salt:hasText
| - Předávkování a jeho závažnost závisí na výšce hyperkalciémie. Hyperkalciémie nad 3 mmol/l vyžaduje okamžité léčení, pokud se klinické příznaky projevují. Symptomy hyperkalciémie nejsou specifické, diagnóza se proto musí potvrdit laboratorní cestou.
Předávkování je manifestováno suchem v ústech, žízní, anorexií, vomitem, zácpou, abdominální bolestí, bolením hlavy, podrážděností, mentální depresí, zvýšenou únavou, ospalostí, slabostí, stuporem až komatem. Pozdními příznaky předávkování jsou zmatenost, ospalost, světloplachost a zvýšená kožní senzitivita na světlo, hlavně u hemodialyzovaných pacientů, zrychlená nebo zpomalená frekvence činnosti srdce, na EKG jsou viditelné abnormality včetně prolongovaného PQ intervalu, zkrácení QT intervalu a plochá T vlna.
Prvním krokem v léčbě hyperkalcemického syndromu u pacienta s normální funkcí ledvin je expanze objemu pomocí izotonického roztoku na zvýšení vyměšování kalcia močí. V léčbě se osvědčila forsírovaná diuréza furosemidem nebo kyselinou etakrynovou. Při manifestované arytmii se indikuje léčba (-blokátorem.
U pacientů s renální insuficiencí, nebo nebyla-li předešlá léčba efektivní, se doporučuje hemodialýza pomocí dialyzátoru bez kalcia na odstranění kalcia z extracelulární tekutiny.
(cs)
|