salt:hasText
| - Laktátová acidóza:
Laktátová acidóza je vzácná, ale vážná (vysoká úmrtnost v případě nezahájení včasné léčby) metabolická komplikace, ke které může dojít z důvodu nahromadění metforminu. Jsou známy případy laktátové acidózy, ke kterým došlo u pacientů užívajících metformin, zejména pak u diabetických pacientů se závažnou poruchou ledvin. Výskyt laktátové acidózy může a má být snížen také díky kontrole dalších přidružených rizikových faktorů, jako jsou špatně kontrolovaný diabetes, ketóza, dlouhodobé hladovění, nadměrné pití alkoholu, nedostatečnost jater a jakýkoliv stav související s hypoxií.
Diagnóza:
Riziko laktátové acidózy musí být zváženo v případě nespecifických příznaků, jako jsou svalové křeče, zažívací obtíže, bolesti břicha a těžká asthenie.
Laktátová acidóza je charakterizovaná acidotickou dušností, bolestí břicha a hypotermií s následným kómatem. Mezi laboratorní diagnostické známky patří snížené pH krve, plazmatická hladina laktátu nad 5 mmol/l a zvýšený aniontový gap a poměr laktát/pyruvát. Jestliže existuje podezření na metabolickou acidózu, má být podávání metforminu přerušeno a pacient neprodleně hospitalizován (viz bod 4.9).
Renální funkce:
Protože je metformin vylučován ledvinami, mají být před zahájením léčby stanoveny a dále pravidelně kontrolovány hladiny kreatininu v séru:
Alespoň jednou ročně u pacientů s normální funkcí ledvin,
Alespoň dvakrát až čtyřikrát ročně u pacientů, u kterých hladina kreatininu v séru dosahuje horní hranici normálních hodnot, a u starších pacientů.
Snížená renální funkce u starších pacientů je častá a bez příznaků. Zvlášť opatrně se má postupovat v situacích, kdy může dojít k narušení renální funkce, například při zahájení léčby antihypertoniky nebo diuretiky a v úvodu léčby nesteroidními protizánětlivými léky.
Podání kontrastní látky s obsahem jódu:
Protože intravenózní podání kontrastních látek s obsahem jódu při radiologických vyšetřeních může vést k selhání ledvin, musí být užívání metforminu předem nebo v době vyšetření přerušeno a smí být znovu obnoveno 48 hodin po vyšetření, a to pouze poté, co funkce ledvin byla opět vyhodnocena jako normální (viz. bod 4.3 a 4.5).
Chirurgický zákrok:
Podávání metforminu musí být přerušeno 48 hodin před elektivním chirurgickým zákrokem v celkové, spinální nebo peridurální anestézii. Léčba může být znovu zahájena nejdříve 48 hodin po chirurgickém zákroku nebo obnovení perorální výživy, a to pouze v případě obnovení normální renální funkce.
Děti a dospívající:
Diagnóza diabetes mellitus II. typu má být potvrzena před zahájením léčby metforminem.
Při kontrolovaných klinických studiích nebyly po dobu jednoho roku zjištěny žádné účinky metforminu na růst a dospívání, ale žádné dlouhodobé údaje týkající se těchto specifických účinků nejsou k dispozici. Doporučuje se proto pečlivě sledovat účinek metforminu na tyto parametry u dětí léčených metforminem, zvláště pak u dětí v předpubertálním věku.
Děti 10 až 12 let:
Do kontrolovaných klinických studií zabývajících se dětmi a dorostem bylo zahrnuto pouze 15 pacientů ve věku 10 až 12 let. Ačkoliv účinnost a bezpečnost metforminu se u těchto dětí neliší od účinnosti a bezpečnosti u starších dětí a dospívajících, doporučuje se při předepisování tohoto léku dětem ve věku 10 až 12 let zvláštní opatrnost.
Další opatření:
Všichni pacienti by měli pokračovat ve své dietě s pravidelným přísunem sacharidů během dne. Pacienti s nadváhou by měli pokračovat ve své nízkoenergetické dietě.
Pravidelně by mělo být prováděno laboratorní sledování parametrů diabetu.
Samotný metformin nezpůsobuje hypoglykémii, ale doporučuje se zvýšená pozornost při jeho kombinaci s inzulínem nebo sulfonylureovými preparáty.
Glucophage prášek pro přípravu perorálního roztoku obsahuje aspartam, zdroj fenylalaninu. Doporučuje se vzít v úvahu tuto skutečnost před zahájením léčby pacientů s fenylketonurií.
(cs)
|