salt:hasText
| - Oční kapky UNITROPIC 1% je třeba se zvláštní opatrností podávat v těchto případech:
tachykardie a srdeční nedostatečnost
mechanické stenózy v zažívacím traktu, paralytické ileum a toxické megacolon
myasthenia gravis
hypertyreóza
akutní edém plicní
těhotenská toxikóza
obstrukční onemocnění močových cest
pacienti s Downovým syndromem
Vyšší citlivost na tropikamid se vyskytla u malých dětí. U dětí je též zvýšené riziko kardiopulmonálního selhání a poruch centrálního nervového systému (poruchy chování, psychotické reakce). Proto je třeba lék UNITROPIC 1% u výše jmenovaných osob užívat s velikou opatrností. Zvážení poměru přínosu a rizika je nutné před použitím léku UNITROPIC 1% u dětí s poškozením mozku a u dětí se spastickou obrnou. Taktéž u osob nad 65 let, kde je možno očekávat výskyt zvýšeného nitroočního tlaku, je třeba užít lék UNITROPIC 1% s opatrností. Aby nedošlo k vyvolání záchvatu akutního glaukomu, je vhodné před aplikací léku UNITROPIC 1% znát šířku komorového úhlu.
Účinnost tropicamidu je závislá na etnickém původu pacienta.
Jen po zvážení poměru mezi očekávaným prospěchem a možným rizikem je možno použít UNITROPIC 1% při glaukomu s otevřeným úhlem. V takovém případě se po aplikaci léku doporučuje sledovat nitrooční tlak, protože může dojít k jeho zvýšení.
U každého pacienta s otevřeným úhlem, u něhož dojde po podání cykloplegika k signifikantnímu zvýšení nitroočního tlaku, vzniká podezření na latentní glaukom s otevřeným úhlem. Měření nitroočního tlaku se proto doporučuje při každé opakované aplikaci přípravku.
Po podání léku je třeba počítat s rozšířením zornice a poruchou akomodace. Pacienti jsou po podání léku oslňováni a trpí světloplachostí. Je vhodné, aby si chránili zrak slunečními brýlemi. Kromě toho nelze vyloučit i systémové účinky jako např. malátnost či účinky na oběhový systém.
Pacient nesmí současně s používáním přípravku nosit měkké kontaktní čočky. Podle možnosti by se po dobu léčení neměly nosit ani tvrdé kontaktní čočky. Není-li vyhnutí, musí pacient před aplikací přípravku tvrdou kontaktní čočku vždy vyjmout a opětovně ji nasadit nejdříve až za 20 minut po nakapání přípravku.
Aby se zabránilo kontaminaci očních kapek, není dovoleno zbytečně se dotýkat konce kapátka. Ihned po aplikaci přípravku je potřebné nasazením ochranného uzávěru na kapátko lahvičku dobře uzavřít.
Jako u aplikace všech očních kapek se i u přípravku UNITROPIC 1% ke snížení celkového vstřebání léku do organizmu doporučuje ihned po nakapání léku do oka stlačit prstem kůži v oblasti vnitřního očního koutku a tento tlak nechat působit asi 1-2 minuty. Tím dojde ke stlačení slzných kanálků. Lék se tak nedostane na sliznici nosu, odkud by se mohl ve zvýšené míře do organizmu vstřebávat. Přebytek slz, které se objeví ve vnitřním koutku oka po stlačení kůže vnitřního koutku oka, je vhodné otřít kapesníkem.
(cs)
|