salt:hasText
| - Při opakovaném perorálním a parenterálním podávání tramadolu po dobu 6 až 26 týdnů potkanům a psům a dále po dobu 12 měsíců psům se neobjevily důkazy změn vyvolaných tramadolem při hematologických, klinicko-chemických a histologických experimentech.
Pouze po vysokých dávkách vysoce převyšujících terapeutické dávky se vyskytly centrální příznaky: neklid, slinění, křeče, snížený váhový přírůstek.
Potkani a psi tolerovali perorální dávku 20 mg/kg resp. 10 mg/kg tělesné hmotnosti, psi též tolerovali 20 mg/kg tělesné hmotnosti podávané rektálně.
Dávky tramadolu od 50 mg/kg/den jsou toxické pro matku u potkanů a vedou ke zvýšení mortality novorozených mláďat.
U mladých potkanů se vyskytly vývojové poruchy jako poruchy osifikace, zpožděné otevření vaginy a očí.
Plodnost potkaních samců nebyla ovlivněna.
Procento samic, které měly mladé, se po vysokých dávkách (od 50 mg/kg/den) snížilo.
U králíků se toxické účinky u matky a poruchy skeletu u mláďat vyskytly od dávky 125 mg/kg.
V některých in-vitro testovacích systémech byly zaznamenány mutagenní účinky. V in-vivo experimentech nebyly mutagenní účinky zaznamenány. Na základě dosud dostupných znalostí není jasné, zda má tramadol mutagenní potenciál.
Na potkanech a myších byly provedeny experimenty zjišťující onkogenní potenciál tramadolu. Testy na potkanech neukázaly, že by tramadol zvyšoval pravděpodobnost výskytu nádorů.
V testech na myších se ukázal zvýšený výskyt adenomů jaterních buněk u samců (v závislosti na dávce, s nesignifikantním zvýšením od 15 mg/kg) a zvýšená pravděpodobnost nádorů plic byla zjištěna u samic při všech zvolených dávkách (významné, ale dávkově nezávislé).
(cs)
|