salt:hasText
| - Glibomet obsahuje derivát sulfonylurey a proto by měl být používán u diabetu mellitu 2. typu u dospělých pacientů, u kterých není dostatečná kompenzace dietou, a kde inzulín není indikován.
V průběhu podávání se mohou objevit symptomy hypoglykemie - v těchto případech je vhodné podat sacharidy, při ztrátě vědomí může být nutné podat pomalou i.v. infúzi glukózy.
Při požití alkoholu v průběhu léčby Glibometem se může objevit antabusová reakce.
Podávání Glibometu je nutno přerušit 48 hodin před jakýmkoliv angiografickým nebo urografickým vyšetřením a zahájit terapii je možno až za dalších 48 hodin po výkonu.
Podávání přípravku musí být sledováno odborným lékařem a pacient musí dodržovat dietní režim a fyzickou aktivitu. Je nutno v průběhu léčby sledovat situace, které by mohly vyústit v laktátovou acidózu. Riziko vzniku laktátové acidózy je vyšší u pacientů starších 60 let, s porušenou renální nebo hepatální funkcí, při kardiopulmonární nedostatečnosti, chronickém alkoholismu, dlouhodobém hladovění, současné léčbě diuretiky a při gastrointestinálních onemocněních. Tito pacienti musí být náležitě poučeni, jak rozeznat první příznaky nastupující laktátové acidózy (nechutenství, nauzea, zvracení, svalové křeče, zvýšená dechová frekvence, abdominální bolest, průjem, obluzené vědomí až bezvědomí) a příznaky hypoglykémie (bolest hlavy, podrážděnost, poruchy spánku, deprese, třes a pocení), a kdy je nutno vyhledat lékaře.
I relativně malé snížení ledvinných funkcí zvyšuje riziko vzniku laktátové acidózy, a proto by měly být vyšetřeny funkce ledvin na začátku terapie i v průběhu léčby.
Laktátová acidóza může být letální a proto je nezbytné přerušit léčbu Glibometem při jejích prvních příznacích a je vhodné pacienta hospitalizovat.
(cs)
|