About: http://linked.opendata.cz/resource/sukl/spc/section/SPC98015_doc-5-1     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : salt:Section, within Data Space : linked.opendata.cz associated with source document(s)

AttributesValues
rdf:type
salt:hasSectionTitle
  • Farmakodynamické vlastnosti (cs)
salt:hasOrderNumber
  • 005.001
salt:hasText
  • Farmakoterapeutická skupina: ANTIULCERÓZUM, ANTAGONISTA H2-RECEPTORŮ Ranitidin reverzibilně blokuje H2-receptory v parietálních buňkách žaludeční sliznice, čímž inhibuje bazální i stimulovanou sekreci žaludeční kyseliny. Plazmatické koncentrace nutné k 50% inhibici histaminem stimulované sekrece kyseliny chlorovodíkové jsou u ranitidinu udávány kolem 165 ng/ml (dosahované plazmatické koncentrace jsou po jednorázové dávce 150 mg ranitidinu 403 až 411 ng/ml, v ustáleném stavu při dávkovém režimu 150 mg každých 12 hodin je to pak 653 ng/ml; tyto koncentrace přetrvávají po dobu nejméně 8 hodin). Ranitidin snižuje koncentraci vodíkových iontů i celkový objem tekutiny secernované v žaludku. Snížení acidity žaludečního obsahu koresponduje lineárně s dávkou podanou perorálně i parenterálně. Ranitidin snižuje sekreci pepsinu v závislosti na podané dávce. Ovlivněním acidity žaludečního obsahu zabraňuje přeměně pepsinogenu na aktivní pepsin (při pH vyšším než 4 se k přeměně pepsinogenu na pepsin nedochází) Ranitidin v závislosti na podané dávce zvyšuje tonus dolního ezofageálního sfinkteru. Na rozdíl od cimetidinu nemá ranitidin antiandrogenní účinky a je bez vlivu na plazmatické hladiny testosteronu a dihydrotestosteronu. U pacientů a zdravých dobrovolníků neovlivňuje ranitidin plazmatické koncentrace luteinizačního a folikuly stimulujícího hormonu, a to jak při jednorázové aplikaci, tak i při chronickém podávání. V normálních terapeutických dávkách je ranitidin bez vlivu na plazmatické hladiny a vylučování prolaktinu. Chronické podávání nemělo vliv na hladinu TSH, mírně, ale statisticky významně, snižovalo sekreci tyreotropin uvolňujícího hormonu (TRH). Ranitidin neovlivňuje glykémii a plazmatickou hladinu inzulinu ani kortizolu. Ranitidin jen minimálně ovlivňuje jaterní mikrosomální monooxygenázový systém. Je prakticky bez vlivu na cytochrom P-450. Lékové interakce, které vyvolává cimetidin svým inhibičním účinkem právě na cytochrom P-450, nevyvolává ranitidin buď vůbec, nebo jsou z klinického hlediska bezvýznamné. Ranitidin neovlivňuje ani při dlouhodobé terapii negativně plazmatické lipoproteiny, hladinu cholesterolu a triacylglycerolu. V normálních terapeutických dávkách, podaných perorálně nebo parenterálně, je ranitidin bez hemodynamických efektů. (cs)
salt:hasParagraph
is salt:hasSection of
is salt:hasSubSection of
Faceted Search & Find service v1.16.118 as of Jun 21 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 07.20.3240 as of Jun 21 2024, on Linux (x86_64-pc-linux-gnu), Single-Server Edition (126 GB total memory, 113 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2025 OpenLink Software