salt:hasText
| - Základní očkování se provádí třemi dávkami u osob, které nebyly očkovány proti tetanu nebo byly očkovány před více než deseti lety. Doporučený interval mezi první a druhou dávkou je 6-10 týdnů, mezi druhou a třetí dávkou 6-10 měsíců. Přeočkování se provádí jednou dávkou 0,5 ml vždy po deseti letech.
U dětí mladších 1 roku věku, u kterých ze zdravotních důvodů nelze provést očkování smíšenými očkovacími látkami proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli nebo záškrtu a tetanu se doporučuje provést základní očkování 3 dávkami v 4-8 týdenních intervalech a 4. dávkou ve věku 18-20 měsíců. Přeočkování se provádí jednou dávkou 0,5 ml v pátém a ve čtrnáctém roce života a dále vždy po deseti letech.
V případě úrazu nebo poranění se (podle stavu proočkovanosti pacienta) podává pouze očkovací látka nebo očkovací látka v kombinaci s protitetanickým lidským imunoglobulinem.
1. U řádně očkovaných pacientů:
- U dětí a mladistvých do 15 let věku u kterých se nepředpokládá normální imunitní reakce (např. defektní imunitní stavy, těžká poranění rozsáhlé popáleniny, stavy provázené šokem, léčba kortikoidy nebo imunosupresivy) se podává jedna dávka očkovací látky (0,5 ml) a jedna dávka (250 m.j.) hyperimunního antitetanického globulinu.
- U pacientů starších 15 let, kteří byli očkováni před více než 5 lety se podá jedna dávka (0,5 ml) očkovací látky proti tetanu.
- U osob starších 60 let se podá jedna dávka očkovací látky (0,5 ml) a jedna dávka (250 m.j.) hyperimunního lidského antitetanického globulinu, stejně tak, jako u těch pacientů, u nichž se v době ošetření rány nepředpokládá normální imunitní reakce.
2. U neočkovaných pacientů se podá jedna dávka očkovací látky (0,5 ml) a jedna dávka (250 m.j.) hyperimunního lidského antitetanického globulinu a dále se pokračuje v očkování podáním druhé a třetí dávky ve výše uvedených intervalech základního očkování.
Očkovací dávka (0,5 ml) se aplikuje intramuskulárně nejlépe do zevního horního kvadrantu m. gluteus max.
�
(cs)
|