salt:hasText
| - Akutní intoxikace se projevuje nechutenstvím, nauzeou, zvracením, hyperkalcémií, polyneuropatií, poruchami srdečního rytmu, polydipsií, polyurií, svalovou slabostí, zmateností, depresí, apatií.
Chronická intoxikace se dále může projevovat konjunktivitidou, keratopatií, vznikem infarktu myokardu, matestatickými kalcifikacemi, albuminurií, hyperfosfatémií, normocytální anémií.
Kalciurie je nejcitlivějším znakem nadbytku vitaminu D při jeho současné aplikaci s kalciem s hodnotami Ca v moči >7,0 mmol/24 hod. Tento ukazatel se v klinické praxi využívá na monitorování suplementace vitaminem D. Je třeba mít na zřeteli, že při vyšetření osob s hyperalbuminémií se nacházejí falešně vyšší koncentrace kalcia v séru. V takových případech pomáhá stanovení sérové koncentrace ionizovaného kalcia. Většina uvedených symptomů vzniká až při koncentracích sérového kalcia nad 3 mmol/l. Při hyperkalcémii s hodnotami kalcia v séru nad 3,25 mmol/l se může vyvinout renální insuficience a vznikají ektopické kalcifikáty měkkých tkání.
Léčba předávkování:
Mírná hyperkalcémie (2,65-2,9 mmol/l) u pacientů s normální vylučovací funkcí ledvin nevyžaduje zvláštní opatření - pouze vysadit suplementaci vápníku a jiné léky zvyšující kalciémii.
Za naléhavé případy třeba považovat pacienty se závažnější klinickou symptomatologií nebo s koncentrací sérového kalcia nad 2,9 mmol/l (zejména když se porucha vyvine rychle). Je třeba postupovat následovně:
- Rehydratovat pacienta infuzemi s fyziologickým roztokem (na úvod 300-500 ml/hod., během prvých 24 hod. nejméně 3-4 l) s cílem obnovit glomerulární filtraci a dosáhnout pozitivní bilanci tekutin (nejméně 2 l).
- Po odstranění deficitu extracelulární tekutiny zavést forsírovanou diurézu podáním infuzí fyziologického roztoku 100-200 ml/hod a furosemidu 20-40 mg i.v. 2-4 krát denně.
- Dbát na přiměřenou náhradu draslíku a hořčíku.
- Podat inhibitor osteoresorpce: lékem volby je infuze 60-90 mg pamidronátu ve fyziologickém roztoku rychlostí 15 mg/hod (někdy je nutno podat takovéto infuze každé 1-2 týdny).
Pacientům s renální insuficiencí lze podat lososí kalcitonin v dávce 5-10 IU/kg tělesné hmotnosti/24 hod., rozdělenou na 2-4 dávky i.v., i.m. nebo s.c. Podání glukokortikoidů je účinné při hyperkalcémii vyvolané myelomem, hematologickou malignitou, sarkoidosou a předávkováním vitaminem D. Podává se prednison - iniciální dávka je 20-50 mg/den p.o. 2 krát denně, dávka se redukuje po stabilizaci hladiny sérového vápníku, k čemuž může dojít až po 5-10 dnech.
- U pacientů s renální insuficiencí v oligurické fázi, kterým nelze i.v. podávat fyziologický roztok, je indikována hemodialýza bezkalciovým dialyzačním roztokem.
- Při poruchách srdečního rytmu třeba uvážit podání betablokátorů.
(cs)
|