorované nežádoucí účinky jsou gastro-intestinálního charakteru.
Zejména u starších pacientů se mohou vyskytnout vředy žaludku nebo dvanáctníku (peptické vředy), perforace nebo krvácení do zažívacího traktu, někdy i smrtelné (viz bod 4.4).
Oznámeny byly také následující potíže: nevolnost, zvracení, průjem, plynatost, zácpa, zažívací potíže, bolest břicha, černě zbarvená stolice, zvracení krve, ulcerativní stomatitida, zhoršení ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby (viz bod 4.4). Méně často byla pozorována gastritida. Riziko krvácení do zažívacího traktu závisí zejména na dávce a délce užití.
V souvislosti s léčbou nesteroidními protizánětlivými léky byly hlášeny edémy, vysoký krevní tlak a srdeční selhání.
Klinické studie a epidemiologické údaje poukazují na to, že podávání ibuprofenu obzvláště ve vysokých dávkách (2400 mg denně) a po dlouhou dobu, může souviset s mírným zvýšením rizika arteriálních trombotických příhod (např. infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda) (viz bod 4.4).
Srdeční poruchy
Velmi vzácné
Palpitace, srdeční selhání, infarkt myokardu
Krev a lymfatický systém
Velmi vzácné
Poruchy krvetvorby (anémie, leukopénie, trombocytopénie, pancytopénie, agranulocytóza)
První příznaky mohou být horečka, bolest v krku, povrchová poranění v ústní dutině, příznaky podobné chřipce, závažné vyčerpání, krvácení z nosu a kožní krvácení.
Při dlouhodobé léčbě by měl být pravidelně kontrolován krevní obraz.
Poruchy nervového systému
Méně časté
Poruchy centrálního nervového systému jako bolesti hlavy, závratě, nespavost, třes, podráždění nebo únava.
Poruchy zraku
Vzácné
Zrakové potíže
Poruchy sluchu
Vzácné
Tinitus
Poruchy trávicího traktu
Časté
Trávicí obtíže jako pálení žáhy, bolest břicha, nevolnost, zvracení, plynatost, průjem, zácpa a lehké krvácení do zažívacího traktu mohou ve výjimečných případech způsobit nedostatek červených krvinek (anémie)
Méně časté
Vředy žaludku nebo dvanáctníku (peptické vředy) s možným krvácením a perforací, ulcerózní stomatitida, zhoršení ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby (viz bod 4.4), gastritida
Velmi vzácné
Ezofagitida, pankreatitida, tvorba přepážkovitých střevních zúžení.
Pacient má být instruován, aby v případě závažných bolestí v nadbřišku, zvracení krve, krve ve stolici a/nebo černé zbarvení stolice okamžitě přerušil užívání přípravku a ihned vyhledal lékaře.
Poruchy ledvin a močových cest
Velmi vzácné
Tvorba edémů, zejména u pacientů s arteriální hypertenzí nebo s poruchami funkce ledvin, nefrotický syndrom, intersticiální nefritida, která může být doprovázena akutní poruchou funkcí ledvin.
Může se také objevit poškození tkání ledvin (papilární nekróza) a zvýšená koncentrace kyseliny močové v krvi. Je proto nutné pravidelně kontrolovat funkci ledvin.
Poruchy kůže a podkoží
Velmi vzácné
Bulózní reakce včetně Stevens-Johnson syndromu a toxické epidermální nekrolýzy.
Ve výjimečných případech se v průběhu infekce varicellou mohou objevit závažné infekce kůže a komplikace v měkkých tkáních (viz také „Infekce a napadení parazity“).
Infekce a napadení parazity
Velmi vzácné
Bylo popsáno zhoršení zánětů způsobených infekcí (např. rozvoj nekrotizující fasciitidy) koincidující s používáním nesteroidních protizánětlivých léků. Tyto reakce mohou být spojovány s mechanismem účinku nesteroidních protizánětlivých léků.
Pokud se při užívání přípravku Ibuberl 400 mg objeví příznaky infekce nebo její zhoršení, pacient má neprodleně vyhledat lékaře, který rozhodne o nasazení protiinfekčních léků/antibiotik.
Byly pozorovány příznaky aseptické meningitidy se ztuhlostí krku, bolestí hlavy, nevolností, zvracením, horečkou nebo zastřeným vědomím. Predispozice existuje u pacientů s autoimunitním onemocněním (systémový lupus erythematodes, smíšené onemocnění pojivové tkáně).
Cévní poruchy
Velmi vzácné
Arteriální hypertenze
Poruchy imunitního systému
Méně časté
Reakce z přecitlivělosti s vyrážkou a svěděním kůže nebo astmatickým záchvatem (případně s poklesem krevního tlaku).
Pacienti by měli být poučeni, aby ihned informovali lékaře a dále neužívali přípravek Ibuberl 400 mg.
Velmi vzácné
Závažné celkové reakce z přecitlivělosti. Tyto reakce se mohou náhle objevit jako edémy obličeje, otoky jazyku, otoky hrtanu se zúžením dýchacích cest, dušnost, nepravidelný i zrychlený tep, pokles krevního tlaku až k život ohrožujícímu šoku.
Jestliže se objeví některý z těchto příznaků, což může nastat i po prvním použití přípravku, je třeba okamžitého zásahu lékaře.
Poruchy jater a žlučových cest
Velmi vzácné
Poruchy funkce jater, poškození jater, zejména při dlouhodobé léčbě, selhání jater, akutní hepatitida.
Psychiatrické potíže
Velmi vzácné
Psychotické reakce, deprese
(cs)
|