salt:hasText
| - Při krátkodobé léčbě přípravkem Ultop 20 se nežádoucí účinky vyskytují zřídka a jsou obvykle mírné a přechodné. Nejčastěji se vyskytují na počátku léčby. V průběhu dlouhodobé léčby se frekvence jejich výskytu snižuje a je podobná jako u ranitidinu. Závažné nežádoucí účinky jsou velmi vzácné. U nemocných starších 60 let je incidence nežádoucích účinků podobná jako u mladších nemocných.
Během léčby omeprazolem se u více než 1% nemocných vyskytly následující nežádoucí účinky, které však nebyly ve všech případech dány do souvislosti léčbou: bolesti břicha, nevolnost, průjem, flatulence, zácpa, zvracení, pálení žáhy, bolesti hlavy, kašel, vyrážka a bolesti zad. Obvykle nevyžadují přerušení léčby.
Vzácně se vyskytly následující nežádoucí účinky (u méně než 1% nemocných): �
Organismus jako celek: reakce z přecitlivělosti (urtikárie, pruritus, angioedém, fotosenzitivita, velmi vzácně také anafylaktické reakce), horečka, únava, celková slabost.
Metabolické: přibývání na váze, hypoglykémie, hyponatrémie.
Kůže: purpura, petechie, zánět kůže, suchost kůže, nadměrné padání vlasů. Výjimečně se vyskytly závažné generalizované reakce jako je toxická epidermální nekróza, Stevens-Johnsonův syndrom a erythema multiforme (rovněž několik fatálních případů).
Kardiovaskulární: angina pectoris, tachykardie, bradykardie, palpitace, hypertenze, vaskulitida, periferní edém.
Gastrointestinální: pankreatitida (rovněž fatální případy), anorexie, podráždění tlustého střeva, změna barvy stolice, kandidóza jícnu, atrofie sliznice jazyka, sucho v ústech. Dlouhodobé snížení kyselosti žaludeční šťávy může zvýšit riziko gastrointestinálních infekcí. U některých nemocných s Zollinger‑Ellisonovým syndromem se vyskytly gastroduodenální karcinoidy (pravděpodobně vyvolané samotným onemocněním).
Jaterní: mírné zvýšení hodnot jaterních funkčních testů (ALT, AST, (GT, AF a bilirubin). Vyskytly se pouze vzácné případy výrazného zvýšení těchto hodnot a jednotlivé případy klinické manifestace onemocnění jako hepatitida, nekróza jater (byly hlášeny také fatální případy), selhání jater (rovněž jednotlivé fatální případy) nebo jaterní encefalopatie.
Respirační: bolest jícnu, epistaxe.
Muskuloskeletární: bolest svalů, bolest kostí, svalové křeče, svalová slabost.
Smyslové: tinitus, změny chuti, mírné poruchy zraku a sluchu.
Nervové/psychiatrické: agrese, deprese, apatie, somnolence, halucinace, zmatenost, poruchy spánku, nervozita, úzkost, tremor, vertigo, parestézie.
Urogenitální: intersticiální nefritida, infekce močového traktu, mikroskopická pyurie, proteinurie, hematurie, glykosurie, zvýšené hodnoty kreatininu v séru, gynekomastie, bolest varlat.
Krev a orgány krvetvorby: jednotlivé případy pancytopenie, agranulocytózy (některé z nich byly fatální), anémie (také hemolytická anémie), neutropenie, trombocytopenie a leukocytózy.
(cs)
|